SME

V Lyceálnej knižnici hnijú európske unikáty

Do fondu Lyceálnej knižnice na Konventnej 15 patria vzácne historické dokumenty. Je tu najväčšia zbierka Biblií v celej strednej Európe – asi 600 exemplárov v rozličných jazykoch, vrátane orientálnych. Nachádza sa tu najstarší grécky kódex na Slovensku ..


Rekonštrukcii knižnice bránia aj vlastnícke vzťahy, ktoré fungujú na základe zmluvy z roku 1954, podľa ktorej sa o knižnicu stará správca. SAV však nebude opravovať budovu, ktorá jej nepatrí. Nemá ani peniaze. Rovnako ako cirkev. Tá prispela na rekonštrukciu dvoch miestností na svoje akcie a miestnosti pre pracovníčky knižnice a na opravu elektriny. FOTO SME - PAVOL MAJER

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou



Do fondu Lyceálnej knižnice na Konventnej 15 patria vzácne historické dokumenty. Je tu najväčšia zbierka Biblií v celej strednej Európe – asi 600 exemplárov v rozličných jazykoch, vrátane orientálnych. Nachádza sa tu najstarší grécky kódex na Slovensku – Evangelica greka z 10. storočia. Najvzácnejšími sú však stredoveké rukopisy z obdobia pred vynájdením kníhtlače a asi 45 inkunábulí – teda kníh, ktoré boli vytlačené počas prvých 50 rokov kníhtlače. Niektoré z viac ako 80-tisíc knižných zväzkov fondu sú však v zlom stave. V podzemnom sklade je totiž veľmi vlhko a na rekonštrukciu nie sú peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Knižnica sa dodnes financuje len z rozpočtu Ústrednej knižnice SAV a z grantov, hoci budovu zreštituovala evanjelická cirkev. Tá na jej chod neprispieva. Podľa riaditeľky Ústrednej knižnice SAV sú ročné náklady na Lyceálnu knižnicu skoro 300-tisíc korún. Tento rok dostala SAV od vlády nižší príspevok, na celú Ústrednú knižnicu je to asi 400-tisíc. Knižniciam SAV tak hrozí, že ich budú musieť od polroka zatvoriť.

Ako SME informoval predsedajúci farár evanjelického cirkevného zboru Boris Mišina, ani cirkev nemá na knižnicu peniaze. „Zatiaľ nám vyhovuje stav, aký je. Nemáme peniaze na to, aby sme prevzali celý knižný fond na seba.“

Jediná pracovníčka knižnice Ivona Kollárová zo SAV zatiaľ robí, čo môže. „Robím tu dozor, skladníka, upratovačku. Popri tom spracúvam databázu, doteraz sme mali len starý katalóg, v ktorom bola spracovaná len časť z týchto cenností. Digitálna databáza by mohla byť onedlho prístupná na internete. Venujem sa aj vedeckému výskumu dejín knižnej kultúry,“ vyratúva Kollárová.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho vypracúva žiadosti o granty pre knižnicu. Minulý rok sa podarilo získať peniaze na reštaurovanie niekoľkých anabaptistických rukopisov z čias Márie Terézie, keď boli títo veriaci na našom území prenasledovaní. Práve pre tieto rukopisy chodia do knižnice bádatelia zo zahraničia. Ivone Kollárovej sa dokonca podarilo chytiť v knižnici zlodeja.

„Tváril sa ako čitateľ, chodil sem s platným preukazom, a keď sa nikto nepozeral, využil to a vopchal si tlače do tašky. Bol podozrivý, tak som ho raz sledovala a vyzvala, aby ukázal tašku. Bola to dobre organizovaná akcia, zlodej bol dohodnutý s niektorými majiteľmi antikvariátov, kde tlače nosil. Časť sme dostali späť, časť už predali. Väčšiu škodu však urobil Univerzitnej knižnici, ukradol medirytiny v hodnote asi 50-tisíc,“ spomína Kollárová.

SkryťVypnúť reklamu

Na tento rok pripravuje žiadosť o grant na klimatizačné zariadenie, ktoré by aspoň čiastočne zmiernilo vlhkosť v knižnici, a pripravuje žiadosť o vyhlásenie najvzácnejšej časti fondu za historický knižničný fond, čo sa rovná chránenej kultúrnej pamiatke.

ANDREA HAJDÚCHOVÁ

Knižnica vznikla v roku 1724 z darov cirkevných osobností. Využívali ju študenti evanjelického lýcea – aj také postavy ako Ľudovít Štúr, Matej Bel či Ján Kollár. V roku 1954 prešla do správy Ústrednej knižnice SAV. Tá je dodnes jej správcom, aj keď budovu a knižnicu v reštitúciách získala naspäť evanjelická cirkev.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 219
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 233
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 050
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 076
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 773
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 182
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 604
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu