Dielo Change prilákalo zvedavcov do antikvariátu. Peniaze tu však nemenia. Púť po neónoch v rámci netradičnej výstavy sa dá zvládnuť aj pešo.
BRATISLAVA. Na siedmich miestach po Bratislave sa okoloidúcich snažia zaujať neóny. Inštalované sú zámerne vo výkladoch kultúrnych prevádzok v centre. Lucia Tkáčiková
Predseda a organizátor združenia Open Design Studio Martin Mistrík povedal, že miesta, kde inštalovali neónové výpovede mladých umelcov vyberali tak, aby ich zatraktívnili. „Často tieto miesta ponúkajú kultúru a umenie na výbornej úrovni, no málo ľudí o nich vie,“ vraví Mistrík.
Dôvodom je podľa neho nedostatok peňazí na propagáciu a zviditeľnenie. Neón ako typické komerčné médium vybrali organizátori zámerne. Využili sme ho na prenesenie nekomerčného posolstva, dodáva Mistrík.
Neontour je projekt občianskeho združenia Open Design Studio a vyvrcholením projektu Openeon. Tento projekt mal tri fázy.
Z galérie do ulíc
Prvou bol workshop v októbri minulého roku, počas ktorého tvorili mladí dizajnéri vizuálne riešenia na určité kultúrno-spoločenské témy.
Z návrhov workshopu vznikli neónové svietidlá, ktoré vystavovala bratislavská Open Gallery na Baštovej ulici. Na ulicu vyšli v tretej, teraz prebiehajúcej fáze nazvanej Neontour. Ľuďom sa prihovárajú z výkladov mesiac. Inštalácia má trvať do 28. februára.
„Do galerijných priestorov chodí zväčša úzko profilovaná skupina ľudí, a človek nepohybujúci sa v tejto komunite často ani nezaregistruje nejakú výstavu,“ zdôvodňuje Mistrík rozhodnutie vyniesť neóny z galérie von.
Každému, kto sa chce vydať po stopách neónov, pomôže mapka. K dispozícii je vo všetkých zapojených miestach. Trasa sa dá pohodlne zvládnuť pešo.
Neónové srdce
Pracovníčka kníhkupectva Artforum, ktoré je jednou zo zastávok Neontouru, povedala, že návštevníci na neóny zatiaľ nijako špeciálne nereagovali.
Miloš Kopták z FruFru Gallery, ktorej veľký výklad otočený na Mickiewiczovu ulicu zdobí ďalší z neónov v podobe červeného srdca, povedal, že na akciu reagujú najmä známi. Keďže ide o trošku kontroverzné červené srdce, môže podľa Koptáka výklad galérie evokovať napríklad aj verejný dom. Autormi neónu s názvom Uhoľ pohľadu je Matúš Lelovský a Ondrej Alušík.
Mistrík povedal, že reakcie z prevádzok ešte iba zbierajú. „Zatiaľ vieme len toľko, že ľudia sa vypytujú, čo je to zač,“ vraví Mistrík. „Keďže nemáme prostriedky na silnejšiu medializáciu, myslíme, že ohlas nebude až taký masívny.“
Autormi siedmich vystavených neónov sú slovenskí grafickí a produktoví dizajnéri, dvojica grafických dizajnérov z Česka a jeden neón je dielom samotných organizátorov podujatia.
NEONTOUR 2010
Prospero - Jakubovo námestie 12
informačné centrum a kníhkupectvo divadelného
Názov neónu: NeonSight
Autori neónu: Cyprián Koreň, Barbora Tobolová
Dizajn štúdio ÚĽUV - Dobrovičova 13
Názov neónu: Slučka
Autori neónu: Emília Jesenská, Peter Simoník
Poľský inštitút - Námestie SNP 27
Názov neónu: Culture / 114m3
Autori neónu: Elena Bolceková, Alica Horváthová
Mestská knižnica - Laurinská 5
Názov neónu: Eupnea
Autori neónu: David Březina, Zuzana Kubíková
Steiner - Ventúrska 22
Názov neónu: Change
Autori neónu: Michala Lipková, Ján Turzo
Artforum - Kozia 20
Názov neónu: Richard Fuld
Autori neónu: Katarína Lukić Balážiková, Martin Mistrík
FruFru Gallery - Mickiewiczova 9
Názov neónu: Uhol pohľadu
Autori neónu: Ondrej Alušík, Matúš Lelovský
Steiner ostáva
Do projektu Neontour sa zapojil aj antikvariát. Nad knihami visí change.
STARÉ MESTO. „Nebojte sa, nerušíme sa, nebude z nás zmenáreň,“ takto musíme odpovedať svojim stálym zákazníkom, vraví Dagmar Ložeková z Antikvariátu Steiner. Dielo Neontouru s názvom Change, ktoré svieti z ich výkladu, však schvaľuje.
Aj sa nás tu zákazníci pýtali, či nemáme strach pred zlodejmi, dodáva Ložeková. Vysvietené change ich vraj môže nalákať na to, že tu máme peniaze.
Nápis zmenárne vytvára vo výklade spolu s historickými fotografiami či pohľadnicami zaujímavú kompozíciu. Change tak naozaj mení, spája svety.
Change – autori neónu
Michala Lipková, Ján Turzo.
FOTO SME – LUCIA TKÁČIKOVÁ