SME
Utorok, 4. august, 2020 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky

Bajan: Frešo o zmluvách klamal

Podľa Bajana Frešo klame a zavádza verejnosť, keď obviňuje predstaviteľov Danube Arena z netransparentnosti.

Frešo podľa Bajana klamal o úverových zmluvách. Aby dostala verejnosť pravdivé fakty, Danube Arena sa rozhodla zverejňovať aktuality a relevantné dokumenty na svojej webstránke.

BRATISLAVA. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo klamal, ak v nedeľu tvrdil, že kraj stále nemá úverovú zmluvu v súvislosti s výstavbou multifunkčnej arény v Petržalke.Tvrdí to Frešov predchodca Vladimír Bajan, ktorý agentúre SITA poslal fotokópiu dokladu o prevzatí úverovej zmluvy riaditeľom úradu BSK zo štvrtka 4. februára.

"Všetky dokumenty i potrebné informácie má už od decembra minulého roku, k dispozícii má aj úverovú zmluvu, na základe ktorej sú pripravené financie na realizáciu arény," uviedol Bajan.

Hovorkyňa kraja Iveta Tyšlerová dnes povedala, že úrad dostal dve úverové zmluvy medzi Danube Arena a.s. a AIC Leasing & Finanz AG, ku ktorým chýbajú prílohy. "Zmluvy hovoria spolu iba o 10 miliónoch eur, financovanie haly vo výške 90 miliónov eur teda nie je zabezpečené," uviedla Tyšlerová s tým, že takzvanú blokačnú akciu v spoločnosti Danube Arena a.s., bez ktorej sa nedajú robiť žiadne zmeny, má naďalej Parnhams Limited.

Podľa Bajana Frešo klame a zavádza verejnosť, keď obviňuje predstaviteľov Danube Arena a.s. z netransparentnosti.

Projekt vraj vyhlasuje za nedôveryhodný len preto, že sa mu to politicky hodí. "Dlhodobo odmieta priame stretnutie s predstaviteľmi tak Danube Arena a.s., s konateľom poradcu projektu (spoločnosti Parnhams Limited) ako aj s predstaviteľmi spoločnosti AIC Finanz & Leasing.

Projekt je vraj čistý

Radšej sa skrýva za mediálne vyhlásenia," povedal Bajan. Dodal, že obaja zahraniční partneri spolu so spoločnosťou AEG už strácajú trpezlivosť. Aby dostala verejnosť pravdivé fakty, Danube Arena a.s. sa rozhodla zverejňovať aktuality a relevantné dokumenty na svojej webstránke.

"Mimochodom, aktuálne informácie boli zverejňované i v samostatnej rubrike na webportáli BSK, avšak po nástupe nového vedenia z neho zmizli," uvádza Bajan. Chce, aby sa Frešo konečne vyjadril, či bude v projekte pokračovať a ak áno, tak s kým. Bajan pripomína, že pripravený model financovania je inovatívny, nie je napojený na stranícke štruktúry, má byť plne kontrolovateľný a jeho koncovkou môže byť moderná multifunkčná aréna vhodná pre športové, kultúrne i spoločenské podujatia, aká v našom priestore chýba.

"Ukazuje sa však, že práve súčasné vedenie kraja začína byť nedôveryhodným partnerom pre zahraničie, lebo jeho vyhlásenia smerujú k ovládnutiu celého balíka pripravených financií ak nie skupinou jednotlivcov, tak jednou politickou stranou," nazdáva sa Bajan.

Zmluvu podpísali po voľbách

Kraj kúpil pozemky ešte v roku 2008 za 290 mil. korún, teda v období, keď ešte nebola doriešená otázka Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v roku 2011. Následne zastupiteľstvo zriadilo 100-percentnú spoločnosť 1. župná, ktorá mala pozemky spravovať. Medzitým však cena pozemkov vzrástla na 20 mil. eur. Zároveň minulý rok vznikla bez súhlasu zastupiteľstva 100-percentná dcérska spoločnosť Danube Arena, ktorá mala zabezpečiť výstavbu haly.

Tesne po posledných komunálnych voľbách však bola podpísaná nájomná zmluva na pozemky medzi oboma spoločnosťami. Danube Arena ich dostala za jedno euro ročne po dobu kolaudácie, po nej sa bude platiť komerčné nájomné. Otázkou však zostáva, prečo sa nájom viaže na celý deväťhektárový pozemok a nie len na tú časť, na ktorej by sa mala postaviť hala. Zároveň sa do spoločnosti Danube Arena dostala firma Parnhams Limited ako jednoakciový minoritný vlastník, firma pritom prisľúbila investovať do projektu okolo 90 mil. eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 3. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 4. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 5. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 6. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 7. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 8. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 9. Vďaka týmto 4 tipom bude váš domáci internet bezchybný
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí!
 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Pochod smrti
 3. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 4. A na týchto miestach ste už boli?
 5. Konečne nažive
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Reforma
 9. Až polovicu Slovákov trápia kĺbové problémy
 10. Mimoriadna zbierka Tesca
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 19 720
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 979
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 13 946
 4. Gaderská dolina poteší celú rodinu 11 846
 5. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 11 468
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 301
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 267
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 068
 9. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 718
 10. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 613
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu