.
PETRŽALKA. Samospráva chce na jar začať s výstavbou novej zelenej cesty. Kopčianska zelená cesta by mala spojiť Viedenskú cestu s Petržalským korzom a vyústiť až v rakúskom Kittsee. Zelené cesty sú verejne prístupné, slúžia však výlučne pre nemotorizovaných. Ide o trasy pre cyklistov, korčuliarov, ale aj chodcov či bežcov.
Nový zelený úsek sa má napojiť na existujúcu Dolnozemskú zelenú cestu. Bude kopírovať hranicu s Rakúskom, viesť popri Panónskej a Rusovskej ceste a skončí pod Novým mostom. „Označenie zelené cesty sa vzťahuje len na trasy, ktoré spĺňajú určité technické normy,“ povedal hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy. Podmienkou je pevný povrch, cyklotrasy označujú tabuľky. Záleží tiež na tom, či sú to cesty miestne, mestské alebo diaľkové.
Za športom i pamiatkami
Na zelených cestách musia byť v istých vzdialenostiach lavičky, odpočívadlá, bezpečné priechody, navigačné tabule či mapy. Tie ukazujú, kde sa cyklista nachádza. Orientačné tabule by tiež mali upozorniť na pamiatky alebo zaujímavosti.
„Výstavba nových a modernizácia existujúcich cyklotrás má zvýšiť záujem ľudí o zdravý životný štýl a zároveň prispieť k ochrane životného prostredia,“ povedal Andrassy. Petržalka na projekte spolupracuje s mestskými časťami Rusovce, Jarovce, Čunovo aj s deviatimi prihraničnými rakúskymi obcami.
Plánuje sa napojenie petržalských cyklotrás na rakúske. Projekt sa má zaplatiť hlavne z európskych zdrojov. Z eurofondov sa použije takmer 90-tisíc eur, petržalská samospráva sa bude podieľať na financovaní piatimi percentami. „Je to úspešný projekt za málo peňazí,“ povedal starosta Petržalky Milan Ftáčnik.
Nebezpečné miesto
Existujúca Dolnozemská zelená cesta má 4,5 kilometra. Začína sa pod Starým mostom, tiahne sa popri nábreží, okolo Ekonomickej univerzity až k Chorvátskemu ramenu, napája sa na dunajskú cyklistickú cestu. Petržalčania najviac využívajú trasy pozdĺž Chorvátskeho ramena a pri Malom Dunaji.
Na mieste, kde Chorvátske rameno pretína Rusovskú cestu, je trasa umelo prerušená. Tento úsek je nebezpečný, premávka je hustá. Ľudia tadiaľ často prechádzajú, označenia chýbajú. „Riešime to. Mestská časť plánuje vytvoriť priechod s dopravným značením a zvýšiť tak bezpečnosť,“ povedal Andrassy. Samospráva počíta s budovaním cyklotrás aj v ďalších rokoch.
Koncepcia uvažuje so štyrmi radiálami od severu na juh – Dolnozemská, Chorvátske rameno, Kopčianska a medzinárodná dunajská cyklistická cesta. Pribudnúť majú aj tri spojovacie cesty od východu na západ mestskej časti. Sú to Kutlíkova – Bratská, Starohájska – Rusovská aOrechová ulica.