SME

Stav zrastených chlapcov je kritický

Rozdelenie spoločnej pečene by pri oddeľovaní chlapcov nebolo pre lekárov to najťažšie. Najnáročnejšie je rozdeliť cievny obeh. Teraz sa však treba sústrediť na kritický stav detí po pôrode.

Zábery z oddeľovania Michala a Mareka v roku 2007. Trvalo 20 hodín a chlapcov sa napokon oddeliť podarilo. Napokon zomreli na pooperačné komplikácie.Zábery z oddeľovania Michala a Mareka v roku 2007. Trvalo 20 hodín a chlapcov sa napokon oddeliť podarilo. Napokon zomreli na pooperačné komplikácie. (Zdroj: SITA)

Agentúrny text sme o 19:45 nahradili autorským článkom SME.

BRATISLAVA. U siamských dvojčiat platí, že pôrod je jednoduchšou fázou ich začleňovania do života. V Bratislave sa včera narodili po cisárskom reze vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou dvaja chlapci zrastení hrudníkom a so spoločnou pečeňou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Len dva roky potom, čo prišli na svet v Bratislave Michal a Marek. Tí zomreli v priebehu dvoch mesiacov po operácii, ktorá ich oddelila.

Pôrod je to jednoduchšie

Pôrod, pri ktorom boli špičky I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity a nemocnice L. Dérera, má teda podľa televízie Markíza 35-ročná matka i deti za sebou. Hoci sa pri diagnostikovaní siamských dvojičiek venuje príprave pôrodu zvýšená pozornosť, v porovnaní s normálnym tehotenstvom nie je potrebné dodržiavať špeciálne zásady.

SkryťVypnúť reklamu

Až teraz prichádza ťažšia etapa boja o plnohodnotný život detí. Ich východisková pozícia nie je najjednoduchšia. Chlapcov v inkubátore po pôrode previezli do Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave. Siamské dvojičky zvyčajne trpia ďalšími ochoreniami, mimoriadne dôležitá je preto špičková popôrodná starostlivosť.

Pracujú na stabilizácii

U jedného z chlapcov sú problémy so srdcom, u druhého je to hydrocefalus - nahromadenie mozgovocievnej tekutiny v lebke. „Ročne vykonávame niekoľko operácií detí s hydrocefalom. Takéto deti žijú normálnym životom. Závisí to od rozsahu, veľkosti poškodenia mozgu,“ hovoril včera riaditeľ nemocnice Daniel Žitňan. Na stav dvojčiat dozerá aj Detské kardiocentrum, lekári pracovali na ich stabilizácii.

Kedy príde na rad operácia, ktorá by deti oddelila, rozhodnuté nie je. Ak sa stav detí nekomplikuje, zvyčajne prichádza po šiestom mesiaci od narodenia siamských dvojčiat. Vladimír Cingel, ktorý pred dvoma rokmi oddeľoval súrodencov Michala a Mareka, hovorí, že sa zatiaľ pracuje na časovom harmonograme oddelenia.

SkryťVypnúť reklamu

Tím, ktorý by operoval, zatiaľ zostavený nie je. Cingel, ktorý si 20-hodinovou operáciou pred dvoma rokmi získal uznanie u odborníkov, nevylučuje, že prizvú aj posily zo zahraničia.

pecen-web.jpg

Pečeň zvládnuť vedia

Rozdelenie spoločnej pečene podľa Jaroslava Feyereisla, riaditeľa Ústavu pre starostlivosť o matku a dieťa v Prahe Podolí, nebude pri oddelení detí tým najťažším krokom.

„Pečeň sa dá relatívne dobre oddeliť,“ vysvetľuje Feyereisl. Cingel dodáva, že na život postačuje len dvadsať percent pečene. Oveľa dôležitejšie a náročnejšie bude oddelenie cievneho obehu.

Na Slovensku sa od sedemdesiatych rokov 20. storočia narodili siamské dvojčatá päťkrát vrátane včerajšieho prípadu. Ich oddelenie je považované za mimoriadny výkon. Vôbec prvé úspešné oddelenie siamských dvojčiat sa uskutočnilo v decembri 1952 v nemocnici v Clevelande v USA. Išlo o dievčatá zrastené v oblasti hrudnej kosti.

SkryťVypnúť reklamu

Siamské dvojčatá pripadajú na každých 50-tisíc pôrodov. Z nich neprežije 70 až 80 percent. Ich život po oddelení je zväčša kratší, v porovnaní s bežnými ľuďmi majú vrodené poruchy, čo skracuje ich život.

Treba veriť, radí matka oddelených dievčat

BRATISLAVA. Melita Tóthová pred deviatimi rokmi prežívala ťažké chvíle - ona ani lekári neboli pripravení, že sa narodia siamské dvojičky. Jej Andrea a Lucia z Kránohorskej Dlhej Lúky v okrese Rožňava dnes majú deväť rokov a darí sa im. „Treba veriť lekárom aj deťom, že to zvládnu,“ hovorí Tóthová.

Jej dievčatá mali spoločné hrubé črevo. S odstupom rokov spomína v dobrom na lekárov, matky, s ktorými bola v nemocnici, a na rodinu. Podržali ju, keď mala pocit, že sa pred operáciou, ktorá deti oddelila, zrúti.

Lekári jej vysvetlili, čo sa bude diať. Povedali jej, aké komplikácie budú deti prekonávať, keď ich oddelia, že nemusia chodiť. „Hovorili mi zlé scenáre a ešte horšie, ale my sme nástojili, aby ich oddelili. Čakalo som, že to dopadne horšie, a dopadlo to lepšie. Už 16-mesačné začali chodiť.“

siam2.jpg

Melita Tóthová a jej dcéry. FOTO – ARCHÍV SITA

jkr

Sme už skúsenejší

Pred dvoma rokmi oddeľoval Michala a Mareka. Chirurg VLADIMÍR CINGEL sa opäť pripravuje na operáciu.

siam3.jpgAko dlho po pôrode je možné siamské dvojičky oddeliť?
„Základná filozofia znie, že treba čo najdlhšie čakať. Hovorí sa, že minimálne pol roka. Ale to iba v prípade, ak sa nekomplikuje zdravotný stav spojených novorodencov.“

Dá sa odhadnúť možná úspešnosť operácie?
„Úmrtnosť je pomerne vysoká. Pohybuje sa medzi 70 až 80 a viac percentami.“

Je ťažké oddeliť chlapcov, keď majú spoločnú pečeň?
„Oddelenie pečene nie je to najťažšie. Dôležitejšia je identifikácia cievneho systému, aby sme im obidvom rozdelili to, čo im treba. “

Bude treba chlapcom pečeň transplantovať?
„Určite neuvažujeme nad transplantáciou, skôr nad oddelením. U detí stačí na zachovanie života podľa niektorých odborníkov len dvadsať percent objemu pečene. Tento objemový potenciál máme a je funkčný.“

Využijete aj pomoc zo zahraničia?
„Medicína je dnes tímová práca, to nie je šoférovanie auta.“

Čo musíte urobiť pred oddelením?
„Najskôr musia prísť laboratórne výsledky, všetky diagnostiky ako CTM, sonografie, magnetické rezonancie. Treba tiež stanoviť, či je vôbec možné deti operovať. Napríklad vrodená vývojová chyba môže byť nezlučiteľná s takou záťažou, akou je takáto operácia. V tom prípade od chirurgickej intervencie ustúpime.“

Sú slovenskí lekári od posledného oddeľovania siamských dvojičiek ďalej?
„Po predchádzajúcich oddeleniach sme už o niečo skúsenejší. V situáciách, ktoré sa dajú rátať na prstoch, je obzvlášť cenné, ak sme už prešli niečím podobným. Osobné skúsenosti sú na nezaplatenie.“

Dokážu žiť oddelené deti plnohodnotný život?
„Všetko závisí od toho, ktoré orgány a ako závažne sú postihnuté. Pri úspešnom oddelení sa môžu dožiť pekného aj úctyhodného veku.“

jkr

Základné údaje o siamských dvojičkách a výber niektorých prípadov

  • Termínom siamské dvojičky, teda dvojičky s rôznym rozsahom spojenia tela alebo stupňom zvyškového zdvojenia, boli po prvý raz pomenovaní bratia Chang a Eng Bunkerovci, ktorí sa narodili čínskym rodičom v Maklongu v Siame (historický názov Thajska) v máji 1811. V roku 1829 opustili chlapci ázijsky kontinent a odišli do USA, kde sa dokonca oženili tiež s dvojičkami a mali niekoľko detí (Chang desať a Eng dvanásť). Dvojičky boli spojené v oblasti hrudníka a zomreli tri hodiny po sebe v januári 1874 vo veku 62 rokov.
  • Najstarším historicky doloženým prípadom siamských dvojčiat sú však bratia, ktorí žili na prelome 15. a 16. storočia na dvore škótskeho kráľa Jakuba IV. pod kráľovskou ochranou. Zomreli vo veku 28 rokov, pričom jeden zomrel o päť dní skôr než druhý.
  • Na Slovensku sa od 70. rokov 20. storočia narodili siamské dvojčatá podľa dostupných údajov päťkrát vrátane dnešného prípadu. Posledným prípadom do dnešného dňa bolo narodenie chlapcov Michala a Marka 10. apríla 2007 v Bratislave; chlapci boli zrastení dolnou časťou hrudníka a v oblasti brucha. V polovici septembra 2007 lekári deti oddelili, obaja chlapci však v priebehu niekoľkých týždňov podľahli pooperačným komplikáciám. Naopak, šťastne sa skončil príbeh dievčatiek Andrey a Lucie, ktoré prišli na svet v januári 2000. Dievčatká boli zrastené v oblasti panvovej kosti. Dva mesiace po narodení sa ich podarilo úspešne oddeliť lekárom z bratislavskej Detskej fakultnej nemocnice.
  • V Česku prvýkrát veľkú pozornosť vyvolal osud siamských dvojčiat Růženy a Josefy Blažkových, ktoré sa narodili v roku 1878 a mali spoločné brucho, boky a genitálie. Senzáciou sa stalo i to, že na jar 1910 porodili zdravého syna Františka. Pretože mali dve maternice, Růžena bola úradne vyhlásená za matku a Josefína za tetu. Zomreli pár minút po sebe v New Yorku v roku 1922. Živé siamské dvojčatá sa v Česku podľa dostupných informácií naposledy narodili v roku 1986.
  • Podľa štatistických údajov pripadajú jedny siamské dvojičky obyčajne na približne 50.000 a viac pôrodov. Iba malé percento z nich prichádza na svet živých a polovica z nich umiera len niekoľko hodín po pôrode. Štatistiky dokazujú, že z 200.000 zrastených párov prežije iba jeden.
  • Jedno z dvojčiat po oddeľujúcej operácii často umiera; pravdepodobnosť, že pacienti prežijú viac než dva roky po zákroku, je len 20-percentná.
  • Najviac siamských dvojičiek, zhruba 40 až 70 percent, sa rodí spojených v oblasti hrudníka a brucha. Menšia časť je k sebe pripútaná chrbtom a asi len jeden pôrod na 2,5 milióna zdravých novorodencov predstavujú dvojice spojené časťou hlavy. Dôležité pre chirurgické oddelenie zrastených dvojičiek je predovšetkým to, koľko majú spoločných orgánov.
  • Lekári sa pokúšali zrastené dvojičky oddeľovať už v 19. storočí, avšak prvé úspešné oddelenie siamských dvojčiat sa uskutočnilo v decembri 1952 v nemocnici v Clevelande v USA. Išlo o dievčatá zrastené v oblasti hrudnej kosti.
  • Hoci lekári dávajú prednosť oddeleniu dvojičiek ešte v dojčenskom či detskom veku, v júli 2003 sa uskutočnila unikátna operácia v Singapure vtedy 29-ročných siamských dvojčiat. Tamojší lekári sa pokúsili neúspešne oddeliť iránske sestry zrastené hlavami. Ani jedna zo sestier však náročnú operáciu neprežila.
  • Asi najznámejšia operácia siamských dvojčiat v Česku sa uskutočnila hneď po pôrode. Bolo to v roku 1980 v Hradci Králové, kde lekári úspešne oddelili Michala a Tomáša, ktorí sa narodili so zrastenou hrudnou kosťou a ďalšími zrastmi v oblasti brucha. V súčasnosti podľa lekárov žijú normálnym životom.

čtk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 422
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 940
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 439
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 351
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 071
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 3 978
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  2. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  3. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  4. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  5. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  6. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  7. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  8. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 125
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 034
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 942
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 12 858
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 542
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 269
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 919
  8. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 6 005
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu