Najviac sťažností, ktoré obyvatelia podávajú na miestne úrady, sa týka ich nespokojnosti s hlučnými reštauráciami, barmi či diskotékami v čase nočného pokoja. Najpostihnutejším je centrum mesta, kde sú takéto prevádzky súčasťou obytných domov. Doteraz neexistoval zákon na úrovni mesta, ktorý by mestskej polícii umožnil zasiahnuť alebo riešiť vec súdnou cestou. Úrady mestských častí mohli obmedziť prevádzkové hodiny, majitelia podnikov protiargumentovali hrozbou vyľudnenia centra.
Novela zákona o ochrane zdravia ľudí dala obci možnosť svojím všeobecnozáväzným nariadením hlučné prevádzky riešiť. Podľa hovorcu Starého Mesta Milana Vajdu cesta k spokojnému spánku obyvateľov napríklad vedľa diskotéky je v dohode s podnikateľmi ešte predtým, ako prevádzku spustia. Riešením je tiež odhlučnenie stien. Represívne opatrenia sa doteraz vzhľadom na silných podnikateľov neosvedčili.
Novela platí od 1. januára, v Bratislave ju však ešte neuviedli do praxe. Musí jej totiž predchádzať zmena štatútu mesta, v ktorom si mesto a mestské časti rozdelia, ktoré prevádzky budú spadať do čej pôsobnosti. Mesto navrhuje, aby sa o bytové domy, polyfunkčné domy s 50-percentnou funkciou bývania a o prevádzkarne (kde sa prevádzkuje živnosť) starali mestské časti. Priemyselné podniky a hypermarkety by zostali mestu. Zástupcovia mestských častí si myslia, že komplexná ochrana pred hlukom by mala zostať len v ich pôsobnosti. Rozdielne názory sa zladia až na mestskom zastupiteľstve, kde sa bude schvaľovať dodatok k štatútu.
Okrem ochrany pred hlukom dala novela obci pôsobnosť vyhlasovať celoplošnú deratizáciu, dezinsekciu a určiť stravovacie zariadenia, kam môže vstupovať návštevník s iným ako vodiacim psom. V týchto oblastiach sa mesto a mestské časti dohodli. Mesto bude vyhlasovať celoplošnú deratizáciu a dezinsekciu, mestské časti budú môcť v kritických situáciách po konzultácii s magistrátom nariadiť mimoriadne termíny.
(dro)