SME
Utorok, 4. august, 2020 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky

Upratovači odviezli silvestrovskú špinu

Počas silvestrovskej noci sa z košov v centre valili odpadky až na zem. Na druhý deň ráno už veľká špina z mesta zmizla.Upratovacie čaty začali čistiť nábrežie tesne po ohňostroji. Tvrdili, že najťažšie sa odstraňujú zvratky.

Počas silvestrovskej noci sa z košov v centre valili odpadky niekde až na zem. Po novoročnom ohňostroji ostali na nábreží pohodené fľaše od šampanského, zvyšky zábavnej pyrotechniky, črepiny. Upratovacie čaty tu začali s čistením hneď po ohňostroji. ZvyšoPočas silvestrovskej noci sa z košov v centre valili odpadky niekde až na zem. Po novoročnom ohňostroji ostali na nábreží pohodené fľaše od šampanského, zvyšky zábavnej pyrotechniky, črepiny. Upratovacie čaty tu začali s čistením hneď po ohňostroji. Zvyšo (Zdroj: SME - PETER ŽÁKOVIČ)

Počas silvestrovskej noci sa z košov v centre valili odpadky až na zem. Na druhý deň ráno už veľká špina z mesta zmizla.Upratovacie čaty začali čistiť nábrežie tesne po ohňostroji. Tvrdili, že najťažšie sa odstraňujú zvratky.

BRATISLAVA. Moment potom, ako nad mestom dohrmeli veľké novoročné ohňostroje, pôsobil ako neviditeľný pokyn na akciu. Na nábrežiach sa hemžili ľudia.

Jedni sa pretláčali do centra, kde ešte bežal program. Ďalší sa snažili minúť zdanlivo nekonečné zásoby zábavnej pyrotechniky. Iní sa už predierali k zastávkam električiek, aj keď prvé mali vyraziť až okolo 1.00.

Skryť Vypnúť reklamu

Policajti, ktorí riadili dopravu, púšťali na nábrežie prvé upratovacie autá. Medzi rednúcim davom presvitali pohodené fľaše od šampanského, plechovky, plastové poháre aj rozbité sklo a piráty.

Milan Vajda z magistrátu povedal, že táto časť už nepatrila do kontrolovanej zóny. Očakávali, že upratovanie tu môže byť komplikovanejšie. Zmluvné firmy však mali čo najrýchlejšie očistiť električkovú trať, aby sa oslavujúci dostali domov.

Pre opravy tunela pod Hradom mesto rozhodlo, že oproti minulým rokom pustí električky na nábrežie oveľa skôr. Pred uzavretým úsekom čakali na povel, aby vyrazili.

Hrdinovia v oranžovom

Muži v oranžových pracovných oblekoch sa zhŕkli pred Námestím Ľudovíta Štúra. „My pôjdeme v smere od Starého mosta, presuňte sa tam s vozidlami," rozdeľovali si prácu.

Skryť Vypnúť reklamu

Hore-dolu po koľajniciach sa ešte pred jednou ráno presúvalo vysávacie auto, ale o kúsok ďalej z námestia vychádzala prvá električka.

„Koľko nám potrvá upratať celé mesto? Až do rána," hovorili členovia čistiacej čaty. Niektorí už pracovali na pridelených úsekoch. Veľké odpadky, ako sú sklenené fľaše, zbierali do vriec. Menšie zhŕňali na lopaty.

„Najhoršie sa odstraňujú zvratky, musíte ich dostať na lopatu," vysvetľoval jeden z nich. Po oslavách vraj takéto znaky alkoholickej bujarosti nie sú ničím neobvyklým.

Priveľa alkoholu

S alkoholom na Silvestra preháňali viacerí, potvrdil to aj hovorca mestskej polície Peter Pleva. Povedal, že niekoľkých opitých museli ošetriť zdravotníci. „Pri vojenskej nemocnici ráno brali mladého muža, ktorý si pravdepodobne tiež v podnapitosti rozbil hlavu."

Skryť Vypnúť reklamu

Vážne zranenia zdravotníci neriešili. Pleva povedal, že ani policajti nemuseli zasahovať pri väčších problémoch. „Nijaké rozbíjanie či demolovanie nebolo."
Čisté ráno
Po skončení programu mali upratovači obsadiť aj Hviezdoslavovo a Hlavné námestie. Vajda povedal, že okolo siedmej ráno by malo byť mesto bez hrubých nečistôt. Pracovník dispečingu mestského oddelenia cestného hospodárstva povedal, že upratať sa podarilo do piatej.

Počas silvestrovskej noci sa z košov v centre valili odpadky až na zem. V piatok doobeda už ulice pôsobili celkom čisto. Blízko Michalskej brány sa ešte povaľovala dvojica fliaš a sem­tam sa na zemi objavili črepiny, ale veľká špina zmizla.

Smeti môžu teraz viac trápiť obyvateľov rodinných domov. Tí, ktorým berú odpad v párne týždne, si ho musia nechať dlhšie. Minulý rok sa totiž končil a tento sa začínal nepárnym týždňom. „Interval odvozu sa predĺži, ale odpadky mesto určite nezavalia," povedala hovorkyňa spoločnosti OLO Margita Tieleschová. Z týchto domov navyše zoberú aj vrece s komunálnym odpadom do desať kilogramov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 3. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 4. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 5. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 6. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 7. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 8. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 9. Vďaka týmto 4 tipom bude váš domáci internet bezchybný
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí!
 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Pochod smrti
 3. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 4. A na týchto miestach ste už boli?
 5. Konečne nažive
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Reforma
 9. Až polovicu Slovákov trápia kĺbové problémy
 10. Mimoriadna zbierka Tesca
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 19 720
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 979
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 13 946
 4. Gaderská dolina poteší celú rodinu 11 846
 5. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 11 468
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 301
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 267
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 068
 9. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 718
 10. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 613
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu