SME
Sobota, 8. august, 2020 | Meniny má OskarKrížovkyKrížovky

Proces s Volodymyrom Y. a jeho komplicmi odročili na apríl

Bratislava 26. januára (TASR) - Senát Okresného súdu Bratislava I dnes odročil hlavné pojednávanie so štyrmi mužmi údajného ukrajinsko-slovenského gangu ...

Bratislava 26. januára (TASR) - Senát Okresného súdu Bratislava I dnes odročil hlavné pojednávanie so štyrmi mužmi údajného ukrajinsko-slovenského gangu na čele s Volodymyrom Y., ktorým prokuratúra kladie za vinu spáchanie dvoch vrážd svojich komplicov v rokoch 1999 a 2001 v bratislavskej mestskej časti Petržalka, na polovicu apríla.

"Dôvodom bolo, že obžalovaný E. V. nesúhlasil so substitučným zastupovaním a požaduje prítomnosť svojho riadneho obhajcu. Ten sa však súdu písomne ospravedlnil na tieto vytýčené dni pojednávania z rodinných dôvodov. Preto súd musel odročiť pojednávanie a stanovil ho na 14. až 21. apríla," povedal dnes pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave (KS) Pavol Adamčiak.

Skryť Vypnúť reklamu

Pôvodne dnes mali vypovedať telemostom traja utajení svedkovia. Ich výpovede sa však nepodarilo zabezpečiť - jeden zo spomínaných svedkov je práceneschopný po operačnom zákroku. Proces mal pokračovať za prísnych bezpečnostných opatrení v bratislavskom Ústave na výkon väzby.

V pondelok 25. januára, v prvý deň procesu, sa začalo toto nové pojednávanie výsluchom obžalovaných, podľa ktorých ide o vykonštruovaný proces s cieľom ich držania vo väzbe.

Údajný boss slovensko-ukrajinskej mafie tvrdí, že s vraždami, z ktorých ho vinia, nemá nič spoločné a je nevinný. "Čo sa týka môjho obvinenia, je to absolútna hlúposť," povedal Volodymyr Y. Dodal, že zmyslom vykonštruovaného obvinenia je jeho držanie vo väzbe. Štvorica neprávoplatne odsúdených na doživotie je v súčasnosti vo väzbe práve pre obvinenie zo spomínaných dvoch vrážd. Ukrajinec uviedol, že v čase údajného spáchania vrážd nebol v Bratislave. Svoje tvrdenia je Volodymyr Y. ochotný zopakovať aj na detektore lži. Zároveň tvrdí, že vie, kto je jedným z utajených svedkov. Má to byť osoba, ktorá voči nemu svedčila aj v prípade organizovania vývozu ukradnutých automobilov. Volodymyr Y. tiež povedal, že zo strany vyšetrovateľov im bolo naznačené, že vedia, kto sú skutočnými páchateľmi vrážd. Potom súdu navrhol, aby celý vyšetrovací tím bol predvolaný na súdne pojednávanie a aby jeho členovia boli vypočutí pod prísahou.

Skryť Vypnúť reklamu

"Pán prokurátor viete dobre, že tých skutkov som sa nedopustil a vedeli to dobre aj vyšetrovacie orgány. Ja som to (obžalobu) čítal ako rozprávku, nepoznám tých ľudí (svedkov), nikdy som sa s nimi nestretol," povedal v pondelok súdu obžalovaný Vasyl P. Podľa neho nie je problém ovplyvniť znalcov a svedkov. "Neviem, ako sa proti tomu brániť," uzavrel obžalovaný. O nevine a vykonštruovaní obvinenia na Vasyla P. je presvedčený aj jeho obhajca Ľudovít Štanglovič. Jedného z utajených svedkov v tomto prípade vypočuli v júni 2007, ale obvinenie z vraždy bolo vznesené až po prepustení Vasyla P. z väzby na prelome rokov 2007 a 2008. Vtedy ho hneď pred väznicou zadržali policajti v kuklách.

"Celé toto konanie považujem za frašku vedenú krajskou prokuratúrou za účelom držania nás vo väzbe," zhrnul zase v pondelok vo svojej výpovedi obžalovaný Eduard V. Dodal, že človeka, ktorého mal zavraždiť nepozná, ani ho nikdy nevidel. Posledný zo štvorice obžalovaných Jurij R. pred súdom využil svoje právo a nevypovedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Proces bol pôvodne vytýčený od pondelka 25. januára do 2. marca. Vypovedať by malo vyše 40 svedkov, z nich traja utajení a šesť znalcov. Všetci obžalovaní na úvod pojednávania odmietli uzavrieť dohodu o vine a treste.

Štvoricu obžalovali 12. augusta minulého roku zo spomínaných vrážd, ktoré mali spáchať na území bratislavskej mestskej časti Petržalka. "Podľa obžaloby mal obvinený V.Y. v dvoch prípadoch rovnakým spôsobom ako najvyšší článok a zároveň riadiaci člen zoskupenia páchateľov trestnej činnosti prijať rozhodnutie o fyzickej likvidácii členov tohto zoskupenia a následne mali jeho rozhodnutie podľa vopred dohodnutého plánu realizovať obvinení V.P., E.V. a J.R. Podľa obžaloby mali obvinení V.P. a J.R. po dohovore s obvineným V.Y. 6. novembra 1999 na parkovisku v blízkosti reštaurácie Aušpic v Bratislave vyvolať slovnú roztržku s poškodeným Sergejom Ch. a usmrtiť ho streľbou do temennej oblasti hlavy. Obvinení po usmrtení poškodeného ho mali previezť do bytu na Dudvážskej ulici, kde mŕtvolu našla majiteľka bytu na podlahe zabalenú v plachte a deke. Podľa obžaloby mali ďalej obvinení V.P. a E.V. po dohovore s obvineným V.Y. v nezistenom dni mesiaca november 2001 previezť poškodeného Petra G. do záhradkárskej oblasti zvanej Pri seči v Bratislave, kde mal byť poškodený usmrtený staršou poľovníckou alarmovacou zbraňou streľbou do oblasti hlavy. Obvinení po usmrtení poškodeného mali odstrániť mŕtvolu na neznámom mieste, ktorá do dnešného dňa nebola nájdená," uviedol pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Volodymyra Y. odsúdil 27. februára 2009 Krajský súd v Bratislave na súhrnný výnimočný doživotný trest odňatia slobody. Rovnaký výnimočný trest vo výkone s maximálnych stupňom stráženia uložil súd aj jeho trom komplicom - Bratislavčanovi Eduardovi V., ukrajinskému občanovi Vasylovi P. a Jurijovi R., keď ich senát uznal vinnými zo spáchania štyroch vrážd formou spolupáchateľstva, ktorých sa dopustili v roku 1998 na svojich bývalých komplicoch, a z inej závažnej trestnej činnosti. Tento rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, keďže obhajcovia obžalovaných sa voči nemu odvolali. O odvolaní voči verdiktu bude rozhodovať Najvyšší súd SR (NS).

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 3. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 6. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 3. Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji
 4. Spojení navždy
 5. Hitom leta sú cyklopočítače Mio - pre zábavu i výkon!
 6. Letná potravinová zbierka Tesca presiahla už 15 ton!
 7. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 8. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 9. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 10. Pochod smrti
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 19 014
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 17 823
 3. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 15 464
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 13 199
 5. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 10 927
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 288
 7. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 256
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 116
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 029
 10. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 763
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu