
Tomáš Tomajko (na snímke v popredí) patril medzi najúspešnejších účastníkov bratislavského kola Slovenského pohára v športovom lezení. Juniorskú kategóriu vyhral a medzi mužmi skončil tretí. FOTO – AUTOR
Súčasťou filmového festivalu Hory a mesto, ktorý sa v nedeľu skončil v PKO, bol aj Slovenský pohár v športovom lezení v disciplíne bouldering. Na štyroch boulderoch (menších stenách) bojovali lezci najprv v kvalifikácii, potom vo finále. Na Slovenskom pohári sa zúčastnilo 40 mužov a juniorov a 19 žien, čo bola rekordná účasť v doterajšej histórii.
„Každý pretekár sa musí pokúsiť vyliezť na všetky štyri pripravené steny. Tesne pred finále sa súťažiaci odoberú do izolácie, aby nevedeli, ako budú umiestnené chyty,“ povedal nám riaditeľ pretekov Pavol Tomka. „Každý pretekár má potom šesť minút na to, aby sa pokúsil vyliezť na stenu. V časovom limite môže mať ľubovolný počet pokusov a môže zvoliť akúkoľvek cestu. Podstatou je, aby sa dostal až k najvrchnejšiemu chytu. Jedinou podmienkou je úvodný chyt, ktorého sa musí na začiatku držať oboma rukami.“
Slovenský pohár v športovom lezení má už desaťročnú tradíciu, ale preteky sa organizovali zväčša iba v disciplíne lezenie na obťažnosť na vysokých stenách. Masovejší rozvoj boulderingu nastal iba pred dvoma rokmi. „Aj vo svetovom meradle došlo k zrovnoprávneniu oboch disciplín. Existuje ešte aj lezenie na rýchlosť, ale to je skôr atrakcia pre divákov.“
Najbližšou oficiálnou súťažou pre lezcov budú majstrovstvá Slovenska v Žiline 29. júna, v Auparku sa však týždeň predtým chystajú na novej stene atraktívne preteky v lezení na rýchlosť.
Výsledky
Muži: 1. Marek Repčík (Žilina). 2. Peter Doležaj (B. Bystrica), 3. Tomáš Tomajko (Zlaté Moravce)… 13. Tomáš Greksák (Vertikal Patrónka).
Juniori: Tomáš Tomajko (Zlaté Moravce), Ondrej Švub (B. Bystrica), Tomáš Greksák (Vertikal Patrónka).
Ženy: 1. Viera Kopasová (Brno), 2. Zuzana Čintálová, 3. Katarína Čintálová (obe Modra)… 4. Katarína Fickuliaková (Bloc Bouldering Club Bratislava). (slo)
Bouldering je akási odnož športového lezenia s prvkami gymnastiky. Súťažiaci lezú po malých stenách krátke úseky do piatich metrov s maximálnym stupňom náročnosti. Preliezajú sa také náročné cesty, ktoré pri normálnom lanovom lezení nemožno zliezť. Je to koncentrovaná súhra výkonu na stene vo veľmi krátkom čase. Boulderové steny sa dajú prirovnať ku skalám s veľkosťou do piatich metrov. Lezec nie je nijako istený (zem je pokrytá žinenkami).