SME
Utorok, 4. august, 2020 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ O VIDEO A BACKGROUND

Frešo: Pozemky pod halou kraj ešte nemá pod kontrolou

Pozemky v odhadovanej hodnote 20 miliónov eur pod plánovanou multifunkčnou halou v Petržalke sa zatiaľ nevrátili pod kontrolu samosprávneho kraja.

Vizualizácia multifunkčnej haly.Vizualizácia multifunkčnej haly. (Zdroj: VIZUALIZÁCIA - SITA)

BRATISLAVA. Pozemky v odhadovanej hodnote 20 miliónov eur pod plánovanou multifunkčnou halou v bratislavskej Petržalke sa zatiaľ nevrátili pod kontrolu samosprávneho kraja. Novinárom to dnes povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo (SDKÚ). Parcely v decembri získala do kontroverzného dlhodobého prenájmu za euro ročne spoločnosť Danube Arena, kde mala okrem kraja kmeňovú akciu aj britská spoločnosť Parnhams Limited.

Bývalá vicežupanka Monika Flašíková-Beňová (Smer), ktorá stojí na čele predstavenstva Danube Areny, vyhlásila, že zmluvu vypovedala. Frešo pripustil, že mu Flašíková-Beňová poslala o vypovedaní zmluvy sms správu.

Pozemky nekontrolujú

Podľa neho to však neznamená, že sa deväťhektárový pozemok vrátil pod župu. "Výpoveď sama o sebe podľa nášho predbežného názoru nerieši nič, lebo nevedeli sme sa dopátrať ani k výpovednej lehote," tvrdil Frešo, podľa ktorého zmluvu o prenájme stále analyzujú právnici.

Frešo novinárom povedal, že naďalej bude trvať na tom, aby sa zmluvy o prenájme, ako aj o akcionárskej štruktúre Danube Arény vrátili do stavu pred župnými voľbami.

Obe transakcie nové vedenie župy ostro kritizovalo. Danube Arena sa totiž k nájmu dostala až po prehre bývalého župana Vladimíra Bajana v novembrových regionálnych voľbách, nové vedenie však ešte nebolo v úrade. V Danube Arene navyše pred nástupom nového župana získala zastúpenie zahraničná spoločnosť.

Pochybné presuny

Pozemky v Petržalke najskôr spravovala spoločnosť 1. župná, ktorú si kraj založil a mal v nej sto percent akcií. Aj na čele predstavenstva 1. župnej stála Flašíková-Beňová, médiá jej preto prisudzovali zodpovednosť za prenájom.

Kraj pozemky pre halu kúpil v roku 2008 za 287 miliónov korún (9,53 milióna eur), v súčasnosti Frešo ich hodnotu odhaduje na 19,92 milióna eur. Parnhams Limited mal byť budúcim investorom novej haly a Flašíková-Beňová sa bránila tým, že potreboval mať "vzťah" k pozemku, na ktorom sa hala mala stavať. Hala podľa predstáv bývalého vedenia bude mať kapacitu 12.000 až 15.000 divákov a má slúžiť nielen na športové, ale aj kultúrne podujatia. Kraj sa ju tiež neúspešne snažil ponúknuť na budúcoročné majstrovstvá sveta v hokeji. Svetový šampionát sa má uskutočniť v Bratislave a Košiciach.

Súkromník vraj už dostával peniaze

Iniciatíva na vstup súkromníka do Danube Areny vyšla od Parnhams Limited.

Tá sa vo svojom liste Bajanovi zo 7. decembra odvoláva na to, že by tým získala manažérsku kontrolu - keďže župe sprostredkovala dohodu s jedným z najväčších prevádzkovateľov športových arén na svete.

Bajan vstup súkromníka odobril 9. decembra, teda keď vedel, že z úradu odchádza. K podpísaniu prevodu kmeňovej akcie malo dôjsť 22. decembra, v posledný deň Bajanovho úradovania.

Náhrada škody?

Právnik Pavel Nechala z Transparency International povedal, že ak by sa teraz župa súdila a súd by prehrala, musela by súkromníkovi škodu nahradiť bez ohľadu na to, kto konkrétne ju spôsobil.

„Na Slovensku sa zodpovednosť zriedkakedy prenáša, väčšinou to ide potom z verejných peňazí," povedal. Ako však dodal, župa má právne možnosti, ako vyvodiť dôsledky v súvislosti s konaním bývalého vedenia - či už voči Bajanovi, alebo jeho zamestnancom.

Koľko zatiaľ hala stála župu

Župa medzitým zverejnila, že okrem asi 10 miliónov eur za pozemok pre halu už župu tento projekt stál aj ďalšie peniaze. Podľa starých faktúr na úrade pôvodne župná Danube Arena už zaplatila firme Parnhams Limited väčšinu z asi 400-tisíc eur (12 miliónov korún). Zrejme za poradenstvo.

Pred voľbami pritom vtedajšie vedenie župy hovorilo, že na halu sa nepoužijú žiadne verejné peniaze a Parnhams si uhradí poradenské služby, ktoré župe sprostredkoval, až z prevádzky samotnej haly.

Monika Flašíková-Beňová, ktorá bola vtedy predsedníčkou predstavenstva Danube Areny, to však popiera, tvrdí že Parnhams nedostal od firmy ani korunu. „Žiadna faktúra Danube Arene neprišla. Ani nikdy nebola vyplatená," povedala.

Dorota Kráková

Najomna Zmluva k Pozemkom

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 3. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 4. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 5. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 6. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 7. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 8. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 9. Vďaka týmto 4 tipom bude váš domáci internet bezchybný
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí!
 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Pochod smrti
 3. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 4. A na týchto miestach ste už boli?
 5. Konečne nažive
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Reforma
 9. Až polovicu Slovákov trápia kĺbové problémy
 10. Mimoriadna zbierka Tesca
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 19 720
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 979
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 13 946
 4. Gaderská dolina poteší celú rodinu 11 846
 5. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 11 468
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 301
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 267
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 068
 9. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 718
 10. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 613
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu