
V miestach, kde ešte pred tromi rokmi na Malom tru Bratislavčania nakupovali čerstvé ovocie, dnes stojí moderná budova. Či sa trhovníci po dokončení stavby vrátia späť, závisí od rozhodnutia mesta. FOTO SME – PAVOL MAJER
u pod budovou firme Malý trh, s. r. o. Tá už vlastnila zvyšok územia a chýbajúcou časťou scelila pozemok vo výmere asi 400 metrov štvorcových, na ktorých začala stavať.
Investičnému zámeru museli ustúpiť trhovníci, ktorí sa ostro bránili. Trh fungujúci v Bratislave takmer sto rokov sa presunul na druhú stranu cintorína, na Poľnú ulicu pri Medickej záhrady. Ulica je hluchá a málo navštevovaná. Drobným podnikateľom klesli tržby, o koľko, nechcú hovoriť. V pondelok býva Poľná ulica úplne prázdna, situácia sa vraj zlepší až vo štvrtok. Od roku 1998 ubudlo 30 trhových stánkov, ďalších 25 sa bude rušiť, zostane ich 35.
S predajom pozemku Staré Mesto súhlasilo pod podmienkou, že mesto nájde riešenie pre trhovníkov. Ponúkalo sa miesto na rohu Páričkovej a Karadžičovej, to však už patrí Ružinovu, a tak z nápadu zišlo. Mesto na trhovníkov zabudlo a priestor na Poľnej im nakoniec našla mestská časť Staré Mesto, zabezpečila aj správu.
S dokončením budovy sa vynára otázka, či sa trhovníci vrátia späť. Z časti pôvodného trhu je dnes cesta vedúca do podzemných garáží. „Nebudeme sa brániť návratu trhovníkov, to je záležitosť mesta,“ povedal za investora Malý trh, s. r. o., Tomáš Lacko. Je však nad slnko jasnejšie, že ak sa aj trhovníci vrátia späť k modernej budove, určite nie v pôvodných železných, na zeleno natretých stánkoch. Do priestoru k modernej budove sa nehodia. Podľa vedúceho oddelenia nájmov a prenájmov nehnuteľností na magistráte Juraja Kočana mesto rokuje s mestskou časťou, preto ešte nemôžu potvrdiť, čo s trhovníkmi a trhovníckou tradíciou tohto miesta bude. Pokiaľ sa mesto rozhodne vrátiť trh späť, je vecou dohody predávajúcich a mesta, kto investuje do nových priestorov.
INGRID DROZDÍKOVÁ