Poslanci v Novom Meste neschválili nariadenie o stavebnom hluku.
BRATISLAVA. Navrhovaný zákaz šírenia stavebného hluku na území Nového Mesta, kde bol v posledných rokoch boom výstavby, miestni poslanci v utorok neschválili. Zákaz sa mal týkať nedieľ, sviatkov a v pracovné dni času od siedmej večer do siedmej ráno.
Prednosta miestneho úradu Ľubomír Kollárik predložené všeobecno záväzné nariadenie zdôvodňoval častými sťažnosťami obyvateľov. Poslanci ho však odmietli, ani diskutovať k téme nechceli.
Ich nie sprevádzali len problémy s elektronickým hlasovacím zariadením. Museli poslanci preto hlasovať dvakrát. Ani raz však nariadenie nezískalo trojpätinovú väčšinu, ktorá je na prijatie všeobecno záväzného nariadenia potrebná.
„Vôbec tomu nerozumiem,“ reagoval na rozhodnutie poslancov starosta mestskej časti Richard Frimmel. „V komisiách a aj v miestnej rade to prešlo.“
Ticho raz do týždňa
Hovorkyňa mestskej časti Alžbeta Klesnilová povedala, že starosta chce o téme s poslancami ďalej diskutovať. „Hluk škodí zdraviu,“ vraví Klesnilová. Dodala, že obyvatelia by mali mať aspoň jeden deň v týždni pokoj a ticho.
Navrhované nariadenie sa totiž týkalo aj stavebných prác v interiéroch bytov, ktoré nepotrebujú ohlášku na stavebnom úrade. Ide napríklad o pokladanie laminátovej podlahy v byte počas nedele.
Čarovné slovo – môže
Podobné nariadenie o šírení hluku má od roku 2008 aj Staré Mesto, Ružinov ho prijal tento rok. Boj proti hluku tam inicioval nezávislý poslanec Patrik Guldan. Hoci sa na stránke Ružinovčan objavil text o tom, že poslancami prijaté protihlukové nariadenie má preskúmať prokuratúra, Guldan tvrdí, že je v poriadku. Ako vysvetlil, Ružinov sa pri nariadení o hluku poučil z chýb Starého Mesta.
„Pri sankciách sme to napísali tak, že starosta môže uložiť pokutu a nie musí, to by bolo v rozpore so zákonom,“ dodal Guldan. V iných európskych krajinách sú protihlukové opatrenia podľa Guldana bežné.
Hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová povedala, že tamojšia samospráva nariadenie upravila. Prokuratúra mala podľa Kopřivovej výhrady k sankciám a povinnému určeniu ich minimálnej výšky.
Merať má vraj stavebník
Obyvatelia podávajú často na úrady mestských častí sťažnosti pre hluk, ktorý sa šíri zo stavieb v ich okolí. Cez pracovné dni môžu stavbári pracovať od 7.00 do 21.00, hluk môžu robiť aj v sobotu od 8.00 do 13.00.
Meranie hluku na stavbách si má podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva objednávať stavebník u odborníka, ktorý je za výsledky meraní aj zodpovedný.
„Regionálne úrady verejného zdravotníctva nemajú kapacitné možnosti merať hluk na jednotlivých stavbách,“ vraví Katarína Nosálová, hovorkyňa regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
„Navyše zákon upravuje povinnosť všetkým prevádzkovateľom zdrojov hluku zabezpečovať meranie na vlastné náklady.“
Hygienici ročne riešia asi desať až pätnásť podnetov pre rušenie hluku za stavby.
Hygienici a hluk
Ak Regionálny úrad verejného zdravotníctva dostane podnet o rušení hlukom zo stavebnej činnosti, predvolá si stavebníka a vyžiada doklady o monitorovaní hluku.
Ak sa preukáže, že stavebník nedodržal prípustné doby na hlučnú stavebnú činnosť, teda v pracovné dni od 7.00 do 21.00 a v sobotu od 8.00 do 13.00, alebo robil hlučné práce v dni pracovného pokoja a nepredložil výsledky monitorovania hluku, ukladá sa mu pokuta.
V roku 2009 boli v Bratislave stavebníkom uložené 3 pokuty celkovo za 1989 eur.