Na dnešnej vernisáži odborná porota vyhodnotila zaslané práce a sprístupnila ich verejnosti.
"Výstava môže byť inšpiráciou pre školy, potrvá do konca februára," uviedla pre TASR riaditeľka MĽŠ Viera Jančovičová.
Úvodný ročník projektu je venovaný dielu maliara Jozefa Ilečku. Pri príležitosti jeho nedožitej storočnici mu vlani múzeum pripravilo výstavu z vlastných i súkromných zbierok. Expozícia bola inšpiráciou pre deti zapojené do Výtvarnej Modry. MĽŠ pripravilo metodický materiál, ktorý môže slúžiť ako učebná pomôcka výtvarnej výchovy, výchovy umením a slovenského jazyka i literatúry. Je určený pre pedagógov a žiakov druhého stupňa základných škôl, osemročných gymnázií a základných umeleckých škôl.
Dnešná vernisáž detských prác bola o to slávnostnejšia, že na nej prezentovali novú knihu Silvie Ilečkovej a Agáty Petrakovičovej pod názvom Slovenský maliar Jozef Ilečko. Je zostavená z príspevkov súčasníkov a pamätníkov tohto maliara (Janko Alexy, Ľudmila Peterajová, Ľudovít Hološka, Vincent Šikula, Rudolf Sloboda, Jozef Mihalkovič, Veronika Šikulová a iní). Predstavujú majstra nielen ako výtvarníka, ale tiež ako osobnosť kultúry, okolo ktorej sa zoskupovali rôzni umelci. Knihu dopĺňajú reprodukcie Ilečkových diel a fotografie zo súkromia. Publikáciu vydalo občianske združenie Modranská beseda v spolupráci s MĽŠ a podporou Ministerstva kultúry SR. "Publikácia je jedinou knihou venovanou jedinečnej osobnosti akademického maliara Jozefa Ilečka," potvrdila Jančovičová.
Ilečko sa narodil v Budapešti v roku 1909, preto patril do zoskupenia významných slovenských umelcov známych ako Generácia 1909 (Ján Želibský, Cyprián Majerník, Ester Šimerová-Martinčeková a iní). Študoval na univerzitách v Bratislave a Prahe, súkromne u Alojza Struhára a Gustáva Malého. Absolvoval zahraničné študijné cesty vo Viedni, Paríži, Mníchove, Bruseli, Drážďancoch, Londýne a iných centrách európskeho umenia. V roku 1953 sa natrvalo usadil v Modre, ku ktorej ho viazali rodinné korene. V nej zomrel na Silvestra 1986. Malokarpatský kraj sa pre neho stal trvalým inšpiračným zdrojom. Výtvarne vychádzal z postimpresionizmu, tematicky sa orientoval na portrét, zátišie a krajinu. Vnímavo reagoval na intímnu krásu nenápadných vecí, kultivovane pristupoval ku kompozícii, farebným plochám a líniám. Popri maľbe sa venoval grafike, tvorbe koláží a ilustrácií.
Výtvarná Modra je vzdelávací umelecký projekt. Každý ročník bude venovaný jednej významnej osobnosti, ktorej život a tvorba súvisia s týmto mestom a okolím. Zámerom projektu je spoznávať moderné slovenské umenie, zoznámiť deti a mladých ľudí s autorom a jeho tvorbou, rozvíjať tvorivé myslenie a výtvarné zručnosti, prehĺbenie vzťahu k miestu a regiónu, v ktorom žijú. Tohtoročná Výtvarná Modra bude venovaná akademickej maliarke Viere Kraicovej, ktorá sa dožíva 90 rokov. Pracovníčky múzea pripravujú materiál pre pedagógov, súťaž žiackych výtvarných prác inšpirovaných dielom autorky i následnú výstavu v októbri.