
Od minulého piatka bolo v Petržalke viac ako inokedy cítiť výrobu Slovnaftu. Ropná rafinéria po odstávkach rozbiehala prevádzkové jednotky. Pri týchto procesoch sa do ovzdušia dostáva viac škodlivín. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Od štvrtka minulého týždňa si nemohli obyvatelia Petržalky bývajúci v okolí Technopolu otvoriť okná. Zápach zo Slovnaftu bolo cítiť viac ako inokedy, a nielen ráno, ale aj večer. „Je to absurdné. Keď niekto obťažuje suseda vypaľovaním suchej trávy, môže dostať niekoľkotisícovú pokutu a Slovnaft je nepostihnuteľný,“ sťažoval sa čitateľ z Petržalky.
V poslednom čase sa robilo v Slovnafte niekoľko generálnych opráv a niektoré výrobné jednotky boli odstavené. Od štvrtka až do konca víkendu Slovnaft rozbiehal odstavené prevádzky. Ako sme sa dozvedeli od Slovenskej inšpekcie ochrany ovzdušia, pri nabiehaní prevádzkovej jednotky neplatia žiadne emisné limity, obmedzenie je iba časové. Rozbiehanie jednotiek sprevádza zvýšené odparovanie a do ovzdušia sa dostane viac škodlivín ako inokedy. Závod môže takto konať približne 800 hodín do roka.
Emisie, ktoré Slovnaft vypúšťa do ovzdušia, kontroluje Slovenská inšpekcia ochrany ovzdušia podľa vopred pripraveného harmonogramu alebo na podnet občanov. Aj napriek tomu, že ľudia sa medzi sebou sťažujú na smrad z tohto podniku, sťažností je málo, ročne asi jedna. Od roku 1993 dostal Slovnaft za znečistenie ovzdušia šesť pokút v rôznych výškach, od stotisícových súm do dvoch miliónov. Vždy zaplatil, aj keď sa stalo, že v jednom prípade musel rozhodnúť až Najvyšší súd. Občania sa môžu sťažovať aj na oddelení životného prostredia okresného úradu, ale len v druhom okrese, kam Slovnaft podľa územného rozdelenia patrí.
Petržalčania, obyvatelia Vrakune a Podunajských Biskupíc dosť často cítia akékoľvek zmeny vo výrobe alebo kolízie nášho ropného gigantu. Bratislava sa musí zmieriť so skutočnosťou, že ropná rafinéria voňať nikdy nebude, aj napriek opatreniam, ktoré smerom k ochrane životného prostredia doteraz urobila.
INGRID DROZDÍKOVÁ