BRATISLAVA. Vladimíra Mikuša (SDKÚ) síce zvolili za poslanca do župného parlamentu, no či sa poslancom stane, ešte nie je isté.
Jeho neúspešná protikandidátka Adriana Foltýnová, ktorá v obvode Lozorno a okolie skončila na druhom mieste, podala sťažnosť, že Mikuš tu v čase podania čestného prehlásenia ešte nemal trvalý pobyt. Podľa strany Občianski kandidáti, za ktorú kandidovala, Mikuš oklamal volebnú komisiu. Kandidát totiž miesto bydliska musí potvrdiť v čestnom prehlásení. Strana tvrdí, že sa prehlásil až 28. októbra, teda potom.
Ak by Mikuš musel ustúpiť, zrejme by ho Foltýnová nahradila a stala by sa tak druhým poslancom v župe za OK, ktorí vo voľbách prepadli.
Nové voľby?
Lucia Žitňanská, krajská predsedkyňa SDKÚ, hovorí, že Mikuš pochybil. „Považujeme to za neetické a podali sme návrh na jeho vylúčenie zo strany." Dodala, že to nebudú tolerovať.
Druhá stránka veci je podľa nej právny rozmer. „Do toho nemôžem ani ja, ani SDKÚ vstupovať," povedala o tom, že krajská volebná komisia Mikušovi nevydala osvedčenie o zvolení. Bez neho sa poslancom stať nemôže.
Vec teraz rieši Ústavný súd. Ten rozhodne, či Mikuš osvedčenie má dostať. Predebežné opatrenie by mal súd vydať približne do 25. decembra. Jednou z alternatív sú aj nové voľby v tomto obvode.
Komisia to neoveruje
Samotný Mikuš hovorí, že v čase volieb už v Lozorne mal trvalý pobyt. „Zákon nehovorí o tom, koľko pred voľbami musíte byť obyvateľom územia, za ktoré kandidujete," povedal s tým, že 40 dní pred voľbami to tak ešte nebolo, no 10 dní áno. „Mám to v občianskom preukaze. To sú veci, ktoré sa nedajú oklamať."
Vladimír Mikuš.
To si myslí aj ústavný právnik Radoslav Procházka. Ten povedal pre ČTK, že podľa neho by Mikuš osvedčenie mal dostať, lebo bol zvolený. Ak nesplnil zákonné podmienky, krajská volebná komisia ho nemala zaregistrovať. „Keďže ho zaregistrovala a v čase volieb podmienky spĺňal, bol zvolený v súlade s ústavou a zákonom," dodal.
Gabriel Almaši, ktorý bol predsedom krajskej volebnej komisie hovorí, že nemajú ako technicky overovať miesto trvalého pobytu kandidátov.
„V kraji ich bolo asi 440. Do Lozorna sme volali, aby sme si to overili, až po tom, ako nám prišiel podnet." Podľa neho by bolo dobré, aby do budúcnosti kandidáti prikladali k žiadosti o zaregistrpvanie aj potvrdenie o mieste trvalého bydliska.