Vizualizácie visutých záhrad sú prístupné do 5. februára. Ich financovanie je nejasné.
BRATISLAVA. Minulý týždeň otvorilo mesto v Primaciálnom paláci výstavu študentských prác na tému Bratislavské visuté záhrady. Svoje predstavy tu prezentuje 24 poslucháčov z Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre a Fakulty architektúry STU v Bratislave. Ľudia sa k nim môžu vyjadriť prostredníctvom knihy postrehov.
Za necelý týždeň trvania výstavy do knihy pár pripomienok pribudlo. Niektorí radia, iní chvália i kritizujú. „Tu sa kalkuluje so súkromnými pozemkami, ako by to boli štátne,“ zapísal jeden z prvých návštevníkov. Na výstave sú však len vízie a študentské práce s témou Bratislavské visuté záhrady, nie priamo projekty, ktoré sa idú realizovať.
Financovanie – ťažká otázka
Mesto chce terasovité záhrady vystavať na svahoch s výhľadom na Bratislavu. Prvou vytypovanou lokalitou, kde by mohli takého záhrady vzniknúť, je oblasť medzi Mladou gardou neďaleko opusteného Rosslerovho kameňolomu na rozhraní medzi vinohradmi a okrajom lesa, ktorá siaha až na Cvičnú lúku na Kamzíku.
Kopce i bývalé vinohrady má projekt uchrániť aj pred rozmáhajúcou sa výstavbou. Zákonom o vinohradníctve z roku 2009 prestali byť vinice chránené, parcely v územnom pláne majú byť zadefinované už len všeobecne ako vinice.
Po výbere lokality sa podľa slov primátora mesta Andreja Ďurkovského pristúpi k urbanistickej štúdii. „Tá má analyzovať právne pomery, spravila by analýzy z hľadiska sietí a povedala by jednoznačnejšie, čo je a čo nie je možné v území realizovať,“ dodal Ďurkovský.
Financovanie projektu ešte nie je doriešené. „Je to najťažšia otázka,“ vraví Ďurkovský. „Naša predstava nie je, aby sme vyčleňovali v rozpočte obrovskú čiastku na tento projekt, to v čase problematického finančného obdobia ani nie je reálne.“ Reálne však podľa Ďurkovského je to, aby sa do financovania zapojil súkromný sektor.
„Spravili by sme možno pilotný projekt so súkromnou firmou, ktorá by zainvestovala a riešila by takto konkrétne územia. Využili by to aj na svoju prezentáciu navonok tým, že podporujú dobré projekty,“ dodal primátor.
O konkrétnych menách firiem Ďurkovský hovoriť nechcel, bolo by to vraj predčasné. Projekt záhrad by mohol začať vznikať o dva roky.
Dedičstvo zatiaľ nezničené
Bohumil Kováč, urbanista a vedúci Ústavu urbanizmu a územného plánovania Fakulty architektúry STU pripomenul, že tak ako lokalita svahov bratislavských vinohradov kedysi prilákala vinohradníkov a vytlačila les, tak dnes láka investorov.
„Musíme povedať, že našťastie i vďaka panelovej výstavbe socializmu sa socializmus nedokázal zmocniť tohto priestoru,“ vraví Kováč. „Tak sme zdedili tento vinohradnícky priestor ako genius loci, ako istý kultúrny odkaz vinohradníckej krajiny.“
Fakulta architektúry STU výzvu mesta zapojiť sa do projektu Bratislavských visutých záhrad preto privítala. Výstava a študentské vízie prinesú Bratislave podľa Kováča cenné postrehy.
Visuté záhrady
Terasovité záhrady, ktoré by vznikli na vyvýšených polohách.
Mali by tvoriť prechod medzi zastavaným územím a lesom.
Majú byť novým verejným priestorom zelene.
Vytypovanými miestami sú bývalé vinohrady.
Maketa k návrhu. Študenti: Ivan Godarský a Tomáš Hanáček, piataci na Fakulte architektúry STU.
FOTO SME – OLIVER FILAN
Študenti: Daniel Gajan, Vladimír Minx, Petra Šingerová, Alexandra Škrinárová. Ústav dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok STU. Vedúci práce: Ing. arch. Beáta Polomová.
FOTO SME – OLIVER FILAN
Ideová analýza viničných terás Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre.
FOTO SME – OLIVER FILAN
Ukážky prác na tému Bratislavské visuté záhrady.
Študenti: Bc. Ján Mikula, Bc. Denisa Filípeková.
Vedúci práce: Ing. arch. Bohumil Kováč.