BRATISLAVA. Petržalský úrad zaznamenal takmer 20-percentný medziročný nárast platiteľov miestnej dane za psa. TASR o tom dnes informoval tlačový tajomník mestskej časti Bratislava-Petržalka Ľubomír Andrassy s tým, že do verejného rozpočtu tak pribudlo z dane za psa 158.000 eur, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom nárast o 14.000 eur.
Viac ako polovicu z tohto príjmu (88.000 eur) použil úrad na čistenie verejných priestranstiev od psích výkalov. V súčasností majú petržalskí majitelia psov k dispozícii 200 košov, ktoré sú rovnomerne rozmiestnené po celej mestskej časti. Koše určené výlučne na psie exkrementy sú vyprázdňované štyrikrát týždenne.
Podľa Andrassyho medziročný nárast prihlásených majiteľov psov súvisí nielen s cielenou informačnou kampaňou miestnej samosprávy o pravidlách, podmienkach držania psov v najväčšej bratislavskej mestskej časti, ale taktiež s pravidelnými kontrolami dodržiavania záväzných pravidiel zo strany majiteľov. Do kontrol sú aktívne zapojení príslušníci mestskej polície a inšpektori verejného poriadku. Policajti majú už druhý rok k dispozícii osobný počítač s aktuálnou databázou evidovaných majiteľov. Vďaka tomu môžu priamo v teréne kontrolovať, či je pes prihlásený na úrade, či si jeho majiteľ plní svoju zákonnú povinnosť. "Za neprihlásenie psa do miestnej evidencie hrozí pokuta do výšky 166 eur. Na splnenie tohtoročnej daňovej povinnosti ostávajú povinným osobám tri stránkové dni," upozorňuje Andrassy.
Petržalská daň sa v porovnaní s rokom 2009 nemení. Určenie dvoch základných daňových pásiem vychádza zo zaužívaných európskych štandardov, daň sa odvodzuje od kohútikovej výšky psa. Za psa chovaného v bytovom dome s kohútikovou výškou do 43 centimetrov zaplatí majiteľ daň vo výške 33,19 eura. Pri psovi s kohútikovou výškou nad 43 centimetrov je ročná daň 66,38 eura. Majiteľ, ktorý chová psa v rodinnom dome, zaplatí jednotnú sumu 16,59 eura. Rovnakú čiastku zaplatia za psa aj osamelí dôchodcovia s príjmom na hranici životného minima. Od dane je oslobodený pes chovaný na vedecké a výskumné účely, alebo ak ho používa nevidiaca osoba ako vodiaceho psa.