SME
Piatok, 19. august, 2022 | Meniny má Lýdia

DPB: Developeri odmietajú dať na MHD

O nových spojoch mestskej hromadnej dopravy rozhoduje mesto. Rozpočet dopravného podniku je nižší.

Developeri nových lokalít na MHD nezvyknú prispievať. Na zastavaných Dlhých dieloch bola doprava v roku 2006 poddimenzovaná.Developeri nových lokalít na MHD nezvyknú prispievať. Na zastavaných Dlhých dieloch bola doprava v roku 2006 poddimenzovaná. (Zdroj: SME - PAVOL FUNTÁL)

Podnetom pre zavedenie linky môže byť žiadosť od obyvateľov, mestskej časti či mesta. MHD chýba aj vo vznikajúcich lokalitách.

BRATISLAVA. Uplynulý rok posilnili mestskú hromadnú dopravu dve nové autobusové a dve minibusové linky. Tri z nich zachádzajú do Karlovej Vsi. Predĺžené boli trasy na štyroch linkách. V tomto roku uvažuje dopravný podnik o zavedení ďalšieho minibusu, pomôcť by mal cestujúcim do kopcovitej časti Dúbravky. V pondelok spustil mestský dopravca novú linku 156. Premáva do novej obytnej štvrte Slanec v Krasňanoch. Na spoje do dokončených lokalít developer dopravnému podniku väčšinou neprispieva.

Hoci MHD nové linky minulý rok posilnili, tlačenica z niektorých spojov nezmizla. Do centra sa z okrajových častí stále cestuje dlho a počas špičky aj na jednej nohe. Obyvatelia sa sťažujú, návrhy posielajú na mesto, dopravný podnik i mestskú časť.

Štvorka do Dúbravky

Mestské časti pravidelne žiadajú dopravný podnik o zmenu v spojoch. Dúbravka v minulosti napríklad chcela predĺženie električky číslo 4, dodnes má však linka konečnú v Karlovej Vsi. Petržalka zas požadovala zachádzanie linky č. 93 až k nemocnici na Antolskej.

Predseda predstavenstva dopravného podniku Branislav Zahradník považuje spoluprácu s mestskými časťami za dobrú a produktívnu. „Každoročne sa obraciame na mestskú časť, aby definovali meniace sa potreby občanov z hľadiska MHD,“ vraví Zahradník. Dopravný podnik sa podľa neho zaoberá každým podnetom mestskej časti.

Tento rok dostane mestská hromadná doprava menej peňazí ako vlani. Zahradník však i napriek tomu prisľúbil jej skvalitňovanie. „Keďže schválený rozpočet mesta na rok 2010 nám kráti výnosy o približne 500-tisíc eur oproti roku 2009, budeme musieť financovať prípadné zvýšenie kilometrických výkonov len z vlastných úspor,“ dodáva Zahradník.

Developer len byty, nie MHD

MHD chýba aj v niektorých novovzniknutých lokalitách alebo častiach mesta, kde sa rozmohla výstavba. Developeri však podľa Zahradníka spravidla odmietajú spolufinancovať MHD pre obyvateľov ich projektov. „Oni realizujú svoj profit predajom bytov občanom a až následne občania požadujú riešenie MHD od mesta,“ vraví Zahradník. „Určite by pomohlo, ak by sa občania ešte predtým, ako si u developera kúpia byt, zaujímali aj o budúce riešenie dopravy.“

Mnohé lokality novostavieb nie sú vraj totiž mestskej doprave prispôsobené. Neexistujú tu napríklad obratiská pre vozidlá, prípadne sú tu úzke cesty.

Mesto rozhoduje

Pri čítaní internetových diskusií k článkom o nových spojoch možno okrem iného zistiť, koľko a aké ďalšie linky ľudia navrhujú a požadujú. Rozhodujúce slovo o tom, či novú linku dopravca zavedie, má podľa Zahradníka mesto.

Podnetom pre dopravný podnik však môže byť žiadosť či petícia od obyvateľov, od mestských častí, prípadne mesta. „Dopravný podnik vyhodnotí požiadavky z hľadiska existujúcej siete MHD, opodstatnenosti zriadenia linky a svojich technických a personálnych kapacít,“ vraví Zahradník. Dodáva, že nové linky vznikajú vždy v súčinnosti s mestom.

Nádejou pre nevypočutých cestujúcich presvedčených o vyťaženosti spoja, ktorým jazdia, môžu byť kamery. Pri rozširovaní kamerového systému vo vozidlách dopravný podnik totiž v auguste minulého roku prisľúbil, že kamery im prinesú aj informácie o tom, v ktorých vozidlách sa ľudia tlačia viac a kde menej. Budú vraj môcť vypočítať, koľko ľudí a v akom čase využíva MHD.

Výsledky svojho kamerového pozorovania dopravný podnik ešte doteraz nezverejnil.

Posila pre Karlovku

Na stránke imhd.sk sa nedávno objavil článok, že v Karlovej Vsi jazdí 2,5-krát viac trolejbusov a autobusov ako v roku 2006. Text tvrdí, že počet liniek sa za toto obdobie zvýšil z dvoch na sedem, čo predstavuje 350-percentný nárast.

Zahradník reagoval slovami, že imhd.sk zavádza. Nové linky podľa neho prechádzajú cez viac mestských častí. „Sú linky číslo 32, 36 alebo 133 karloveskými linkami, keď prechádzajú cez Staré Mesto, Nové Mesto, Dúbravku a Lamač?“ pýta sa Zahradník.

Vzhľadom na nárast obyvateľov bola MHD v Karlovej Vsi a najmä na Dlhých dieloch podľa neho úplne poddimenzovaná. „Som rád, že sa nám aspoň čiastočne podarilo situáciu zlepšiť v prospech obyvateľov tohto najzastavanejšieho sídliska v tomto meste.“

Poddimenzovanú MHD na Dlhých dieloch v roku 2006 pripúšťa aj portál imhd.sk, za uverejneným článkom si však stojí.

„Náš článok faktograficky opisuje vývoj vo výprave autobusov a trolejbusov v Karlovej Vsi, kde boli zmeny v poslednej dobe najvýraznejšie,“ reaguje za imhd.sk Martin Matala. „Svoje tvrdenia vieme dokázať.“

Všeobecné náklady?

Koľko presne dopravný podnik stojí zavedenie nového spoja, sa podľa Zahradníka povedať nedá. Každá linka je totiž špecifická.

Priame náklady podľa neho spočívajú v osadení označníkov a tlači grafikonov, pričom každý spoj má iný počet zastávok, inú dĺžku trasy, rozdielny typ vozidla a iný grafikon.

„Náklady znáša dopravný podnik, keďže ide o plnenie jeho základného poslania – prevádzkovania MHD,“ vraví Zahradník. Spoje dopravný podnik čiastočne financuje z tržieb od cestujúcich a z rozpočtu mesta.

Mestská doprava zbližuje ľudí. Niekedy až príliš

Dopravný podnik spustil za pol roka dve linky na základe petície. Za zhustenie intervalov autobusu bojuje podpismi Vrakuňa.

BRATISLAVA. „Ak sa chcem ráno o pol ôsmej v pohode dostať do autobusu, prešliapem si radšej jednu zastávku pešo sem na konečnú, kde autobus štartuje,“ delí sa so skúsenosťami z MHD pán v zimnej baretke.

Pani s veľkou kabelkou čakajúca na zastávke vysvetľuje, že ona býva neďaleko, takže šliapať nemusí. „Dôležité je sadnúť si úplne dozadu do autobusu, na tie vyvýšené sedadlá, tam vás neutlačia a dá sa dokonca aj čítať,“ radí pán ďalej.

Napriek jeho premysleným plánom však autobus mešká. Pán nervózne pozerá na hodinky. Čas opakovane porovnáva s do polovice utrhnutým grafikonom vyveseným na zastávke. Krúti hlavou. Zdá sa, že táto cesta bude hustá. Autobus vynechal.

Aj Vrakuňa bojuje

Spoj je jediný, ktorý z tejto časti Dúbravky jazdí do centra. Ak autobus ide, ako má, zvykne na prvej zastávke bývať ráno celkom pohoda, na druhej, tretej zahusťovanie a premiešanie a potom sa to začína. Tlačenica.

Ľudia majú k sebe bližšie, teda aspoň fyzicky. Nadávanie na dopravu však nad ľudskou blízkosťou víťazí. Pána s cennými radami, ako cestovať pohodlne, už nepočuť a pre masu naokolo ani nevidieť. Možno niekto skočil po zadnom sedadle rýchlejšie ako on.

Asi musí byť nespokojných vidieť a počuť viac. Alebo sa musia vedieť zorganizovať. Veď dopravný podnik už dve linky za posledného pol roka spustil na základe petície.

Autobus na Staré grunty 139 a v pondelok aj do lokality Slanec v Rači. Podpismi napríklad bojujú aj Vrakunčania. Chcú zhustenie linky č. 79.

Petícia 117 ľudí

Na zavedenie linky č. 139, spájajúcej Mlynskú dolinu a Karlovu Ves, stačilo len 117 podpisov. Situácia tu bola podľa predsedu predstavenstva dopravného podniku Branislava Zahradníka pre obyvateľov už neudržateľná.

„Ide o kopcovitý terén, kde vzdialenosť k najbližšej zastávke MHD prekračuje aj jeden kilometer,“ vraví Zahradník. Dodáva, že v lokalite doteraz MHD vôbec nejazdila. O riešenie vraj žiadala aj mestská časť.

Lucia Tkáčiková

Nové linky MHD 2009

Minibusy:

 • 147 – Staré Mesto (Búdková – Hodžovo námestie)
 • 135 – Dlhé diely (Molecova – Kuklovská)

Autobusy:

 • 36 – Polianky – Tesco Lamač
 • 139 – Staré Grunty

Školský spoj:

 • 14 – Rača – Východné

Predĺžené trasy:

 • 901 – z Wolfsthalu do Hainburgu
 • 44 – na Revíne – Koliba
 • 133 – predĺžená po novostavbu SND
 • 56 – Rača – Tbiliská po nákupné centrá


Cena zavedenia nového spoja MHD závisí od:

 • grafikonu,
 • typu vozidla, ktoré
 • premáva na novej linke,
 • dĺžky trasy,
 • počtu zastávok. (Zdroj: DPB)

mhd_res.jpg

Niektoré spoje jazdia v rannej špičke poriadne plné. Dve linky spustila nedávno petícia.

FOTO SME – PAVOL FUNTÁL

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 6. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 7. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 8. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 1. Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa uskutočnia v sobotu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Shell myslí na slovenské komunity
 5. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 6. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 7. Agrokomplex 2022
 8. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 38 880
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 18 185
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 11 427
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 6 933
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 4 803
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 218
 7. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 3 293
 8. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou 2 720
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave
 2. Post Bellum SK: Kaviarne: dobrá adresa, politika aj štamgasti
 3. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 4. Robert Puk: Sú mestské časti pre Bratislavu nebezpečné?
 5. Róbert Thomas: Zaparkovať auto priamo v parku ?! Pre niektorých ,,žiaden“ problém
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 7. Martin Greguš: Team-building za cca 5 899 eur - je to možné? Pozrime sa na počet zamestnancov, ktorý sa opäť raz vymkol z podkontroly - Metropolitný inštitút
 8. Daniel Bíro: V Bratislave malo byť metro. Aké sú história a súčasnosť tohto projektu?
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 10 377
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 628
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 016
 4. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 4 419
 5. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 181
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 975
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 941
 8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (12. - 18.8.1922) 3 410
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
SkryťZatvoriť reklamu