PETRŽALKA. Posledný týždeň ornitológovia v meste a jeho okolí môžu pozorovať raritu. Na Hrušovskej zdrži a neskôr aj nad Petržalkou videli a odfotografovali pelikána kučeravého. Práve k dokázaniu týchto hypotéz prebiehajú rôzne druhy ornitologických výskumov a monitoringov, ako napríklad aj zimné sčítanie vodného vtáctva.
„Prvýkrát sme ho pozorovali na zdrži 30. decembra v ranných hodinách, jeden z ornitológov tam vtedy robil monitoring zimujúceho vtáctva," hovorí Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.
Takýto vzácny pelikán sa na Slovensku neukázal od roku 1980. Vtedy ho zazreli na Iňačovských rybníkoch na východe.
Nad križovatkou
Ornitológovia predpokladajú, že pelikán sem preletel z Maďarska, kde ho videli v posledných týždňoch. Zrejme zamrznuté jazerá a rybníky ho prinútili odtiaľ odletieť a skončil na Hrušovskej zdrži, ktorá ako súčasť vodného diela Gabčíkovo nezamŕza. „Je to netypické správanie, populácie vtákov z južnej Európy tiahnu smerom na juh a tento pelikán sa rozhodol preletieť značnú vzdialenosť smerom na sever," hovorí Gúgh.
Naposledy pelikána videli v nedeľu blízko Petržalky, letel ponad križovatku Dolnozemská a Panónska cesta pri motokrosovej dráhe. Tam ho aj odfotografovali.
Rozpätie krídel tri metre
Pelikán kučeravý je ohrozený druh, patrí medzi najväčšie európske vtáky. V rozpätí krídel dosahuje až vyše troch metrov. Jeho charakteristickým znakom je veľký zobák s vakovito predĺženou kožou bez peria pod zobákom. Dospelé vtáky majú vak oranžovo-červený. V Európe hniezdia pelikány kučeravé v Rumunsku, v delte Dunaja, kde ich je asi 400 až 500 a v Grécku a na Ukraine.
Zdrž je pravidelne monitorovaná, je to najvýznamnejšie zimovisko a zhromaždisko vodného vtáctva.
Prečo je pelikán na Slovensku?
Občas sa stáva, že niektoré jedince, napríklad aj bociany, ktoré bežne zimujú v Južnej Afrike, ostanú prezimovať v Európe. Ide však o ojedinelé prípady. Limitujúcim faktorom toho, či niektoré jedince sťahovavých vtákov ostanú v priebehu zimy v Európe je najmä potrava.
Ornitológ Ján Gúgh hovorí, že ak nezamrznú vodné telesá, kde loví ryby, tak môže pelikán zotrvať . To, že je tu, je zrejme dôsledok zamrznutia jazier v oblasti, kde bol doteraz, a preto sa presunul.
Ďalšia hypotéza, ktorá prichádza do úvahy, je podľa neho čoraz miernejšia zima v dôsledku globálneho otepľovania.
"Je možné predpokladať, že niektoré vtáčie druhy začnú čoraz častejšie prezimovávať v podmienkach strednej Európy a nebudú sa sťahovať na tak veľké vzdialenosti ako to je teraz alebo bolo v minulosti. Dobrým príkladom je bocian biely, prípadne ďalšie druhy vodných vtákov."