SME

Smrť na koľajniciach vraj nezastavia ani kamery

Železničná polícia nerozlišuje, či ľudia, ktorých zrazil vlak, spáchali samovraždu. Kamery by vraj úmyselným či neúmyselným zrážkam nezabránili.

Tento rok zomrelo pod kolesami vlaku len v Bratislave päť mužov, jedna žena samovražedný pokus prežila.Tento rok zomrelo pod kolesami vlaku len v Bratislave päť mužov, jedna žena samovražedný pokus prežila. (Zdroj: SME – PETER ŽÁKOVIČ)

BRATISLAVA. Začiatkom decembra v Bratislave zrazil vlak muža, ktorý sedel na koľajniciach. Len pár týždňov predtým si kľakla na koľaje, po ktorých sa blížil nákladný vlak, mladá žena. So zraneniami ju previezli do nemocnice.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento rok po zrážke s vlakom zomrelo v Bratislave päť mužov. Jeden z nich predtým ušiel z psychiatrického oddelenia. U ďalšieho potvrdila dlhodobé psychické problémy manželka.

Hovorkyňa Železničnej polície Ľubica Zoňová povedala, že prípady ľudí, ktorí zomreli po zrážke s vlakom, nerozdeľujú na samovraždy či nešťastné nehody. Evidujú iba ich počet. Hovorí, že oproti minulým rokom sa nezvyšuje. Štatistiky za 11 mesiacov tohto roka hovoria o 56 prípadoch na Slovensku. Vlani ich bolo 64, rok predtým 58.

SkryťVypnúť reklamu

Rušňovodiča vystriedajú

Správy železničnej polície nehovoria o tom, čo sa s rušňovodičom deje ďalej a ako sa vyšetruje smrť, ktorej nemohol predísť. Kontroluje sa, či nepil alkohol a vystriedajú ho. „Má možnosť požiadať o psychologické poradenstvo a mimoriadny rekondičný pobyt," povedal hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Miloš Čikovský.

Zoňová hovorí, že nehodu vyšetrujú ako ublíženie na zdraví, ak je podozrenie z cudzieho zavinenia. „Priamo na mieste udalosti sa k tomu vyjadruje lekár. Ak vylúči cudzie zavinenie, eviduje sa to ako udalosť - nehoda s následkom smrti."

Rušňovodiči v takom prípade nemajú žiadny postih. Vzdialenosť, v ktorej obvykle postavu na koľajniciach zbadajú, na brzdenie nestačí.

„V priemere sa dá povedať, že v rýchlosti 120 kilometrov za hodinu je brzdná dráha v rozpätí 600 až 800 metrov, ktorá závisí od režimu brzdenia," hovorí Čikovský. „So znižujúcou sa rýchlosťou brzdná dráha úmerne klesá."

SkryťVypnúť reklamu

Nebezpečná skratka

Zoňová hovorí, že nehody sa často stávajú v úsekoch, kde si ľudia prechádzaním cez koľajnice krátia cestu. V Bratislave je to oblasť rodinných domov a nákupných centier Kika, Hornbach medzi Trnávkou a Ostredkami.

„K usmrteniam dochádza aj na šírej trati, kde má vlak vysokú rýchlosť. Tam to spôsobuje využívanie trate ako chodníka medzi obcami a nepozornosť alebo priamy úmysel smerujúci k zrážke s vlakom." Nebezpečné je aj nastupovanie a vystupovanie z rozbehnutého vlaku a otváranie dvier počas jazdy.

„Podľa nášho názoru inštalácia kamier na kritické úseky nezabráni v úmyselných alebo neúmyselných zrážkach s vlakom," hovorí Zoňová. Veľa ľudí si vraj neuvedomuje, aká nebezpečná je nepozornosť pri prechádzaní cez koľaje.

SkryťVypnúť reklamu

Choroba, láska, peniaze

Opis mnohých prípadov svedčí o úmysle zomrieť pod vlakom. Prednostka Prvej psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice v Košiciach Eva Pálová hovorí, že v 70 percentách sú za samovraždou poruchy psychiky - depresie, úzkosti a iné. „Môže ísť aj o bilančnú samovraždu, pri ktorej sa človek rozhodne vziať si život po zvážení zvyčajne extrémne negatívnych udalostí," hovorí Pálová.

Príčinou býva smrteľná choroba, strata blízkych, nešťastná láska aj nepriaznivá existenčná situácia.
Pálová hovorí, že často už niekoľko dní pred spáchaním samovraždy sa človek pokúša dať okoliu najavo svoju situáciu. O tom, či zvolí viac, alebo menej násilnú smrť, spolurozhoduje aj množstvo serotonínu v mozgovo-miešnom moku. Čím je nižšie, tým agresívnejšia je forma samovraždy.

Vo všeobecnosti však platí, že muži si volia agresívnejšie a ženy miernejšie formy smrti. „Zo zahraničných skúseností vieme aj to, že k výberu spôsobu samovraždy prispieva aj určitá propagácia, opakované ukazovanie týchto pokusov v médiách."

Tragická smrť v umení

Dobrovoľný skok, nešťastný pád či postrčenie na koľaje - dramatický moment s neodvratným následkom sa v umení stáva mnohoznačným symbolom.

Berlioza, literáta - úradníka v Bulgakovovom Majstrovi a Margaréte o hlavu skráti električka, keď odmietne existenciu diabla. Neverí ubezpečeniam pekelníka, že plány do budúcnosti sú zbytočné. Aňuška však už rozliala slnečnicový olej, na ktorom sa o chvíľu osudovo pošmykne.

Anna Kareninová sa rozhodla, že skočí pod vlak. Tolstoj ju nechal zomrieť na zakázanú lásku. Vlak zabije človeka už na začiatku Anninej známosti. Keď nad vášňou prevládne depresia a žiarlivosť, zvolí podobnú smrť.

Aj Sanširó v románe Sóseki Nacumeho je svedkom takejto samovraždy mladej ženy. Jeho zdesenie a smútok kontrastujú s necitlivosťou známeho, ktorý ľutuje, že nešťastie zmeškal. Nacume rozpráva príbeh o osamelosti v odcudzenej spoločnosti.

Cestujúci, ktorí vo filme Kontroll zomierajú pod vagónmi budapeštianskeho metra, sú obeťami boja dobra a zla. Na trať ich sáče tajomný vrah. V rozhodujúcich pretekoch s kladným hrdinom však po koľajniciach nebeží dosť rýchlo.

V berlínskom metre, ako o ňom rozpráva Jaroslav Rudiš, sa zomiera dobrovoľne aj náhodne. Jazdí tam prázdna súprava s duchmi ľudí, ktorí v podzemí stratili život.

Nedajú pokoj rušňovodičovi Günterovi, ktorý medzi kolegami vedie v počte nešťastných usmrtení. Vidí ich v dave na nástupišti, počuje počas jazdy. Vchádzajú mu aj do meditácií, ktoré poradil psychiater, a rozprávajú svoje príbehy.

Pomoc prijde aj cez web

Z obchodov, médií aj reklamných bilbordov sa už pár mesiacov valia recepty na šťastie - nové hračky, práčky, zázračná kozmetika. Sú predzvesťou sviatkov, ktoré sa prezentujú ako čas radosti a rodinnej pohody.

Predvianočný zhon však často znamená nadmernú záťaž. „Stresujúco pôsobí aj neustály nátlak, že Vianoce máme prežívať štastní, v pohode, pokoji a bez stresu," hovorí psychiater Anton Heretik ml. „Zrazu trávime oveľa viac času s ľuďmi, s ktorými v bežné dni nie sme v takom kontakte. Často tak dôjde aj k riešeniu rôznych odkladaných konfliktov."

K radostnej nálade nemusia prispieť ani úvahy o tom, či rok, ktorý sa pomaly končí, bol úspešný. „U ľudí v chronickej kríze a strese vedie práve uvedomovanie, ako na tom sú, k vyhroteniu krízy a negatívneho rozpoloženia," hovorí psychiater. Osamelým zase hrozí ešte silnejšie prežívanie pocitov osamelosti.
Vianoce môžu zvýrazniť duševné problémy, ale nie sú časom samovrážd.

„Podľa našich odborníkov nestúpa počet samovrážd v predvianočnom ani v inom sviatočnom období," hovorí Oľga Valentová z Ligy za duševné zdravie. Na Slovensku už niekoľko rokov nefunguje štátna bezplatná nonstop linka dôvery, ľudia by však ani okolo Vianoc nemali ostať bez pomoci.

V Bratislave ju nájdu napríklad v poradni Ligy v Auparku. Psychológovia a sociálni pracovníci tu pracujú vo štvrtky a cez víkendy od 14.00 do 20.00. Mimobratislavskí môžu využiť internetové poradenstvo na adrese poradna@dusevnez.sk. „Fungujú aj linky pri niektorých nemocniciach. Čísla a termíny sú na webovej stránke Ligy," hovorí Valentová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 53 184
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 011
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 123
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 439
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 011
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 019
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 818
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 034
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 075
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 772
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 485
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 810
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 148
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 786
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 115
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 747
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťZatvoriť reklamu