
V chránenej dielni v Rusovciach postihnutí balia spinky a vyrábajú papier. FOTO – AUTORKA
a domova sociálnych služieb na Javorinskej ulici v centre Bratislavy.
Mentálne postihnutí vyrábajú pre firmy pozvánky, vianočné pozdravy z prírodného papiera, ale aj keramické výrobky, balia spinky či lepia obaly na čokolády.
„Baví nás to,“ hovoria. Ani balenie spiniek do obalov im nepripadá monotónne. „Je to akoby som šoféroval,“ hovorí 39-ročný Vladimír. Pracuje pri lise na výrobu prírodného papiera. „O lis je veľký záujem, berú to ako hru. Papier natrháme, namočíme, zmixujeme na hustú kašu. Hmotu potom zriedime a sušíme savou handrou a pomocou lisu. Papier necháme vyschnúť a potom s ním pracujeme,“ hovorí majsterka Lucia Zbudilová.
Nájsť prácu pre svojich zverencov sa riaditeľovi domova na Javorinskej ulici Jánovi Škottovi zatiaľ darí. Už od osemdesiatych rokov pre nemocnicu v Ružinove skladali gázu, pre Istrochem namotávali vzorky vláken, pomáhali v záhradníctve Florea, vo Figare a pre Cosmos vyrábali kefky. Manuálnej práce je však stále menej. Preto sa Ján Škott spolu s Kresťanskou ligou pre pomoc mentálne postihnutým na Slovensku, ktorej je prezidentom, rozhodli poučiť vonku. S príspevkom z Európskej únie, ktorý získali cez program odborného vzdelávania Leonardo da Vinci, sa vybrali do Belgicka. Najskôr sa učili vyrábať prírodný papier, teraz sviečky.
Výroba sviečok rozšíri pracovné príležitosti pre postihnutých. Spustiť by ju mohli do pol roka, umožnila by pracovať aj najťažšie postihnutým. Mentálne postihnutí pracujú denne štyri hodiny s prestávkou. Práca im pomáha, cítia sa užitoční a navyše si zarobia.
Pracovníci chránenej dielne v Rusovciach sú obyvateľmi neštátneho Domova sociálnych služieb pre dospelých Gerulata, ktorý zriadila Kresťanská liga pre pomoc mentálne postihnutým na Slovensku.
(haj)