Prísne tajná správa z Prahy
„V Bratislave bol za rok 1956 zistený najväčší počet prípadov prostitúcie v ČSR vôbec." Bezpečnosti sa v slovenskej metropole podarilo zlikvidovať jedno veľké kupliarske hniezdo na Rybnom námestí a niekoľko menších brlohov v obvode Starého Mesta. Správa ich nelokalizuje, ale môžeme predpokladať, že to nebolo ďaleko od Vydrice. Túto moju domnienku posilňuje ďalšia časť správy, kde je uvedené „vekové rozvrstvenie osôb", ktoré boli pre prostitúciu stíhané. Mladistvé prostitútky tvorili len 1 percento z nich - konkrétne sa uvádzajú dve dievčatá cigánskeho pôvodu, sestry L. z Prievidze, 15-ročná Mária a 14-ročná Zuzana, „ktoré nepracovali, živili sa prostitúciou tak, že sa v hostinských miestnostiach a podnikoch ponúkali dospelým mužom k pohlavnému styku za čiastku 20 - až 50 Kčs". Slečny od 18 do 24 rokov tvorili 19 percent stíhaných prostitútok, dámy od 24 do 30 rokov 32 percent, mladšie pamätníčky Vydrice vo veku 30 až 40 rokov tvorili 21 percent a staršie pamätníčky, tie nad 40 rokov, tvorili 27 percent z celkového počtu žien stíhaných za prostitúciu.
Túto zaujímavú a percentuálne precíznu štatistiku autori správy uzatvárajú rovnako zaujímavým konštatovaním, že „značná časť prostitútok sa reg〜rutuje z osôb, ktoré sa prostitúciou zaoberali už pred oslobodením a robia ju remeselne i naďalej. Svedčí o tom i skutočnosť, že 46,5 percenta týchto žien (zasa tá precízna záľuba komunistického režimu v štatistikách) patrí medzi deklasované živly - t. j. osoby, ktoré sa následkom svojej nízkej mravnej úrovne zámerne vyhýbajú práci a živia sa nekalým spôsobom". Správa zároveň definuje, prečo v socializme naďalej existuje remeselná prostitúcia: „Remeselnú prostitúciu robia ženy, ktoré s tým začali už pred rokom 1945 z dôvodov sociálnych, z donútenia alebo iných podobných dôvodov, robili ju so súhlasom úradov, zvykli si na tento celkom pohodlný spôsob obživy a pokračujú v ňom aj naďalej. Nevyhnutne musia časom vymiznúť."
Ilúzia o „historickej nevyhnutnosti" zániku remeselnej prostitúcie teda pretrvávala aj v čase, keď socializmus so svojou snahou o výchovu nového človeka už bežal na plné obrátky.