BRATISLAVA. Verejné zhromaždenie bude 2. februára 2010. Rozhodli o tom dnes po takmer dvojhodinovej rozprave poslanci. Miestne zastupiteľstvo tak reagovalo na sťažnosti a petíciu nespokojných občanov, ktorí s výstavbou urnového hája nesúhlasia. Tú podpísalo okolo 250 občanov z priľahlých ulíc. Argumentujú napríklad porušením zákona či občianskych práv v prípade vybudovania urnového hája, zhoršením dopravnej situácie či tým, že budovanie cintorínov nie je poslaním mestskej časti. Poslanci zároveň pozastavili uznesenie, ktoré vo veci výstavby prijali na jednom z predchádzajúcich zastupiteľstiev. Podľa neho mal prednosta miestneho úradu František Guth do konca tohto roka zabezpečiť výberové konanie na dodávateľa stavby cez verejné obstarávanie a zároveň s víťazom podpísať zmluvu.
"Máme zámer, nemáme zdroje, ale ideme vynaložiť veľké peniaze na to, čo je v rozpore so zákonom. Čo zhorší dopravnú situáciu, bývanie a nikomu sa tým nepomôže," myslí si signatár petičného výboru Štefan Füzy. Zdôraznil, že mestská časť by sa nemala púšťať do budovania urnového hájika, keď to nie je jej poslaním, ale skôr hlavného mesta. To plánuje vybudovať veľký cintorín s klasickými hrobovými miestami v úplne inej lokalite. Podľa petičníkov nie je ani potrebné budovať urnové miesta, keďže tých je pri Krematóriu dostatok údajne na najbližších 50 rokov. Okrem absencie podrobnejších informácií o projekte vytýkajú občania projektu aj zhoršenie dopravnej situácie v okolí. Tá už je v súčasnosti podľa nich "neznesiteľná" a parkovanie pri kostole je "nevyhovujúce". V tejto súvislosti starosta Ján Sandtner ešte v novembri uviedol, že nové parkovacie miesta by sa mohli vybudovať napríklad na zelenej ploche oproti neďalekému detskému ihrisku. To by si však vyžiadalo pravdepodobne výrub niektorých stromov.
Občania kriticky vnímajú aj fakt, že by sa urnový háj mal vybudovať v tesnej blízkosti ich domov, teda okolo 20 metrov od obydlí. Taktiež sa im nepozdáva, že takéto stavebné práce sa plánujú pri kostole, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. "Kostol má určité ochranné pásmo," povedal pre agentúru SITA riaditeľ Krajského pamiatkového úradu Bratislava Peter Jurkovič. Pamiatkari preto budú musieť posúdiť mieru všetkých stavebných a iných zásahov do okolia. Advokát Radoslav Procházka zároveň upozorňuje, že "nevyhnutným predpokladom a podmienkou" na zriadenie urnového hája je územné konanie a získanie územného rozhodnutia. "Bez neho to nie je možné," doplnil pre agentúru SITA. Starosta Sandtner však niekoľkokrát vyhlásil, že v tomto prípade nie je potrebné ani územné, ani stavebné konanie. Doplnil, že ide o zmenu využitia územia, prípad podlieha rozhodnutiu o využití územia.
Starosta sa bližšie k petícii vyjadrovať nechcel, rešpektuje však právo občanov na petíciu. "Ja sa k tejto téme vyjadrovať nebudem. Neželajte si, aby som sa k tomu vyjadroval. Nemám záujem polemizovať, je to v riešení," povedal. Prisľúbil, že na petíciu odpovie v zákonnej lehote a po tom, ako získa stanoviská všetkých relevantných strán. Jeho zástupkyňa Matilda Križanová zdôraznila, že výstavba urnového hája je volebným programom už tri roky a nevidí dôvod, aby sa nevybudoval urnový háj, ktorý by mal byť akýmsi oddychovým areálom a parkom. Nesúhlasí s argumentom, že do takejto stavby by sa mestská časť nemala púšťať v čase súčasnej svetovej krízy. Podľa nej o peniazoch v rozpočte poslanci rozhodovali už v čase, keď kríza bola. Dodala tiež, že mestská časť nemá pritom pozemky v iných lokalitách, kde by sa mohol takýto urnový háj vybudovať.