BRATISLAVA. V sobotu ráno prišiel Choma rokovať o problémoch dopravcov.
O tom, že zrejme neuspeje, hovoril deň predtým Jaroslav Polaček , zo združenia UNAS, ktoré protestujúcich dopravcov zastupuje. Nikto totiž vedenie UNAS oficiálne nepozval.
Na križovatku sa v sobotu o deviatej dostavil Choma aj so šéfom prevádzkovateľa mýta SkyToll Matejom Okálim. Podľa očakávaní ich dopravcovia odkázali na svojich hovorcov. Choma ich sklamal aj svojím vystúpením v televízii. Podľa nich vyhlásil, že sa už s dopravcami na všetkom dohodli, čo nie je pravda. Napokon Choma „chlapov", ako dopravcov familiárne počas rozhovoru oslovoval, presvedčil, aby s ním hovorili.
„Prišli sme sem kvôli tomu, aby sme zistili, čo je vlastne problém. Zaujíma ma, ktoré konkrétne úseky z vašich skúseností sú problematické. Neprišiel som Vás odhovárať, aby ste tu prestali protestovať. Ku dnešnému dňu, čo ste mi dali do rúk? No nič," povedal Choma. Následne sa začali priamo na mieste spisovať problematické úseky a iné technické problémy, ktoré majú dopravcovia s mýtom.
Chomu sa dopravcovia pýtali aj na predstaviteľov konkurenčného združenia dopravcov Česmad. Združenie podľa nich drží stranu štátu a SkyTollu. Včera predstavitelia Česmadu rokovali s ministrom dopravy Ľubomírom Vážnym. Na rozdiel od protestujúcich dopravcov, ktorí s ministrom rokovali ešte 30. decembra, Česmad dosiahol ústupky.
Protestujúci vyzvali šéfa Česmadu Pavla Reicha, aby vysvetlil, prečo si privlastňuje to, čo vlastne vydobili od štátu oni. Reich pre Sme povedal, že združenie dopravcom vždy pomáhalo, vymenoval pritom viacero príkladov. Uspieť u Vážneho sa Česmadu podľa Reicha podarilo vďaka tomu, že na rozdiel od protestujúcich pripravil Česmad na rokovania reálne podklady.
Dopravcovia teraz čakajú na pondeľňajšie rokovanie s premiérom Ficom. Ten sa s nimi stretne, ak zmiznú blokujúce kamióny. Dopravcovia sa však pohnúť nechystajú. Naopak, včera okolo jedenástej postavili na guláš. Čakajú či premiér zareaguje na ich včerajšie pozvanie a príde o druhej na obed.