
FOTO SME - PAVOL MAJER
Nákupné centrum Polus denne navštívi 30- až 70-tisíc ľudí, najväčší pohyb je v Carrefoure. Polus je teda priam okresom v okrese. Také množstvo ľudí, aké sa premelie cez relatívne malý priestor, nutne priťahuje zlodejov, vykrádačov áut a vreckárov. Jedna tretina z asi štyritisíc ohlásených trestných činov v celom treťom okrese sa stane v okolí Polusu a Vajnorskej.
„Máme tu partie Bulharov, ktorí na okrádanie využívajú 11- až 13-ročné deti, často dievčatá,“ hovorí podplukovník Stanislav Jankovič, riaditeľ Odboru poriadkovej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru Bratislava III. Veľmi rýchlo vraj dokážu „vyčistiť“ kabelku, vybrať z nej peňaženku a potom sa jej zbaviť. Ak ich bezpečnostná služba alebo policajti nevidia a nechytia priamo pri čine, alebo ak ich nenasníma kamera, je veľmi ťažké dokázať, že peniaze nepatria im.
V Carrefoure sa kradne ťažko
Monitorovací kamerový systém má len Carrefour. Aj vďaka nemu sa za prvé dva mesiace tohto roka v Carrefoure podarilo odhaliť 56 páchateľov. Nahlásených bolo 66 priestupkov. V ostatných častiach Polusu, kde kamerový systém nie je, pri rovnakom počte nahlásených priestupkov odhalili len troch.
Vedenie Polusu však nainštalovanie bezpečnostného kamerového systému vytrvalo odmieta. Obrovský a členitý priestor sa podľa riaditeľa poriadkovej polície PZ fyzicky ustrážiť nedá. Tým skôr, že mnohí ľudia stále nedávajú nakúpený tovar do kufra auta, ale vyložia ho na sedadlá a za zadné sklo, čím priam ponúkajú zlodejom, aby kradli. „Auto dokážu otvoriť doslova za pár sekúnd. Na parkoviskách v Poluse sme preto umiestnili výrazné pútače Auto nie je trezor. V marci sme navyše zaangažovali aj stredoškolský policajný dorast.“
Aj keď kriminalita v Poluse v dôsledku toho mierne klesla - počet trestných činov sa znížil o osem. Páchatelia dvadsiatich priestupkov zostali neodhalení. Naproti tomu v Carrefoure za marec nahlásili 36 priestupkov a všetkých páchateľov sa podarilo odhaliť.
Roztržití nakupujúci
Ľudia sú veľmi neopatrní aj pri posedeniach v reštauráciách a pri nákupoch. Denne sa vraj v Poluse nájdu dve až tri zabudnuté peňaženky alebo tašky s dokladmi, ktoré polícia postupne rozposiela ich majiteľom.
„Mali sme prípad panej, ktorá v Carrefoure uložila do nákupného vozíka otvorenú tašku so 60-tisíc korunami. Odišla od neho obzerať tovar o dva regály ďalej, a keď sa vrátila, zažila šok,“ hovorí podplukovník Jankovič.
Vďaka bezpečnostným kamerám policajti zlodeja chytili a peniaze jej vrátili. Vinník však zostal nepotrestaný. Kradla totiž maloletá Bulharka, ktorá na Slovensku žije bez rodičov. Keďže býva u strýka, nemôžu ju vyhostiť ani dať do ústavnej opatery. Polícia na prípade pracuje, je vraj len otázkou času, kedy prichytia s lupom dospelých, ktorí ju takto zneužívajú.
Pri nákupoch v Poluse si treba dať pozor na peňaženku najmä vtedy, keď sa ocitnete v tlačenici pri regáloch. Vytvárajú ich aj partie „lopkárov“, ktoré vyhliadnutú obeť obostúpia a vyvolajú chaos. Dospelí začnú napríklad na seba hlasno vykrikovať alebo sa hádať, aby upútali pozornosť a deti zatiaľ vyberajú peňaženky. Pozor si treba dávať aj na „nevinné“ zrážky s okoloidúcimi či protiidúcimi.
Väčšina z nich „nepracuje“ sama. Za niekoľko sekúnd peňaženka niekoľkokrát zmení majiteľa a zlodeji sa jej po vybratí obsahu rýchlo a nenápadne zbavia.
JANA MARTINKOVÁ