BRATISLAVA. Aktuálna situácia a zámery do budúcnosti na chránených územiach popri toku rieky Dunaj sú na programe dvojdňového medzinárodného workshopu DANUBEPARKS, ktorý sa začal dnes v bratislavskom Vodárenskom múzeu. Ide o projekt v rámci programu Európskej únie ETC - South East Europe (SEE, Juhovýchodná Európa), ktorý obsahuje 12 chránených území v ôsmich krajinách.
Okrem slovenských ochranárov sa na podujatí zúčastňujú zástupcovia organizácií z Rumunska, Nemecka, Rakúska a Maďarska. Riešia problematiku revitalizačných opatrení na Dunaji, medzinárodnú spoluprácu jednotlivých krajín a ich ochranárske zámery, tiež prípravu smerníc o lesnom hospodárstve v lužných lesoch. Podľa Miroslavy Rudej z organizačného Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia sú na programe rôzne témy týkajúce sa aj bilaterálnej spolupráce susedných krajín na spoločných územiach. Takým je napríklad projekt Ochrana a manažment dunajských lužných lesov, ktoré zasahujú do rakúskeho národného parku Donau-Auen. Jeho cieľom je zachrániť ich posledné zvyšky v slovenskej časti a vo vybraných lokalitách zaviesť vhodné trvalo udržateľné lesné hospodárenie.
V lužných lesoch sú aj chránené vtáčie územia, na ktorých chcú zlepšiť životné podmienky pre orliaka morského, volavku striebristú, čajku čiernohlavú a iné ohrozené druhy vodného vtáctva. Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy s rozlohou 12.284 hektárov má osem prírodných rezervácií a po dve národné prírodné rezervácie (Ostrov orliaka morského, Číčovské mŕtve rameno), chránené areály (Poľovnícky les, Bajdel) a prírodné pamiatky (Panský diel, Kráľovská lúka).
"Na jednotlivé témy vypracujeme odporúčania pre manažment lužných lesov a manažment vodného toku. Výsledkom budú aj zlepšené podmienky pre niektoré druhy vtákov či turistické aktivity v podobe cyklotrás na vybraných lokalitách projektu," uviedla pre TASR Rudá.
Prírodné úseky Dunaja a rozsiahle lužné územia sú súčasťou spoločného európskeho prírodného dedičstva. Chránené územia na Dunaji predstavujú jedinečné oblasti v medzinárodnom ekosystéme a rozšírenie Európskej únie vytvorilo nové všeobecné podmienky pozdĺž tejto rieky. Rozvoj ekonomiky zvýšil tlak na zachovanie týchto území. V apríli 2007 zástupcovia viacerých podunajských chránených území iniciovali deklaráciu na zriadenie medzinárodnej siete týchto území. Na oficiálnom začiatku projektu DANUBEPARKS podpísali 9. júna 2009 všetci partneri Viedenskú deklaráciu, stanovili ciele projektu i trvalú spoluprácu. Celkový rozpočet na tento projekt predstavuje 2,7 milióna eur na jeho trojročnú realizáciu do februára 2012.