VAJNORY. Zmena ráta s novou výstavbou domov na zelenej lúke, v ktorých by malo bývať až 43.500 obyvateľov. Na Čiernej Vode sa už stavia. Zástavba už teraz výrazne komplikuje dopravu v tejto oblasti.
Lokalita je v smere medzi Bratislavou a Pezinkom dosiaľ sprístupnená prakticky jedinou úzkou cestou, ktorú denne už teraz využíva okolo 20.000 vodičov. "Tranzitne prechádza historickým jadrom Vajnôr. A tak je v tejto bratislavskej mestskej časti hluk, počas dňa prakticky nepretržite prúdia cez ňu osobné i nákladné vozidlá po absolútne nevyhovujúcej ceste, na ktorej premávka pravidelne kolabuje v rannej a večernej dopravnej špičke. Už sme tu mali tri smrteľné dopravné úrazy," uviedol dnes pre TASR starosta Vajnôr Ján Mrva.
Vajnory proti ďalšej investičnej výstavbe v rozvojových oblastiach Chorvátskeho Grobu bez riešenia dopravnej infraštruktúry protestujú. "Obec s 5000 obyvateľmi bude tak veľká ako napríklad mestská časť Ružinov a takmer raz tak veľká ako je okresné mesto Pezinok. Bez vyriešenej infraštruktúry. Miestne zastupiteľstvo požiadalo samosprávu v Chorvátskom i susediacom Slovenskom Grobe, ako aj orgány Bratislavského samosprávneho kraja, aby riešili katastrofálnu dopravnú situáciu, ktorú investičná výstavba už teraz vo Vajnoroch spôsobila. Toto stanovisko miestneho úradu chceme podporiť aj petíciou občanov. Ako viem, ani samotní obyvatelia Chorvátskeho Grobu nesúhlasia s tým, aby sa rozsiahlou výstavbou zmenil vidiecky charakter obce na mestské sídlisko," dodal Mrva.
Vajnory navrhujú, aby sa prednostne postavil výjazd a zjazd na diaľnicu D1 v lokalite Triblavina. Podporným riešením by bol aj dopravný obchvat z Pezinka popri Slovenskom a Chorvátskom Grobe s výjazdom na D1 pri Triblavine. Na akútne riešenie odklonenia a priklonenia súčasnej dopravy do tohto regiónu je už spracovaný projekt východného obchvatu Vajnôr okolo družstva, ktorý má právoplatné územné rozhodnutie. Na jeho realizáciu sa predpokladajú náklady vo výške päť miliónov eur na výkup pozemkov a päť miliónov eur na výstavbu.