Novela už má vplyv na výber nového nájomcu Starej tržnice. Súťaž musí mesto vyhlásiť aj pre výstavbu garáží na Kollárovom námestí. Viaceré materiály si ale žiadajú výnimky.
BRATISLAVA. Program predajov a nájmov, ktoré má dnes prerokovať mestská rada, je plný výnimiek zo zákona. Od júla totiž platí nový zákon o majetku obcí, mesto ho začalo uplatňovať na jeseň. Výrazne však vplyv novely na samosprávu vidieť až teraz - pred Vianocami.
V programe rokovania sa z 35 bodov zaoberá nakladaním s majetkom 21. Výnimka z nového zákona, ktorý žiada väčšiu transparentnosť, sa týka 12 bodov. Ďalšie dva pozemky sa tiež predávajú priamo, ale uplatňujú si inú výnimku z rovnakého zákona. Podľa magistrátu výnimky sú v medziach zákona.
Výnimky potvrdia poslanci
Novela o majetku obcí, ktorá platí od júla a je všeobecne vnímaná ako posun samosprávy k transparentnosti, mala brániť predajom a prenájmom pod cenu a bez súťaže. Prikazuje obciam súťaže organizovať, ak má majetok vyššiu hodnotu ako 40-tisíc eur pri predajoch a viac ako 3500 eur pri prenájmoch.
Zákon ale pozná aj výnimky - opisuje ich ako prípady hodné osobitného zreteľa. Aké to sú, však nedefinuje.
Zo znenia zákona je len jasné, že poslanci o takejto výnimke v nakladaní s majetkom - bez súťaže alebo dražby - musia rozhodnúť trojpätinovou väčšinou a nie iba nadpolovičnou ako pri iných materiáloch.
Obavy z výnimiek
Obavu z častého uplatňovania výnimiek zo zákona mal už v minulosti poslanec Starého Mesta Ondrej Dostál. Ten kritizoval viaceré predaje svojich staromestských kolegov z minulosti. Podľa neho kritériá posudzovania ponúk, ako si ich stanovilo Staré Mesto, nevylučovali subjektívne hodnotenie.
Transparency International sa vyjadrila, že konkrétne príklady výnimiek posúdiť nevie. „Zákonodarca dal termín osobitného zreteľa práve preto, aby sa nerobila súťaž, keď to technicky nie je možné a trojpätinovú väčšinu, aby potvrdila, že to naozaj možné nie je," povedal Ivan Rončák.
Frekvenciu výnimiek podľa neho nie je možné posúdiť. „V každom prípade sa to nesmie používať vtedy, keď naozaj nijaký dôvod neexistuje," povedal.
Výnimky, ktoré žiada magistrát, sa často týkajú malých plôch na odkúpenie alebo prenájom. Napríklad ide o prenájom pozemku pre združenie priateľov bulharskej školy za symbolickú sumu alebo prenájom zvyšku bývalého školského dvora v Petržalke na nové športovisko. Výnimka sa má tiež týkať predaja budovy v Petržalke, kde sídli sanatórium, alebo prenájmu priestorov na Bielej. Záujem oň má Únia miest a obcí, magistrát výnimku zdôvodňuje aktivitami organizácie, ale aj tým, že únia dnes sídli v nevyhovujúcich priestoroch na Prepoštskej.
Ďalšie dva priame predaje magistrát zdôvodňuje inou zákonnou výnimkou - že na kupovaných pozemkoch už záujemcovia vlastnia stavbu. Napríklad si pozemok vo Vinohradoch chce kúpiť Geofyzikálny ústav SAV, má tu svoju seizmickú stanicu.
Garáže na Kollárovom
Čoho sa výnimky nedotknú, sú dva projekty v centre mesta. Mesto hľadá nájomcu do Starej tržnice, ktorý by tu mal vytvoriť obchodnú galériu aj potraviny. A tiež hľadá investora a nájomcu na vybudovanie garáží a parku nad nimi na Kollárovom námestí. Podrobnosti, ako si to mesto predstavuje, zatiaľ nie sú známe, v súčasnosti je totiž parcela definovaná ako zeleň.
Na oba projekty chce mesto vyhlásiť verejnú obchodnú súťaž.