BRATISLAVA. Agentúru SITA informoval hovorca mestskej časti Ľubomír Andrassy. Najviac peňazí bolo určených na kosenie trávy, čistenie verejných priestranstiev od psích výkalov, ošetrenie a orezávanie stromov ako aj na výsadbu novej zelene. Samospráva v spolupráci so spoločnosťou OLO, a.s., zabezpečila veľkokapacitné kontajnery pre nadrozmerný a menší stavebný odpad. "Za 12 mesiacov boli kontajnery bezplatne rozmiestnené v 320 lokalitách," doplnil Andrassy. Pri "udržiavaní" čistoty pomáha podľa neho aj tematický leták o povinnostiach a právach obyvateľov. Ten distribuovala mestská časť do domácností v polovici roka.
Od apríla slúži Petržalčanom nový zberný dvor na Čapajevovej ulici, ktorý stál mestskú časť 75-tisíc eur. Otvorený je denne od 8:00 do 18:00. Občania sem môžu bezplatne priniesť objemný odpad ako drevený nábytok či okenné rámy, ale aj kovový odpad, elektrospotrebiče a pneumatiky. Zberný dvor však nie je určený na príjem komunálneho a biologicky rozložiteľného odpadu, teda lístia, trávy či uhynutých zvierat.
Samospráva zároveň v súvislosti s čistotou a poriadkom riešila aj problematiku kontajnerových stojísk, s motiváciou občanov chce pokračovať aj v budúcom roku. Na budovanie, rozširovanie, uzamykanie a zastrešovanie týchto miest by malo ísť z rozpočtu 100-tisíc eur. Záujemcovia tak môžu aj naďalej žiadať samosprávu o účelovú dotáciu. Pri budovaní nových alebo rozširovaní existujúcich stojísk môže byť odsúhlasená dotácia do 60 % z vynaložených nákladov, maximálne však 2 656 €. V prípade uzamykania a zastrešovania môže dotácia dosiahnuť 50 % z týchto nákladov, maximálne však 830 €.
Občanom taktiež stále slúži aj Zelená linka s telefónnym číslom 02 / 68 286 853. Nahlasovať tu môžu podnety týkajúce sa porušovania platných pravidiel pri udržiavaní čistoty, poriadku na verejných priestranstvách. Doteraz bolo zaevidovaných viac ako 500 podnetov, v polovici z nich išlo o hromadenie odpadu v okolí kontajnerových stojísk. Linku môžu obyvatelia využívať aj anonymne.