SME
Utorok, 4. august, 2020 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky

Frešo a Flašíková - Beňová riešili pozemky pod petržalskou halou

Tesne po voľbách sa v jednej z akcioviek župy, na ktorej čele bola ako vicežupanka Monika Flašíková – Beňová, diali podozrivé zmeny.

Vizualizácia multifunkčnej haly. Pozemky vraj župa kúpila za výrazne viac ako pôvodný vlastník.Vizualizácia multifunkčnej haly. Pozemky vraj župa kúpila za výrazne viac ako pôvodný vlastník. (Zdroj: VIZUALIZÁCIA - SITA)

Agentúrnu správu sme o 17:24 nahradili pôvodným textom SME.

Tesne po župných voľbách sa v jednej z akcioviek bratislavskej župy, na ktorej čele bola ako vicežupanka Monika Flašíková – Beňová, diali podozrivé zmeny.

BRATISLAVA. Ešte predtým, ako premiér Robert Fico napadol opozíciu za prenájom pozemkov krátko po voľbach, rovnako postupovalo dnes už bývalé vedenie bratislavskej župy.

Kým sa v Bratislave vymenili župani a namiesto Vladimíra Bajana (kandidoval s podporou Smeru) nastúpil do úradu Pavol Frešo (SDKÚ), vedenie župy podpísalo 90-ročný nájom pozemkov pre halu v Petržalke.

Multifunkčná hala bola Bajanova agenda, stala sa jednou z hlavných tém vo volebnej kampani. Župa pozemky za Bajana kupovala za približne 9,5 miliónov eur. Frešo od začiatku kandidatúry tvrdil, že ak vyhrá, veci súvisiace s halou dá prešetriť.

Prešetrenie prišlo teraz a ukazuje sa, že bývalé vedenie župy v decembri, keď už bolo jasné, že úrad prepustí SDKÚ, urobilo ešte niekoľko zmien práve v súvislosti s projektom haly. Dcérska spoločnosť župy, firma 1. župná, ktorá sa mala starať o pozemky pre halu, ich dlhodobo prenajala inej dcérskej spoločnosti župy, firme Danube Arena za symbolické nájomné euro ročne.

Rovnako v tom čase pred výmenou vedenia sa zmenili majetkové pomery Danube Areny a druhým, minoritným akcionárom, sa stala firma Parnham Limited, ktorá Bajanovi sprostredkovala peniaze a prevádzkovateľa na budúcu haly. V oboch bola Flašíková - Beňová predsedkyňou predstavenstva.

Frešo tvrdí, že týmto župa stratila nad pozemkami kontrolu. „1. župná už nie je stopercentným akcionárom Danube Areny a zmenili sa stanovy. Rozhoduje 100-percentami hlasov," povedal. Dodal, že „pozná stranu Smer a jej metódy práce" a kauzu prirovnal k emisnej a k prevodom pozemkov v Tatrách.

Flašíková - Beňová obviňuje Freša, že celú vec spolitizoval. „Pozemky stále patria 1. župnej," povedala a vysvetlila, že bolo nutné, aby mala firma nejaký zmluvný vzťah k pozemku, kde sa bude stavať. V oboch firmách bola predsedkyňou predstavenstva preto, že bola vicežupankou, tvrdí. „Minoritný vlastník vstúpil do Danube Areny preto, lebo ponúkol investície na výstavbu a chcel mať dosah na to ako sa s týmito prostriedkami nakladá," povedala.

Frešo teraz bývalú vicežupanku požiadal, aby opäť urobila kroky k dosiahnutiu stavu spred župných volieb. Tá povedala, že nájomná zmluva sa dá vypovedať vďaka dodatku k zmluve bez sankcií. "Žiadne zmluvy som osobne nepodpisovala a nikdy nekonala proti záujmom župy. Protestujem proti tejto forme škandalizovania. Predkladám zastupiteľstvu dodatok, ktorým sa môže nájomná zmluva okamžite zrušiť bez akýchkoľvek sankcií. Na protest sa vzdávam funkcie predsedníčky Predstavenstva 1. Župnej spoločnosti," povedala Flašíková-Beňová.

Flašíkovej - Beňovej stranícky šéf kauzu nechcel komentovať. „Ak chcete niečo o pani Beňovej, choďte za pani Beňovou," povedal Fico.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 3. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 4. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 5. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 6. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 7. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 8. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 9. Vďaka týmto 4 tipom bude váš domáci internet bezchybný
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí!
 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Pochod smrti
 3. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 4. A na týchto miestach ste už boli?
 5. Konečne nažive
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Reforma
 9. Až polovicu Slovákov trápia kĺbové problémy
 10. Mimoriadna zbierka Tesca
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 19 720
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 979
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 13 946
 4. Gaderská dolina poteší celú rodinu 11 846
 5. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 11 468
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 301
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 267
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 068
 9. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 718
 10. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 613
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu