Bratislava 15. februára (TASR) Samospráva bratislavskej Dúbravky plánuje rozsiahlu výstavbu v lokalite Veľká lúka. Jej februárové zastupiteľstvo schválilo zadanie urbanistickej štúdie (UŠ) tejto zóny. Riešené územie sa týka rozlohy 99,4 hektára a v širších vzťahoch 304 hektárov.
Cieľom obstarania UŠ je získanie kvalitného územno-plánovacieho podkladu, ktorý bude riešiť územie ako celok a stane sa podkladom pre koordináciu a usmerňovanie ďalších dlhoročných investičných aktivít v zóne. Tá je v dotyku s chránenou krajinnou oblasťou Malé Karpaty a s prírodným prostredím lesného masívu Devínskej Kobyly, preto regulácia územia musí byť v súlade so zákonnými požiadavkami na ochranu prírody o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Vo Veľkej lúke sa nachádza národná kultúrna pamiatka rímskych vykopávok Villa rustica a časť územia patrí medzi archeologické lokality. Preto treba postupovať v zmysle požiadaviek Krajského pamiatkového úradu a Archeologického múzea pri Slovenskom národnom múzeu v Bratislave.
Zóna Veľká lúka je navrhovaná na zmeny funkčného využitia, ktoré sú v súlade s podnetmi a pripomienkami k platnému územnému plánu mesta Bratislavy z roku 2007 a boli vyhodnotené i uplatnené v decembri 2009. Čistopis zadania UŠ definuje navrhované zmeny v jednotlivých častiach lokality z funkcie orná pôda na malopodlažnú zástavbu, bývanie a občiansku vybavenosť. Záhradkárske osady sa v troch katastrálnych územiach zmenia na funkciu malopodlažnej zástavby obytného územia, záhradkárska osada pri Agátovej ulici bude mať funkciu zmiešaného územia bývania a občianskej vybavenosti. Časť záhradkárskej osady Sklár a parciel pri Veľkolúckom potoku sa zmení z krajinnej zelene na malopodlažnú zástavbu obytného územia. Areál bývalého podniku Technické sklo bude mať funkciu zmiešaného územia obchodu, výrobných a nevýrobných služieb. Návrh zmeny sa týka aj trasy vysokého napätia, v UŠ bude riešené i napojenie na štátne cesty II/505 a I/2, diaľnicu D2 a iné komunikácie podľa dopravného riešenia časti PortLamačská brána. Veľká lúka bude zároveň spoluvytvárať regionálny rozvojový pól, ktorý je definovaný v priestore sídel Stupava, Marianka, Záhorská Bystrica a Devínska Nová Ves.
Spracovateľ UŠ môže navrhnúť a územne vymedziť etapizáciu realizácie, prípadne stanoviť princípy, podľa ktorých sa bude postupovať pri výstavbe. Tiež navrhne územie na menšie funkčno-prevádzkové celky sektory, ktoré budú rozpracované v ďalších etapách územnoplánovacej prípravy lokality.