Lamač chce dať vypracovať pre námestie územný plán zóny. Starostka tvrdí, že úlohu zdedí ďalšie zastupiteľstvo. Mestská časť vraj na obnovu námestia nemá peniaze.
LAMAČ. Ani desiata verzia urbanisticko-architektonickej štúdie, ako tvrdil investor, nepomohla talianskej spoločnosti Sundiamond, presvedčiť Lamačanov o vhodnosti nimi navrhovanej revitalizácie Malokarpatského námestia. Hoci zástupca investora Lukáš Baňacký naďalej tvrdil, že všetky oficiálne pripomienky obyvateľov do štúdie zapracovali, ľudia s týmito úpravami spokojní neboli.
Petičníci ostro protestovali proti zahusťovaniu námestia bytovými domami. „Chceme obnovu, no nie na úkor občanov,“ povedal Pavol Lipovský z petičného výboru. „Nesúhlasíme s tým, robiť revitalizáciu v takom vysokom finančnom objeme, že by bolo potrebné stavať bytové jednotky.“
Na mimoriadnom zastupiteľstve, ktoré starostka mestskej časti Oľga Keltošová zvolala len pre obnovu námestia, poslanci rozhodli, že revitalizovať priestranstvo zatiaľ nebudú. Osem z desiatich prítomných poslancov odhlasovalo, že Lamač zabezpečí územný plán zóny pre danú lokalitu a až následne vyhlási na námestie verejnú súťaž.
Námestie ako dedičstvo
„Stalo sa to, čo som predpokladala, že námestie nebude revitalizované v dohľadnej dobe, a toto prijaté uznesenie je záväzok už pre budúce zastupiteľstvo,“ reagovala po hlasovaní Keltošová.
Zabezpečenie územnoplánovacej dokumentácie bude totiž podľa starostky trvať dva alebo tri roky s nákladmi okolo 16-tisíc eur. „Keď bude dokumentácia pripravená, tak môžeme začať vyberať investora, ktorý príde zase so svojimi názormi samozrejme a požiadavkami,“ dodala Keltošová.
Petičníci boli naopak s rozhodnutí poslancov spokojní. „Je to výsledok zdravého úsudku poslancov a určité východisko z tejto situácie,“ povedal Lipovský. „Investor má svoj názor, petičníci majú svoj názor a išlo o to, aby poslanci, ktorých poslaním je zastupovať nás obyvateľov Lamača, aby uvážili a tak zahlasovali.“
Územný plán zóny navrhovali odporcovia už na začiatku sporu o námestie. Upozorňovali, že ak by bol spracovaný, nemohli by na námestí napríklad vzniknúť dva supermarkety. „Plán zóny by jednoznačne špecifikoval, čo v tej zóne môže byť. Neboli by protesty,“ dodal Lipovský.
Nemalé náklady
Investor na rozhodnutie poslancov reagoval vyhýbavo. „Berieme na vedomie závery miestneho zastupiteľstva a zariadime sa podľa toho,“ povedal Baňacký. Či sa Sundiamond v budúcnosti zapojí do verejnej súťaže o námestie, Baňacký povedať ešte nevedel. „Neviem vám povedať, ale nevylučujem to.“
Doterajšie náklady na prípravy projektových štúdií investor vyčíslil na 48 350 eur bez DPH.
Sanácia katastrofy
Asi tridsaťročné Malokarpatské námestie dnes chátra. Tunajší dom služieb, ktorý patrí mestskej časti, je podľa starostky v havarijnom stave. Poslanci upozorňovali aj na možné zrútenie tohto objektu.
„Môžeme ho len sanovať, keď príde ku katastrofe,“ povedala Keltošová. „Máme posudky, dom nemá dobrú statiku na neho sa nadstavovať nedá. To, čo vyberieme na nájomnom, nestačí na pokrytie havarijných situácii.“
Mestská časť tvrdí, že na obnovu námestia peniaze sama nemá. Preto chcela revitalizáciu prenechať na investorskú spoločnosť Sundiamond. Tá však vo svojej urbanisticko-architektonickej štúdii navrhovala okrem opráv aj výstavbu polyfunkčného domu s bytmi, nadstavbu zdravotného strediska či supermarketu. A práve s výstavbou nesúhlasili obyvatelia. Petíciu proti zahusťovaniu námestia podpísalo okolo 1500 ľudí
Dom služieb má podľa starostky porušenú statiku. Patrí mestskej časti.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ
Najmenšia časť
Lamač je najmenšou zo 17–tich mestských častí, hustotou obyvateľstva je na 7 mieste.
Staré záhrady a Lamačská brána na 220 hektároch – projekty, ktoré zahustia oblasť.
Plánované je aj sprevádzkovanie nemocnice Rázsochy.