PETRŽALKA. Rekonštrukciou cintorína v Petržalke sa získal priestor na nové hrobové miesta a urnové steny. „Cintorín je v prideľovaní hrobových a urnových miest vyťažený na 90 percent," povedala hovorkyňa primátora Beatrice Szabóová. Nové plochy sa podarilo získať redukciou predimenzovaných chodníkov.
Po zmenách by malo pribudnúť 460 urnových miest, 1286 urnových nových miest v stene a 150 klasických hrobových miest. Zároveň sa upravili komunikácie, nespevnené časti sa prebudovali na chodníky zo zámkovej dlažby v červenej a sivej farbe.
Búrali sa asfaltky
Rekonštrukčné práce robilo mesto v spolupráci s mestským pohrebníctvom Marianum. Celkové náklady na cintorín sú podľa Hrádka naplánované asi na 500-tisíc eur. Doterajšie práce stáli asi 226-tisíc eur, z toho mesto prispelo 166-tisíc eurami. „Prioritou bolo vytvoriť voľný priestor," povedal Miloslav Hrádek, riaditeľ pohrebníctva. „Nemali sme žiadne pozemky, kde by sme mohli cintorín rozšíriť za jeho hranice."
Staré asfaltové cesty, ktoré mali šírku štyri metre, sa vybúrali. Namiesto nich sa postavili bočné chodníky široké 1,8 metra. Na cintoríne je aj nové verejné osvetlenie od hlavnej brány po dom smútku. Kompletne sa rekonštruoval priestor okolo domu smútku, pribudli studničky na vodu a 14 antikorových výklopných smetných košov, ktoré sa osvedčili na iných cintorínoch.
Ostatné práce budú prebiehať postupne, v ďalšej fáze revitalizácie pribudnú napríklad lavičky a okrasné kvetináče.
Počas rekonštrukcie mali návštevníci cintorína zhoršený prístup k hrobovým aj urnovým miestam. „Veľké zemné práce sme urobili naraz, aby toto obmedzenie bolo čo najkratšie. Dodávateľ stavebných prác ich stihol zrealizovať načas," povedal Hrádek.
Miesta je už dosť
Hrádek tvrdí, že v Bratislave je teraz dostatok miest na posledný odpočinok. „Ak sa nič mimoriadne nestane, klasické hrobové miesta by mali stačiť ešte na najbližších päť rokov."
Okrem petržalského cintorína revitalizovalo Marianum za uplynulé štyri roky aj lamačský a vajnorský cintorín a revitalizuje aj Martinský cintorín.