
Tento týždeň ukončia pracovníci banskobystrickej spoločnosti HES COMGEO, s. r. o., prieskumné práce ropného znečistenia v priestoroch výstavby nového mosta Košická, v obvode križovatky Landererova a Košická ulica. Výsledky prieskumu v miestach, kde kedysi stála rafinérska firma Apollo, budú slúžiť ako podklad na vyčistenie podzemných vôd od ropných látok. FOTO TASR – ŠTEFAN PUŠKÁŠ

FOTO - ARCHÍV
Komisia životného prostredia a výstavby sa včera na magistráte zoznámila s výsledkami poslaneckého prieskumu v Bratislavskom lesoparku. Prieskum iniciovali občania a mimovládne organizácie, ktoré veľmi kritizovali holorubnú ťažbu stromov v tejto chránenej oblasti. Včera sa však dozvedeli, že si výsledky prieskumu nevypočujú. Na komisiu síce organizácie predkladajú pripomienky, no nemôžu ich predstaviť osobne. Odovzdali ich tajomníčke komisie a komisia zasadanie označila za neverejné. „Keď priniesli pripomienky, spýtali sa, či môžu prísť. Konzultovala som to s predsedom komisie, povedal, že nie,“ povedala tajomníčka Eva Lučeničová.
Občania a ochranári však včera pred komisiu prišli, asi polhodinu čakali za dverami, potom im poslanci oznámili, že dvaja môžu vojsť. „Povedali sme, že žiadame, aby mohli vstúpiť aj ostatní, pretože my nie sme poverení zastupovať verejnosť, chceli sme im predložiť petíciu s 1586 podpismi za zastavenie holorubov, ale odmietli ju prevziať, pretože nie sú kompetentní. My sme to však zamýšľali len ako informáciu, aby videli názor občanov. Požiadali sme, aby to aspoň zapísali do zápisnice, aj to odmietli,“ povedal nám Ľuboš Hajdin z organizácie Naše Mesto.
Rokovania tejto komisie obyčajne nebývajú neverejné, ako nás informovali na organizačnom výbore, vyslovene neverejné rokovania má len mandátová komisia a komisia územného a strategického plánovania. Ostatné komisie sa rozhodujú podľa vlastného rokovacieho poriadku, ktorý ako včera ochranári zistili, je tiež neverejný. „Volali sme na servis pre občana, povedali, že majú rokovací poriadok komisie, no keď sme prišli, odmietli nám ho ukázať, vraj nie je verejný.“
Na komisiu včera prišiel aj hudobný skladateľ Miro Bázlik, vošiel bez opýtania. „Prišiel som im vynadať, rúbu tie najkrajšie stromy a v noci ich odvážajú preč, hore do Lamača, kde ich nakladajú.“
Predseda komisie Anton Beleš pre SME povedal, že prítomnosť verejnosti na rokovaní nie je bežná, vraj ide o „internú vec“. Na rokovaní však bol prítomný riaditeľ Mestských lesov Pavol Sečkár.
Práve vďaka iniciatíve mimovládnych organizácií, ktoré upozornili na rozsiahle holoruby na Železnej studničke a najmä na Panskej lúke, sa poslanci 21. marca zúčastnili na prieskume a poslanci mestského zastupiteľstva schválili všeobecno-záväzné nariadenie, v ktorom zakázali ťažbu v blízkosti ciest a rekreačných zón až do schválenia nového generálneho plánu výstavby v tejto lokalite. Generálny plán totiž definoval tieto lesy ako lesy osobitného určenia – prímestské lesy s významnou zdravotno-rekreačnou funkciou, a nedovoľoval holorubnú ťažbu. Generálny plán však prestal platiť v roku 2000, lesníci teda ťažia zákonne – podľa Lesného hospodárskeho plánu. Platnosť generálneho plánu výstavby na Železnej studničke by mali poslanci mesta predĺžiť o dva roky na štvrtkovom zastupiteľstve. (haj)