SME
Sobota, 24. august, 2019 | Meniny má Bartolomej

Mesto: Búranie? Investor môže PKO nechať

Čo bude ďalej s PKO nie je jasné, mesto argumentuje, že jeho zánik sa neschvaľoval. Je to vraj na investorovi.

(Zdroj: SME - PETER ŽAKOVIČ)

STARÉ MESTO. Búranie PKO sa nikde neschvaľovalo - tvrdí to bratislavský magistrát. Odpovedal tak na otázku či už je jasné dokedy bude PKO fungovať.

Včera totiž mestskí poslanci schválili narýchlo predložený materiál, ktorý dáva developerovi možnosť búrať. Prešiel návrh na budúci prenájom River Parku II. za účelom kultúrno-spoločenskej sály, ktorá by tu mala v rámci novej výstavby mala vzniknúť.

Genius loci = kultúra

"Na včerajšom zasadnutí poslanci nerozhodli o buraní PKO," povedala Beatrice Szabóová, hovorkyňa primátora Andreja Ďurkovského. "Hľadalo sa riešenie rešpektujúce aj prianie tej skupiny Bratislavčanov, ktorá hovorila o zachovani genia loci v rámci nábrežia - teda chcú na nábreží zachovanie kultúry," dodala.

Podrobnosti ohľadom budúcej podoby kulturno - spoločenského centra sú vecou rokovaní, tvrdí magistrát. "PKO nutne potrebuje rekonštrukciu. Riešenie, ktoré sa schválilo včera, je kompromisom - my dnes nevieme, či investor nezakomponuje budovu alebo jej časť do samotnej stavby - pretože všetko je ešte otvorené," povedala hovorkyňa.

To, že sa nič nevie, potvrdil aj samotný investor. "Pracuje sa na architektonickej štúdii," povedal Ján Krnáč z Henbury Developmentu. Čo sa týka búrania, povedal, že budú postupovať v zmysle platných zmlúv a povolení.

Firma obe už má - aj povolenie búrať aj prísľub mesta na súčinnosť - mesto sa v zmluve zaviazalo, že vyprace pred príjazdom bágrov svoje priestory.

Aktivisti chcú odstúpenie Ďurkovského

Aktivisti medzitým vyzvali primátora, aby odstúpil. Výzvu zhrnuli do siedmich bodov. "Nechráni majetok mesta, nedodržiava svoje sľuby, ani uznesenia poslancov, nerešpektuje vôľu obyvateľov a nediskutuje s nimi, je zlý hospodár a nekoná vo verejnom záujme," zhrnula iniciatíva Bratislava otvorene.

"Najsmutnejšie zistenie pre občanov Bratislavy v tejto kauze je, že sa ich nezastanú už ani poslanci. Nevadí im, že hlasujú bez informácií, bez dôvodových správ a reálnych projektov," napísali Matej Vagač, Katarína Šimončičová, Ľubica Trubíniová, Mikuláš Huba, Ivan Bútora a Soňa Párnická.

Včerajšok nazvala iniciatíva „dňom stratených ilúzií".

Magistrát zatiaľ na otvorený list iniciatívy nereagoval. Ako povedal primátor Andrej Ďurkovský včera po odhlasovaní návrhu, "s aktivistami sa bežne stretáva" a nepotrebuje im nič povedať. "Mohli sa ozvať, sedeli v predsálí," povedal Ďurkovský po hlasovaní novinárom.

Aktivisti zároveň primátora aj žiadajú, aby uznesenie, ktoré včera poslanci schválili, nepodpísal.

Lenč: Je to rozumné riešenie

Klub KDH až na jedného poslanca (Fiala) vo štvrtok hlasoval za. "Považovali sme to za rozumné riešenie," povedal dnes. To, že počas roka niekoľkokrát poslanci odsúhlasili, aby primátor požiadal o zrušenie búracieho povolenia, sa už podľa neho včera zmenilo. "Podľa právnej analýzy sa to nedalo spraviť. To sme zistili už v lete, ale klub už dlhšie nehlasoval za predĺžovanie lehoty primátorovi, aby o zrušenie povolenia búrať žiadal," povedal.

Za hlasoval aj celý klub OK, jeden poslanec SDKÚ (Mede), zo Smeru boli za Boháč a Dej, zo SNS Ferančíková, z nezávislých Jaško, Házy, Lacková, Holčík, Mráz a Mikušová.

Maklér: Nevie sa ani cena za meter štvorcový

Ako bude sála, ktorá PKO nahradí, vyzerať, sa ešte nevie, už je ale dohodnutá na prenájom.

STARÉ MESTO. Budúci prenájom, ktorý spolu s búraním PKO minulý týždeň poslanci schválili, sa niektorým kritikom samosprávy zdajú nevýhodné. Za rok má prenájom budúcej sály v River Parku II. stáť mesto 466-tisíc eur, čiže asi 24 miliónov korún. Za 20 rokov by bolo deväť miliónov eur.

Podľa poslanca Ernest Husku (SDKÚ) je to krok v ústrety developerovi. „Má svoje problémy a budúca nájomná zmluva na 20 rokov je pre neho výhoda, keď príde do banky žiadať o úver na výstavbu,“ povedal.
Ako na tom mesto prerobí sa ale zatiaľ nedá povedať, keďže sála ešte nestojí a nevie sa ani jej možná výmera. Ak by mala asi dvetisíc metrov štvorcových (čo bola približne výmera City Auditória, ktoré PKO malo nahradiť), za meter štvrocový by mesto ročne platilo vyše 233 eur. Auditórium ale malo mesto stáť menej ako 190 eur za meter štvorcový ročne.

Maklér Ján Železník hovorí, že za sumu asi pol milióna eur ročne by mesto mohlo chcieť aj 5000 metrov štvorcových plochy. „To by vychádzalo asi sto eur za meter štvorcový, čo je ešte dobrá cena. Dvesto a viac by bolo naozaj príliš veľa,“ povedal. Dnes sa najmodernejšie kancelárie prenajímajú asi za najviac dvesto eur za meter štvorcový ročne a to sú využívané denne.

Aktivisti sú zhrození, mesto ale tvrdí, že je to v poriadku a súťaž nebolo treba. „Nejde o prenájom mestského majetku, ale naopak o prenájom súkromného,“ povedala hovorkyňa magistrátu Beatrice Szabóová.

„Zákon o majetku obcí sa na tento prípad nevzťahuje, hoci by mal – aj keď mesto prenajíma svoj majetok, ale aj keď si prenajíma cudzí,“ povedal Ivan Rončák z Transparency International Slovensko. Nevzťahuje sa naň zrejme ani zákon o verejnom obstarávaní.

Navyše, tí, ktorí s odobrením búrania nesúhlasili, si myslia, že to nie je všetko. Mesto totiž schválilo zároveň aj výmenu pozemkov s Popper Capital na petržalskom brehu. Tam by mohla vzniknúť nová kultúrno-spoločenská hala, mesto tvrdí, že sa tým poistilo a pozemok pre budúcnosť bude mať. "Všetko nasvedčuje tomu, že sa o 20 rokov bude stavať nová hala," povedal poslanec Ján Budaj.

Dorota Kráková

Plné znenie výzvy na odstúpenie primátora Ďurkovského


Občania združení v iniciatíve Bratislava otvorene (BAO) po zasadaní MsZ vo štvrtok 17. 12. 2009 vyzývajú primátora Bratislavy na odstúpenie. Dôvody:


1. Primátor nechráni majetok tohto mesta. Bez akéhokoľvek vysvetlenia a verejnej diskusie včera daroval developerom z okruhu J&T PKO na zbúranie alebo prestavanie, predtým pozemky pod PKO bez verejnej súťaže a samotnú budovu už ako „gratis".

2. Primátor nedodržiava svoje sľuby a verejné záväzky. V roku 2009 sa niekoľkokrát vyjadril, že mu záleží na tom, aby sa PKO zachovalo. Niekoľkokrát zmenil svoj pôvodný názor. Z dnešného pohľadu bola jeho osobná „snaha" pred buldozérmi iba veľkolepý cirkus.

3. Primátor nedodržiava uznesenia poslancov MsZ. Poslanci sa síce na niečom dohodnú, primátor má niečo urobiť, ale v konečnom dôsledku ide o bábkové divadlo. Poslanci pred pol rokom zdvihli ruky za zachovanie PKO, ale odvtedy primátor nekonal. Čakal, a asi najlepšie vedel prečo. Teraz tí istí poslanci hlasovali za zbúranie a on už konať nemusí. To je skutočná „Partyslava 2009".

4. Primátor nerešpektuje vôľu občanov. V tomto meste sa môže zozbierať akékoľvek množstvo podpisov, pod petíciu sa môžu podpísať desiatky významných hudobníkov, dramaturgov, výtvarníkov, architektov, spisovateľov a iných dôležitých osobností* a predsa je „najmúdrejší" len ON! Iný názor nepripadá do úvahy.

5. Primátor verejne nediskutuje s občanmi. V každej rozvinutej demokratickej samospráve (hlavne smerom na západ od našej krajiny) sú stretnutia s verejnosťou samozrejmosťou. V Bratislave je to inak - tu si občanov politici obchádzajú len pred voľbami, potom sú im iba na obtiaž.

6. Primátor nekoná vo verejnom záujme. V tejto kauze, ale aj v mnohých ďalších, sú veľmi čitateľné iné záujmy. Určite nie záujmy občanov! Inak by sa ich primátor spýtal. Ale to ON nerobí. Pri kauze PKO bolo niekoľko zisťovaní a prieskumov verejnej mienky (v printových alebo internetových médiách), ktoré vždy vyšli v prospech PKO. Primátora to zjavne nezaujíma.

7. Primátor je zlý hospodár. To naozaj si už ani poslanci nevedia spočítať na kalkulačke, že platiť 20 rokov prenájom 446 480 € ročne bude pre rozpočet mesta neúnosné? A čo po 20 rokoch? Nezabúdajme, že aj pozemky aj budovy boli v majetku mesta. Všetko predajme a plaťme si prenájmy...

Najsmutnejšie zistenie pre občanov Bratislavy v tejto kauze je, že sa ich nezastanú už ani poslanci. Nevadí im, že hlasujú bez informácií, bez dôvodových správ a reálnych projektov. Nevadí im, že občania si želajú niečo iné. Nediskutujú verejne s nimi. Naopak, v priebehu niekoľkých mesiacoch hlasujú aj diametrálne odlišne, dokonca aj presne opačne! BEZ DÔVODU. Za koho hlasovali poslanci? Za seba? Nevadilo im, že relevantné dokumenty neprešli komisiami, mestskou radou, že dostali materiál tesne pred hlasovaním? Takýmto poslancom občania už nemôžu veriť.

Temné roky mečiarizmu v našej krajine začali „nocou dlhých nožov". Bratislava má už tiež takýto deň - 17. 12. 2009! Môžeme ho smelo nazvať „deň stratených ilúzií". V tento deň sa definitívne dal do pohybu veľký buldozér, ktorý riadi primátor, benzín mu naliali poslanci KDH a Občianskeho klubu a niektorí ďalší (zapamätajme si tie mená!). V tento deň občania stratili aj posledné ilúzie o „demokratickej" samospráve, akékoľvek ilúzie o spolupodieľaní sa na veciach verejných, akékoľvek ilúzie o obhajobe verejných záujmov a kultúrnej identity v Bratislave.


Je to paradoxné, ale ten istý primátor pred niekoľkými dňami udeľoval titul čestného občianstva Václavovi Havlovi pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie, a včera kruto pošliapal všetky snahy o občiansku a kultúrnu spoločnosť, otvorenú a priehľadnú samosprávu a pravdu a čestnosť. On, aj väčšina poslancov ukázali svoju pravú tvár!


Posledná výzva pre primátora Ďurkovského: Nepodpisujte prijaté uznesenie! Neurobte posledný krok, ktorý by umožnil skazu PKO!

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta
 2. Zaspomínajte si na detstvo s tradičnými pochúťkami
 3. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži
 4. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich?
 5. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene)
 6. Posezónna špeciálna ponuka na špičkové japonské klimatizácie
 7. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte
 8. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu?
 9. Mesto Košice hľadá riaditeľov mestských podnikov
 10. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku?
 1. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta
 2. Mimoriadny úspech na medzinárodnej súťaži v Číne
 3. Zaspomínajte si na detstvo s tradičnými pochúťkami
 4. Filmári objavili skryté krásy Novej Bane – tu je video
 5. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity. Prvá časť
 6. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich?
 7. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži
 8. Opätovne ožíva bratislavská Koliba Expo
 9. Prvý dojem urobíte len raz. Prečo to platí práve pri predaji?
 10. Otvoria prvú časť zrekonštruovaného Polusu
 1. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich? 56 495
 2. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu? 9 971
 3. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene) 9 567
 4. Oslava prvého miliónu dopadla šokujúco 9 489
 5. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte 9 015
 6. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta 6 911
 7. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku? 6 548
 8. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži 6 167
 9. Malebné severné Taliansko: Hory, jazerá, krásne mestá aj móda 4 739
 10. Farma v Krtíši je stredoeurópskym unikátom. Majiteľ neberie plat 4 339