Hygienici ani pamiatkari záväzné stanovisko ešte nevydali. Proti urnovému háju Dúbravčania spísali petíciu. Spravovať ho chce mestská časť sama.
DÚBRAVKA. Na kopci pri pamiatkovo chránenom Kostole sv. Kozmu a Damiána chce Dúbravka zriadiť urnový háj. Spravovať ho má sama. Obyvatelia z okolia bojujú proti nemu petíciou. Upozorňujú najmä na bezprostrednú blízkosť rodinných domov, možnú dopravnú kolíziu a netransparentné konanie mestskej časti.
Minulý týždeň petíciu odovzdali na miestny úrad. „Podpísalo ju okolo 250 ľudí,“ hovorí člen petičného výboru Štefan Füzy. Podpisy zámerne zbierali len v starej Dúbravke, inak by ich vraj bolo viac.
Riaditeľ pohrebníctva Marianum Miloslav Hrádek, ktorý označil projekt urnového hája za zlý, povedal, že cintoríny môže zriaďovať iba mesto. Informáciu potvrdila aj hovorkyňa primátora Beatrice Szabóová. „V štatúte hlavného mesta v článku 33 je uvedené, že zriaďovateľom cintorínov je mesto.“
Robte si, čo chcete
„Keď sme žiadali záväzné stanovisko od mesta, tak nám bolo povedané, že sa nemajú čo vyjadrovať,“ povedal na poslednom dúbravskom zastupiteľstve starosta mestskej časti Ján Sandtner. „Lebo podľa zákona sa na takéto typy stavieb niečo takéto nevydáva. Poukázali na to, že tento priestor je zverený mestskej časti a môžeme si s ním robiť, čo chceme.“
Zastupiteľstvo v Dúbravke, na ktorom sa starosta k projektu takto vyjadril, prebehlo 3. novembra. Žiadosť o záväzné stanovisko však prišla na mesto až o tri týždne neskôr. „Práve dnes na magistrát prišla táto žiadosť mestskej časti,“ potvrdila Szabóová 24. novembra.
Mlčanie podľa zákona
Petičníci upozornili aj na potrebu územného konania v súvislosti so zriadením urnového hája, ktoré podľa ich právnej analýzy projektu musí zriadeniu pohrebiska predchádzať.
Na poslednom zastupiteľstve hovoril starosta o ohláške. Na otázku, či má Dúbravka na projekt už stavebné povolenie, prípadne či prebieha územné konanie, keď chce začať s pochovávaním už budúci rok, mestská časť ešte neodpovedala. Odpoveď sľúbila poslať podľa infozákona v lehote, čiže v prípade, ak lehotu nepredĺžia, do ôsmich pracovných dní. Prvá lehota uplynie v utorok.
„Nijako nemôžete donútiť hovorcu, aby odpovedal,“ povedal Ivan Rončák z Transparency International Slovensko. „Ak hovorca zatĺka a vyhovára sa na infozákon, je viazaný lehotami. Ale keď ich nedodrží, musíte ho za to žalovať.“
Informácie o tom, že územné konanie prebieha na stavebnom úrade v Devínskej Novej Vsi, keďže Dúbravka si nemôže vydať povolenie sama, pracovníčka stavebného úradu v Devínskej Novej Vsi nepotvrdila. „Zatiaľ nám nič neprišlo, no už viacerí chceli tieto informácie.“
Ak by sa územné konanie začalo, musel by ho stavebný úrad mestskej časti zverejniť na úradnej tabuli.
Aj urnový háj je pohrebisko
Hrádek tvrdí, že aj urnový háj je normálnym pohrebiskom. Jeho vyjadrenia potvrdzuje tiež právna analýza odporcov pripravovaného hája. V nej sa uvádza, že podľa zákona o pohrebníctve sa verejným pohrebiskom rozumie cintorín, kolumbárium, urnový háj, rozptylová a vsypová lúka.
„Tam, kde sa stavia klasický cintorín, tam minimálne 50 metrov nesmú byť žiadne obydlia, lebo tam prichádza k rozkladu biologického materiálu,“ tvrdí Sandtner. „V tomto prípade to nie je potrebné. Napriek tomu som žiadal regionálny úrad verejného zdravotníctva, aby nám dal kladné stanovisko a nemá námietok.“
„K umiestneniu urnového hája pri cintoríne v Dúbravke sme vydali na základe žiadosti z Dúbravky predbežné súhlasné stanovisko,“ povedala Katarína Nosálová, hovorkyňa regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
„O záväzné stanovisko však stavebník doteraz nepožiadal, vydanie územného povolenia bez tohto stanoviska by bolo v rozpore so zákonom.“
Podobne nezáväzné je zatiaľ aj vyjadrenie pamiatkarov, projekt ešte posudzujú.
Povedali o projekte hája
„V štatúte hlavného mesta v článku číslo 33 je uvedené, že zriaďovateľom cintorínov je mesto,“ Beatrice Szabóová, hovorkyňa primátora.
„Vydanie povolenia bez stanoviska regionálneho úradu verejného zdravotníctva by bolo v rozpore so zákonom,“ Katarína Nosálová, hovorkyňa regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
„Projekt urnového hája ešte posudzujeme,“ Marta Belohorcová, Krajský pamiatkový úrad Bratislava.
„Účastníkmi konania sú aj akékoľvek fyzické osoby, ktorých vlastnícke alebo iné práva k pozemkom alebo stavbám vrátane bytov môžu byť územným rozhodnutím priamo dotknuté,“ právnická analýza projektu pohrebiska.
„Keď sme žiadali záväzné stanovisko od mesta, tak nám bolo povedané, že sa nemajú čo vyjadrovať, lebo podľa zákona sa na takéto typy stavieb niečo takéto nevydáva,“ starosta mestskej časti Ján Sandtner (nezávislý).
„Urnový háj je tiež pohrebiskom,“ Miloslav Hrádek, riaditeľ mestského pohrebníctva Marianum.
Čo vravia petičníci
Vybudovaním 1800 urnových miest sa vážne naruší pokojný ráz starej Dúbravky.
Hrozia každodenné dopravné kolízie v úzkych uličkách, čo potvrdzuje už aj dnešná situácia počas omší v nedeľu.
Dochádza k porušeniu zákona o pohrebníctve. Nerešpektovanie ochrannej zóny 50 metrov od už vybudovaných obytných domov.
Zlikviduje sa najmalebnejšia časť Dúbravky.
Dúbravka potrebuje úplne nový cintorín, vybudovaný mimo obytnej zóny.
Petičníci sa obávajú dopravného náporu v tichej lokalite.
FOTO SME – LUCIA TKÁČIKOVÁ