SME
Utorok, 4. august, 2020 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky
PRE HOSPODÁRSKU A FINANČNÚ KRÍZU SA ZATIAĽ TENTO PROJEKT BRATISLAVSKEJ VODÁRENSKEJ SPOLOČNOSTI NEPOHOL. VYPRACOVANÁ BOLA LEN ŠTÚDIA, NIE EŠTE INVESTIČNÝ ZÁMER. DORIEŠIŤ TREBA AJ VZŤAHY K POZEMKOM.

Oprava čerpacej stanice v Zimnom prístave je pozastavená

BRATISLAVA 15. februára (SITA) - Rekonštrukcia bývalej prečerpávacej stanice odpadových vôd v Zimnom prístave v priemyselnej lokalite pri Moste Apollo v Bratislave sa zatiaľ odkladá. Dôvodom je hospodárska, ...

BRATISLAVA 15. februára (SITA) - Rekonštrukcia bývalej prečerpávacej stanice odpadových vôd v Zimnom prístave v priemyselnej lokalite pri Moste Apollo v Bratislave sa zatiaľ odkladá. Dôvodom je hospodárska, finančná a investičná kríza, ktorá sa prejavila aj v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS). Pre agentúru SITA to uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Daniel Gemeran. "Niektoré zámery idú pomalšie, niektoré boli zmrazené," povedal. Pre projekt je tak stále vypracovaná iba štúdia o tom, aké práce má v pláne spoločnosť vykonať. Investičný zámer zatiaľ spracovaný ešte nie je.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem financií sa však podľa generálneho riaditeľa musia doriešiť aj majetkovo-právne vzťahy okolo nehnuteľností v areáli. Najmä v súvislosti s pozemkom, na ktorom je historický objekt čerpacej stanice a bytovka. Pozemok totiž nepatrí spoločnosti. Tá sa chce preto s vlastníkom dohodnúť, prípadne ho bude musieť odkúpiť. Následne by sa mali riešiť aj prístupové komunikácie. V súčasnosti je možný prístup len pri

hlavnom vjazde do prístavu pri Prístavnom moste. Keď sa chce niekto dostať do objektu, musí prejsť prakticky celým prístavom. Do územného rozhodnutie však podľa Gemerana nebudú môcť ísť skôr, ako budú mať vyriešený vzťah k predmetnému pozemku.

Spracovať by sa mal časom aj "malý územný plán." Jeho cieľom je zmena funkcie objektu, ktorý je stále nefunkčnou čerpacou stanicou. Postupné zmeny a investície by mali smerovať k zmene výrobno-prevádzkovej funkcie na kultúrno-spoločenskú. V suteréne budovy je stará čerpacia stanica so zachovanou technológiou zo začiatku minulého storočia. Mali by tu byť aj rôzne údaje o histórii kanalizovania Bratislavy. Prvá čerpacia stanica bola vybudovaná preto, lebo keď sa postavili hrádze proti vysokej vode, bolo nutné prečerpávať vodu do Dunaja cez hrádzu. Rekonštrukcia by mala podľa pôvodných odhadov trvať dva až tri roky, spoločnosť plánuje požiadať aj o peniaze z Európskej únie. Po rekonštrukcii by tu mala vzniknúť jedna z expozícií Vodárenského múzea. Centrum múzea pritom zostane na Devínskej ceste, jednotlivé expozície bude mať na ostrove Sihoť a v Zimnom prístave.

Skryť Vypnúť reklamu

Na začiatku 20. storočia bolo v Bratislave vybudovaných 4,1 kilometra stokovej siete. Spomínaná prečerpávacia stanica odpadových vôd bola vybudovaná v roku 1905 a na vtedajšie pomery mala moderné, elektromotormi poháňané odstredivé čerpadlá. Kanalizačné zberače a prečerpávaciu stanicu stavala firma Pittel a Brausewetter z Viedne, strojové zariadenie dodala firma Ganz a Schlick z Budapešti. Náklady na výstavbu kanalizácie a prečerpávacej stanice sa vyšplhali na tri milióny zlatých. Čerpacia stanica fungovala takmer deväťdesiat rokov. V roku 1992 sa definitívne ukončila jej činnosť a následne bola zaradená do zoznamu technických pamiatok.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 3. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 4. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 5. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 6. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 7. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 8. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 9. Vďaka týmto 4 tipom bude váš domáci internet bezchybný
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí!
 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Pochod smrti
 3. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 4. A na týchto miestach ste už boli?
 5. Konečne nažive
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Reforma
 9. Až polovicu Slovákov trápia kĺbové problémy
 10. Mimoriadna zbierka Tesca
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 19 671
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 933
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 13 942
 4. Gaderská dolina poteší celú rodinu 11 846
 5. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 11 468
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 293
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 263
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 061
 9. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 709
 10. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 608
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu