
V 3D kine zažije skutočnú hrôzu aj ten najodolnejší divák hororov a thrillerov. Keď sa naňho „skutočne“ vyvalí dinosaurus, nedá sa ilúzii nepodľahnúť. Aj v Bratislave už čoskoro bude trojrozmerné kino, ktoré takýto zážitok poskytuje. FOTO – ARCHÍV
Od septembra budú mať Bratislavčania ako jediní na Slovensku možnosť pozerať filmy v trojrozmernom videní. Pomocou polarizačných okuliarov, ktoré sú súčasťou vybavenia trojdimenzionálneho kina, sa postavy z plátna presunú medzi divákov. Plátno, ktoré sa dnes stavia v Shopping parku Avion na Ivánskej ceste, bude vysoké 16,5 metra (výška päťposchodového paneláku) a široké bude 22,5 metra. Výhradné právo na päť rokov budovať 3D kiná na Slovensku získala spoločnosť Attack, s. r. o., po Bratislave by mali prísť Košice a ďalšie mestá.
Nový systém v premietaní filmov Imax vznikol v Kanade pred dvadsiatimi rokmi. Odvtedy prenikol do 221 krajín sveta, z toho v Európe je 39 tzv. 3D kín. Premietanie v novom systéme sa stáva tiež súčasťou zábavných parkov. Len v roku 2000 bolo otvorených 40 nových kín. Poľské kino vo Varšave za šesť mesiacov navštívilo 500-tisíc ľudí. Filmy majú zvláštnu minutáž, trvajú najviac hodinu.
Bratislavské kino bude mať 350 miest v dvanástich radoch. V hľadisku 3D kina nižší ľudia nebudú trpieť traumou, že si film neužijú pre trčiace hlavy v predných radách.
Hľadisko je stavané s takým prevýšením, že divák bude mať suseda z predchádzajúceho radu v úrovni kolien. Denne sa odohrá desať predstavení zo štyroch až piatich titulov. Priemerná cena lístka bude okolo 175 korún, najvyššia 200.
Podstatnú časť divákov by mali tvoriť školské skupiny, pre ne bude výrazná zľava. Prevádzkovatelia kina zabezpečia odvoz detí zo škôl, rovnako aj ich návrat, celý servis aj s lístkom by mal vyjsť okolo sto korún na osobu. Po každom predstavení sa okuliare dezinfikujú a čistia. „Sú dermatologicky neškodné a môžu ich používať aj ľudia s dioptrickými okuliarmi,“ povedal Rastislav Kuttner z firmy Attack.
Vo svete tvoria školské skupiny asi 22 percent divákov.
Filmové predstavenia sa stali súčasťou vyučovacieho procesu. Podstatnú časť knižnice Imaxu totiž tvoria náučné dokumenty o prírode, vesmíre a časti zeme, ktoré nie sú človeku bežne dostupné. „Dokumenty sú spracované netradične a dobrodružne. Napríklad jedným z posledných titulov je Space station, film o vesmírnej stanici, kam Rusi vozia zahraničných turistov. Kino už nebude len akýmsi zabitím času, ale súčasťou výučby,“ pokračuje Kuttner, „učiteľom a žiakom budeme zadarmo dodávať k filmom príručky, v ktorých budú úlohy a cvičenia pred filmom aj po filme.“
Okrem dokumentárych filmov sú vo filmotéke tituly historické, rodinné a pre dospelých. Poslednou novinkou starou asi dva týždne je nová technológia, ktorá umožní transformáciu klasických fimov na systém Imax.
Prvým takýmto filmom, ktorý sa na jeseň predstaví v novej podobe, bude Apollo 13.
INGRID DROZDÍKOVÁ