NOVÉ MESTO. Samospráva Nového Mesta odovzdala do užívania parkovisko pred budovou prvej konskej železnice, ktorú tento rok odkúpila. Voľne prístupné nebude, slúžiť má len pre návštevníkov a potreby konskej železnice. Fungovať bude od šiestej rána do desiatej večer.
Na ploche 1628 metrov štvorcových mestská časť zriadila 50 parkovacích miest. Celkové náklady vyčíslila vedúca investičného oddelenia Nového Mesta Barbara Beňová na 162 786 eur.
Pätnásť parkovacích kariet odovzdal starosta mestskej časti Richard Frimmel železniciam. Pozemok, na ktorom samospráva parkovisko vystavala, im totiž patrí, povedala hovorkyňa Nového Mesta Alžbeta Klesnilová.
Nedôstojný sobáš
Parkovisko je podľa Klesnilovej prvou etapou obnovy budovy a jej okolia. Zrekonštruované priestory „koňky", v ktorých má byť nová sobášna sieň, čitáreň a na prvom poschodí galéria venovaná aj histórii konskej železnice, chce Nové Mesto otvoriť do mája budúceho roku.
Verejné obstarávanie na rekonštrukciu priestorov ešte neprebehlo. „Sobášna sieň má byť takou raritou pre Bratislavčanov," povedal starosta mestskej časti Richard Frimmel. „Už dlhé roky máme mimoriadne nedôstojnú sobášnu sieň." Oficiálna sieň na sobášenie je pre Nové Mesto v Stredisku kultúry na Vajnorskej. V podkroví konskej železnice má sídliť aj oddelenie verejného poriadku mestskej časti. Zriadiť tu chcú aj malú zasadačku.
V rámci budúcoročného rozpočtu novomestskí poslanci schválili na obnovu pamiatkovo chránenej prvej konskej železnice v Uhorsku 350-tisíc eur. Revitalizácia sa má dotknúť aj malej zelenej plochy pred „koňkou".
„Pôvodne som myslel, že tam dáme lavičky, no od toho sme upustili," povedal Frimmel. „Keby sme ich sem umiestnili, možno by sme mali viac problémov s tými ľuďmi, ktorí by ich využívali v noci." Mestská časť chce preto cez deň lavičky vyložiť a večer odložiť.
Prázdna budova
Dnes sú priestory konskej železnice z roku 1840 prázdne. Klesnilová povedala, že naplánované sú sanačné práce, ktoré majú odstrániť z múrov vlhkosť. „Experti musia posúdiť, aké materiály použiť, aby sa vlhkosť nedostala do múrov," dodala Klesnilová.
Nové Mesto kúpilo konskú železnicu na križovatke Krížnej a Karadžičovej ulice vrátane pozemku v apríli tohto roku za 1,15 milióna eur (34 644 900 korún). Existenciu budovy ohrozili v 70. rokoch komunisti s projektom výstavby Trnavského mýta. Nakoniec ju zachránili pamiatkari. Pôvodná veža s dnes už opravenými hodinami sa nezachovala, terajšia je postavená podľa pôvodných plánov v 80. rokoch.