Ešte vo februári prišiel starostovi Petržalky Vladimírovi Bajanovi, poslancom a dvom komisiám na miestnom úrade anonymný list na pôsobenie Ladislava Snopka vo funkcii riaditeľa Kultúrnych zariadení Petržalky (KZP). Na mieste podpisu stálo – zamestnanci KZP. V liste sa uvádzalo, že zamestnáva svoju rodinu, pisateľ spochybňoval investičné akcie ako rekonštrukciu podlahy, sobášnej siene, podlahy javiska a iné. Charakterizoval to ako premrhané investície. Snopka obvinil, že KZP využíva na svoju politickú kariéru vo VÚC.
Napriek tomu, že list bol anonymný, poslanci Petržalky sa rozhodli, že pošlú do KZP miestneho kontrolóra. „Určite nebudeme na každý anonym posielať kontrolóra, v tomto liste sa však hovorilo o nakladaní s dotáciami mestskej časti, nemohli sme ho zmiesť zo stola,“ povedal starosta na otázku, prečo na základe anonymu vykonali kontrolu. Miestna kontrolórka Júlia Malinovská včera poslancom predložila správu o výsledkoch kontroly. Správa sa nekončila tvrdením o hrubom porušení zákona a poslanci ju len vzali na vedomie. Ladislav Snopko povedal, že sa anomnými listami nezaoberá a z jeho zamestnancov mu doteraz nik nič nevyčítal.
V liste sa tvrdilo, že KZP vykazujú každý rok väčšiu stratu a v tomto bode mali pisatelia pravdu. Strata po roku 2001 činí viac ako štyri milióny korún. Preto organizáciu od 1. januára preklasifikovali z príspevkovej na rozpočtovú. So zmenou sa spája menšia právomoc a obmedzená možnosť otáčať peniaze. Napríklad zisk zo vstupného do kín budú musieť odviesť mestskej časti, ale podiel distribútora budú hradiť zo svojho rozpočtu. Mestská časť im síce peniaze vráti, ale až nasledujúci rok. Strata, ktorú zariadenia majú, je podľa Ladislava Snopka zapríčinená zlým rozpočtom. „Ak chceme produkovať kultúru a nie stať sa len prenajímateľom komerčných priestorov, musíme ju financovať. Vedome realizujem kultúru v Petržalke a neprispôsobím sa požiadavkám, aby sme šetrili. Na čom ušetrím? Stále máme ten istý rozpočet, bez akceptácie zvýšenia cien či už energie, alebo odvozu za odpad,“ hovorí. „Schodok vznikol práve zvýšením nákladov, ktoré nám v rozpočte nezohľadnili.“
Kultúrne zariadenia Petržalky vlani dostali od mestskej časti viac ako 17 miliónov korún.
INGRID DROZDÍKOVÁ
Kultúrne zariadenia Petržalky prevádzkujú šesť kultúrnych domov. Sú miestom väčšinou alternatívnej a menšinovej kultúry. Z hudobných žánrov ponúkajú jazz, folkór, punk alebo rock.
Kiná v Zrkadlovom háji a na Lúkach patria medzi najnavštevovanejšie na Slovensku.
Organizujú sa tu aj pravidelné cykly, napríklad Protidrogové fórum.
Mesačne sa vo všetkých šiestich domoch uskutoční od 130 do 160 kultúrnych podujatí.