BRATISLAVA. V rozhodnutí podpísanom predsedom BSK Pavlom Frešom sa okrem iného uvádza, že zmena je v kolízii s rozvojom sídelnej štruktúry, nie je v súlade s pôvodne prezentovaným rozsahom výstavby a nie sú v nej rešpektované podmienky súhlasných stanovísk BSK. Rozsah zástavby je neprípustný bez vecnej a časovej koordinácie bytovej výstavby s dopravnou a ostatnou technickou infraštruktúrou, píše sa v stanovisku BSK.
Zmena územného plánu zóny rozvojovej časti Chorvátskeho Grobu v okrese Senec ráta s novou výstavbou 15.000 bytových jednotiek, v ktorých by malo bývať až 43.000 obyvateľov. Na Čiernej Vode sa už stavia a zástavba už teraz výrazne komplikuje dopravu v oblasti.
Lokalita je v smere medzi Bratislavou a Pezinkom dosiaľ sprístupnená prakticky jedinou úzkou cestou, ktorú denne už teraz využíva okolo 20.000 vodičov. Tranzitne prechádza historickým jadrom bratislavskej mestskej časti Vajnory. Z tichej dediny sa tak stala hlučná obec, cez ktorú počas dňa prakticky nepretržite prúdia osobné i nákladné vozidlá po absolútne nevyhovujúcej ceste, na ktorej premávka pravidelne kolabuje v rannej a večernej dopravnej špičke. "Vajnory proti ďalšej investičnej výstavbe v rozvojových oblastiach Chorvátskeho Grobu protestujú. Miestny úrad vyhlásil protestnú petíciu, ktorú v týchto dňoch podpisujú nielen obyvatelia Vajnôr, ale aj Chorvátskeho Grobu, ktorí Vajnorami prechádzajú," uviedol pre TASR starosta Vajnôr Ján Mrva.