
Jeden z vystavených vtákov po zásahu elektrickým prúdom. FOTO SME - PAVOL MAJER
V Prahe ju videlo takmer štvrť milióna návštevníkov. Svojou dramatickou témou sa zaradila medzi najkontroverznejšie výstavy v histórii Národného múzea. Krátko po vernisáži boli snahy výstavu zakázať, vystavujú sa na nej totiž živočíchy po zásahu elektrickým prúdom. Vďaka výraznej podpore médií však výstava odolala tlaku veterinárov, správy mesta a napokon aj vedeniu múzea. Viaceré rozhlasové stanice vyjadrovali podporu výstave, aby ju udržali pri živote.
O čo ide?
Okolo roku 1960 navrhli projektanti elektrických stĺpov novú konštrukciu nosičov elektrických vodičov na prenos 22 kV elektrického napätia. Vtedy ešte netušili, aký obrovský ekologický problém prinesie práve táto konštrukcia. Na vodorovný kovový prvok konzoly umiestnili izolátory s vodičmi nebezpečného napätia. A potom to prišlo! Ekonomicky najvýhodnejšie riešenie sa ukázalo ako ekologicky najnevýhodnejšie.
Vtáky, ktoré prisadli na vodorovnú kovovú konzolu blízko izolátora s vodičom, v zlomku sekundy premostili vodič a konzolu a smrtiace elektrické napätie si bolestivo cez ich telo prepálilo cestu smerom dolu k zemi. Počet usmrtených vtákov na európskom kontinente sa odhaduje na milióny. Situácia na iných svetadieloch je podobná.
Svetlo 3 chce alarmovať
Výstava Svetlo 3 je umeleckým stvárnením jedného z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Šéf mimovládnej organizácie Ochrana fauny ČR Pavel Křížek sa zameral na problém úhynu viac ako 15 000 vtákov ročne na konštrukciách elektrovodov. Spolu s dvoma významnými českými umelcami, maliarom Jánom Samcom a sochárom Miroslavom Páralom, hľadal riešenie, ako s touto skutočnosťou oboznámiť verejnosť. Výsledkom hľadania je umelecké stvárnenie tragédie smrti tisícov jedincov vzácnych druhov vtáctva vinou prenosu elektrickej energie. Najviac postihnuté sú dravé vtáky a sovy.
Ako sa k problému postaviť
Dotýka sa nás všetkých. Denne využívame jeden z najušľachtilejších druhov energie a vôbec si neuvedomujeme, že cestou k nám zabíja. Na území Slovenska je okolo 30 000 km vedení, čo predstavuje okolo 210 000 stĺpov smrti - vo dne v noci nastavených smrtiacich pascí.
O väčšine ekologických problémov je verejnosť informovaná len veľmi povrchne a okrajovo. Cieľom výstavy je preto poskytnúť dôležité informácie z tejto oblasti.
Najvýznamnejším prínosom výstavy v Čechách bolo, že vláda prijala zákon, v ktorom zaväzuje energetikov odstrániť ekologickú záťaž vonkajších elektrických vedení, čo predstavuje asi trištvrte milióna smrtiacich konštrukcií na celom území Českej republiky. Aj my na Slovensku dokážeme nájsť spôsob, ako pomôcť prírode?
(mi)