SME

Ochranári navrhujú PKO opäť medzi pamiatky

Asi 10-tisíc občanov podpísalo petíciu za zachovanie PKO v Bratislave. To je jeden z argumentov, ktorý dnes na tlačovej konferencii prezentovali členovia petičného výboru Za zachovanie PKO.

PKO ešte nie je stratené, hovoria aktivisti.PKO ešte nie je stratené, hovoria aktivisti. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Napriek tomu, že minulý týždeň mestskí poslanci kauzu PKO zmietli zo stola a primátor už nič nemusí vysvetľovať, aktivisti pokračujú v boji za zachovanie PKO.

Bratislava, 4.2.2010

Dnes posielajú primátorovi Andrejovi Ďurkovskému otvorený list, kde píšu, že neprepadajú pocitom bezmocnosti. Navrhujú zásadné prehodnotenie prístupu mesta. „Nemáme problém posunúť sa a poradiť sa s právnikmi, máme prvé ohlasy, že sme na správnej ceste, keď si myslíme, že to nie je košer," povedala o kauze ochranárka Katarína Šimončičová. Podľa inciatívy Bratislava otvorene ešte je šanca na jeho záchranu, lebo budovy stále patria mestu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aktivisti zároveň poslali na pamiatkový úrad nový podnet na zaradenie PKO medzi pamiatky. Pred dvoma rokmi to pamiatkari zamietli s tým, že najprv treba konferenciu o hodnotách povojnovej architektúry u nás. Tá už ale prebehla a podľa Henriety Moravčíkovej z Ústavu stavebníctva a architektúry SAV takáto architektúra u nás rýchlo mizne, lebo je prekrytá ideologickými súvislosťami. „Vznikla v období, ktoré sa nám z politických dôvodov prestalo páčiť."

Ako dodala, robili architektonický výskum 3000 diel na Slovensku a zoradili do štyroch kategórií. "PKO je v skupine B, čo je vysoké zaradenie," konštatovala Moravčíková. Podľa nej odborná konferencia v septembri 2008 potvrdila, že slovenská povojnová architektúra má veľké hodnoty. "V prípade PKO došlo k chybnému postupu, keď mesto najskôr predalo pozemky, začalo sa tam stavať a potom sa do toho zapojila verejnosť," dodala Moravčíková.

SkryťVypnúť reklamu

Aj podľa Ľubice Trubíniovej z iniciatívy Bratislava otvorene je PKO ukážková kauza, ako sa o verejnom majetku rozhoduje vo vedení mesta a nemal by ju stihnúť osud iných hodnotných objektov, ktoré boli v hlavnom meste nenávratne zničené. Chybou je, že niektorí ľudia areál PKO posudzujú v súvislosti s komunistickou ideológiou a nie podľa odborných hodnotových kritérií.

Petíciu za zachovanie PKO dodnes podpísalo 7180 ľudí a na Facebooku sa k nej hlási ďalších asi 5600. Aktivisti veria, že to je v rámci mesta jedna z najväčších iniciatív za posledné roky.

Podpísali ju napríklad Milan Lasica, Martin Bútora, Zuzana Fialová, Martin Milan Šimečka, Milan Rúfus, Tomáš Janovic, Jiří Menzel, Zdeněk Svěrák, Michal Kaščák, Viliam Klimáček, Rišo Muller, Peter Osuský, Ján Štrasser, Grigoris Mesežnikov, Egon Gál, Marko Škop,Ernest Valko, Ladislav Ťažký, Zuzana Homolová, Robo Roth, Peter Salner, Jozef Golonka, Peter Breiner, Boris Farkaš a politici Brigita Schmognerová, Béla Bugár, Mikuláš Dzurinda, Monika Flašíková - Beňová, Richard Sulík alebo Miroslav Číž.

SkryťVypnúť reklamu

Ako povedal Peter Lipa, ktorý je v petičnom výbore, „to, čo sme videli, že stojí vedľa PKO, bol pre nás spúšťací mechanizmus". Lipa uviedol, že jeho priestory znamenajú veľa pre slovenskú populárnu a inú hudbu. "PKO bolo hudobnou baštou a mesto nebude mať zaň adekvátnu náhradu."

"Mal som tú česť zúčastniť sa vlani na jar rokovania s vedením mesta a poslancami, kde sme dostali od primátora verejný prísľub, že PKO nebude zbúrané, no dnes je situácia, že sa to môže stať," pripomenul Martin Bútora z petičného výboru.

Mesto zaregovalo, že aktivisti celú vec spolitizovali a podsúvajú médiám nepravdivé a skreslené informácie. Ako oznámila hovorkyňa primátora Beatrice Szabóová, PKO nevyhovuje a mesto rokuje o predkúpnom práve na budúci priestor v River Parku II po 20 rokoch prenájmu.

Nájom tohto priestoru má mesto ročne stáť 466-tisíc eur.

Celé stanovisko magistrátu k tlačovke aktivistov:

Na decembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva prijali poslanci návrh na budúci dlhodobý nájom nebytových priestorov v komplexe River Park II, teda nového kultúrneho centra, ktoré vznikne na nábreží Dunaja. Primátor Andrej Ďurkovský tak vyšiel v ústrety časti verejnosti, ktorá mala záujem, aby v tejto lokalite zostala zachovaná kultúra a genius loci tohto priestoru. Kultúrne aktivity sa teda najmenej 20 rokov budú odohrávať v rovnakom priestore a v rovnakej lokalite, pretože mestské zastupiteľstvo schválilo nájom na 20 rokov. Moderné priestory začnú slúžiť najneskôr o 5 rokov a kapacita bude pre cca 1000 návštevníkov.

Rozhodnutím o prenájme volení zástupcovia mesta uzavreli problematiku PKO vo vecnej rovine. Problém je však výrazne zneužívaný v politickej rovine, neustálym obviňovaním zástupcov mesta a podsúvaním nepravdivých a skresľujúcich informácií médiám.

Hlavné mesto rokuje s investorom aj o možnom predkupnom práve po uplynutí 20 rokov. Zmluva so súkromnou spoločnosťou zaručuje nielen pevnú čiastku nájomného vo výške 466 480,-- Eur (14 053 176,-- Sk) ročne vrátane DPH, za účelom jeho užívania pre potreby kultúrno-spoločenského centra, ale jej pretrvanie aj po prípadnom zániku spoločnosti. Cena za prenájom je oveľa výhodnejšia ako bola pri plánovanom prenájme objektu v rámci Eurovei.

Rozhodnutie poslancov na decembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva dalo bodku za problematikou PKO, preto v januári poslanci zrušili uznesenia, ktoré súviseli s riešením problematiky pre neaktuálnosť.

Na dotknuté územie nábrežia je navyše spracovaná a schválená, na úrovni poslancov urbanistická štúdia zóny, ktorá vznikla na základe medzinárodnej súťaže.

Hlavné mesto získa nový kultúrny stánok v tradičnom priestore tak, aby tento stánok reprezentoval kultúru hlavného mesta členskej krajiny Európskej únie, aby vyhovoval náročným kritériám domácich i zahraničných hostí, aby sa stal moderným kultúrnym stánkom pre všetkých návštevníkov. Bratislavčania dostanú do užívania moderný kultúrny stánok aký si hlavné mesto Slovenska zaslúži. Budovy v bývalom komplexe PKO takým rozhodne nie sú. Bratislava by ani pod tlakom nemala rezignovať na ambíciu mať na svojom území zodpovedajúci kultúrny stánok, ktorý bude mať všetky predpoklady a bude spĺňať podmienky hostiť atraktívne a medzinárodne zaujímavé projekty. Súčasný stav i vzhľad budov v bývalom PKO je nedôstojný vážnosti podujatí, ktoré sa v jeho priestoroch organizujú.

Hlavné mesto počas minulého roka uvidelo do prevádzky Mestské divadlo P.O. Hviezdoslava, ktoré prevezme časť kultúrnych aktivít, k dispozícii bude mať multifunkčnú arénu ZŠ Ondreja Nepelu, je akcionárom v spoločnosti Národné tenisové centrum, takže kultúra v hlavnom meste má dostatok priestorov na svoju realizáciu aj počas realizácie nového moderného kultúrneho objektu na nábreží.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 874
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 537
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 632
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 490
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 275
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 234
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 032
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 052
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 19 169
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 170
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 835
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 264
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 835
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 479
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 994
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 495
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu