BRATISLAVA. Termín ukončenia výstavby protipovodňovej ochrany hlavného mesta Bratislavy bol posunutý zo 6. februára na 30. apríla 2010. Pre TASR to povedal technický námestník odštepného závodu Bratislava Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Peter Minárik.
Stavebné práce na projekte sa začali v júni 2007 s rozpočtovanými nákladmi vo výške viac ako 32 miliónov eur. Podľa Minárika by malo dôjsť k miernej úspore financií. "Celkovo je projekt hotový na 95,6 percenta," konštatoval. Všetky mobilné nadstavby protipovodňovej ochrany boli prevzaté, sú uskladnené a pripravené na prípadný zásah. Zdôraznil, že ochrániť Bratislavu pred povodňami znamená vo veľkej miere ochrániť celý Žitný ostrov.
"Boli sme nútení aj pre povodeň v júni 2009, aj keď pôvodne ten úmysel nebol, požiadať o predĺženie ukončenia stavebných prác, čo neovplyvní posunutý termín dokončenia celého projektu," konštatoval Minárik.
Všetky stavby až na aktivity v bratislavskej mestskej časti (MsČ) Devínska Nová Ves sú v podstate plne funkčné. "Je tam kilometer dlhá hrádza a na toku Mláka musí byť prečerpávacia stanica," priblížil situáciu v MsČ, ktorú pri povodniach ovplyvňuje rieka Morava. Boli tam problémy so záplavou a rozmočením terénu, majetkovo-právnym vyrovnaním pozemkov pre výstavbu, v súčasnosti sú s mrazmi.
Minárik ďalej informoval, že na staromestskom nábreží v centre vysadili platany ako náhradu za vyrúbané stromy počas stavby protipovodňovej ochrany. Z vyrúbaných stromov bolo 80 percent chorých. Vodohospodári budú odporúčať mestským častiam, aby odstránili stromy, ktoré ohrozujú protipovodňovú líniu, napríklad v MsČ Staré Mesto či Devín.