
Ruska Garajevová patrila na Dunajskom pohári medzi najúspešnejšie juniorky. Zvíťazila vo viacboji a dominovala aj v cvičení s kužeľmi a stuhou. ŠTARTFOTO – PETER POSPÍŠIL
Popri nich bolo očividné, že slovenské pretekárky zatiaľ za svetovou špičkou zaostávajú. Hoci počas predchádzajúcich ročníkov obsadzovali popredné miesta, tentoraz bola Monika Bronišová zo Slávie STU Bratislava v sobotňajšom viacboji pätnásta a Natália Solanková z Mladosti Prešov osemnásta. Do nedeľňajšieho finále, kde postupovalo osem najlepších, sa neprebojovali.
Novinkou ročníka bola súťaž v spoločných skladbách. Pôvodne boli prihlásené aj olympijské víťazky z Grécka, ale početné zranenia im v štarte zabránili. Slovenský zväz modernej gymnastiky preferuje prípravu reprezentantiek na súťaž v spoločných skladbách, lebo na najbližších olympijských hrách v Aténach sa už nebude súťažiť v kategórii jednotlivkýň, ale iba v spoločných skladbách.
„S podujatím môžeme byť spokojní, špička modernej gymnastiky výkonmi uspokojila“, zhodnotila Dunajský pohár prezidentka zväzu modernej gymnastiky a riaditeľka pretekov Libuša Schönová.
Naše seniorské pretekárky sa do finále v cvičení s jednotlivými náradiami neprebojovali. Je to obraz našej seniorskej reprezentácie. V januári skončili s pretekaním dve najlepšie – Katarína Beluginová zo Sokola Bratislava a Petra Bobeková zo Slávie STU Bratislava, a tak dostali šancu ďalšie. V juniorskej kategórii nesklamala Michaela Mičíková z Plastiky Nitra, vybojovala dve tretie miesta v cvičení s obručou a s loptou. Markéta Valachovičová zo Sokola Bratislava pridala tretie miesto v cvičení so stuhou.
V minulosti bol Dunajský pohár zaradený do seriálu pretekov Grand Prix: „Chceli by sme, aby bolo naše podujatie opäť zaradené do najvyššej kategórie, problémom sú financie. Na súťaž najvyššieho rangu treba zohnať peniaze na ceny pre najlepšie, čo predstavuje 800-tisíc korún. Spolu s organizáciou je to 1,6 milióna, a to je suma, ktorú nie sme schopní dať dokopy,“ dodala Libuša Schönová. (kev)