
Jednou z disciplín taekwondo je súboj vo formách, teda precízne cvičenie špeciálnej zostavy. Techniku predvedenia hodnotia traja rozhodcovia. FOTO – AUTOR
V športovej hale Elán sa v sobotu uskutočnili otvorené majstrovstvá Slovenska v taekwondo, na ktorých sa zúčastnili pretekári z troch krajín. Prvenstvo si vybojovala Bratislava pred Trnavou, na treťom mieste skončil Pezinok a Rakúsky výber, na štvrtom Senec a na piatom Česká republika.
Tento šport, či skôr bojové umenie zastrešuje Slovenská federácia taekwondo, ktorá je začlenená do medzinárodnej federácie, združujúcej najmä neázijske štáty. Na svete existujú ešte ďalšie dve federácie v Južnej a Severnej Kórei. Slovenskú federáciu pomáhal zakladať MATI KARWANDGAR z Afganistanu a dodnes je jej prezidentom a zároveň slovenským reprezentantom. Taekwondo cvičí už 21 rokov. Je úradujúcim majstrom sveta vo voľnom súboji a vicemajstrom Európy vo formách.
Ako vznikla vaša spolupráca so slovenským taekwondo?
„Prišiel som na Slovensko študovať medicínu a našiel som spoločnú reč so slovenskými pretekármi. Pustili sme sa do budovania strešnej organizácie, lebo taká tu vtedy chýbala. Dnes funguje už desať rokov. Majstrovstvá Slovenska organizujeme dvakrát do roka. Svetové a európske šampionáty sa striedajú rok po roku. Okrem toho sa zúčastňujeme aj na exhibíciách, na ktorých sa snažíme prezentovať krásu nášho športu.“
Čo znamená v preklade taekwondo?
„Tae je technika nohou, kwon technika rukou a do je cesta alebo umenie. V mnohom sa tento šport podobá ostatným ázijským bojovým umeniam. My však na tatami (žinenke) súťažíme v štyroch oficiálnych disciplínach. Prvou z nich sú formy, kde pretekári cvičia špeciálne zostavy a sú hodnotení podľa precíznosti predvedenia. Ďalšou je voľný súboj, kde medzi sebou bojujú dvaja pretekári s možnosťou plného kontaktu rukou alebo nohou.
Potom súťažíme v prerážaní dosák rôznymi technikami a poslednou disciplínou sú kopy vo výskoku, kde sa hodnotí výška a technika kopu. Aj keď by sa mohlo zdať, že tento šport je trocha agresívny, nie je to pravda. Etika je u nás vždy na prvom mieste. Aj v súbojoch o najvyššie pocty.“
Pre koho je taekwondo najvhodnejšie?
„Je vhodné pre všetkých, bez rozdielu veku i pohlavia. Vždy sa nájde spôsob tréningu, ktorý je vhodný pre daný vek. Úlohou tohto športu je aj vychovávať. Preto je mimoriadne vhodný pre deti. Učíme ich úcte k súperovi, ku svojmu majstrovi – trénerovi i okoliu. Je to šport, ktorý pozitívne mení charakter človeka. To je jeho druhý, duchovný rozmer.“
Koľko škôl existuje v Bratislave?
„V Petržalke na Základnej škole na Černyševského funguje klub pre deti aj pre dospelých a v Devínskej Novej Vsi v športovom centre Rolando máme dve skupiny detí a jednu skupinu dospelých. Musím povedať, že deti majú o tento šport veľký záujem. Možno aj pod vplyvom filmov, v ktorých sa rôzne druhy bojových umení prezentujú.“
PROKOP SLOVÁČEK
Taekwondo je jedno z najpopulárnejších ázijských bojových umení s 2000-ročnou históriou. Je zamerané predovšetkým na obranu a skladá sa z 3200 presne popísaných kopov, pádov, úchopov, úderov, blokov, sekov a úhybov. Toto umenie je založené na princípoch cti a spravodlivosti. Popri fyzickom tréningu je mladý adept vychovávaný v duchu ázijskej bojovej filozofie, úcte k súperovi a k etickému správaniu.