Parlament prijal novelu zákona o majetku obcí 16. júna, mesto sa ňou má zaoberať v decembri.
BRATISLAVA. V Starej tržnici v centre mesta stoja Himaláje. Aký bude ďalší osud priestorov na Námestí SNP po výstave, je dnes nejasné, trhovníci museli budovu opustiť ešte v apríli.
O vypísaní verejnej obchodnej súťaže v súvislosti s novelou zákona o majetku obcí mali mestskí poslanci rokovať v septembri. Nakoniec sa ňou budú zaoberať až v decembri.
„Podmienky na verejnú obchodnú súťaž pripravuje mesto do decembrového zastupiteľstva,“ potvrdila hovorkyňa primátora Beatrice Szabóová.
Rokovanie posunuli
V auguste mesto tvrdilo, že budúcnosť tržnice, ktorú zatvorilo už pred Veľkou nocou, by mala byť známa v septembri. Hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová vtedy povedala: „Mestské zastupiteľstvo bude na septembrovom zasadnutí rozhodovať o tom, akým spôsobom bude mesto postupovať pri nakladaní s majetkom v súvislosti s novo prijatým zákonom. Týka sa to aj prenájmu Starej tržnice.“ Tá však nakoniec medzi rokovacími bodmi v septembri nebola. Do programu ju nezradili ani v októbri, ani v novembri.
Stop korupcii!
Poslanci Národnej rady schválili novelu zákona už 16. júna, od 1. júla priniesla nové pravidlá v súvislosti s nakladaním s verejným majetkom.
Zabrániť by mala prenajímaniu aj predaju majetku za výrazne nižšiu cenu, než je cena trhová.
„Bratislava bude postupovať v zmysle novely zákona o nakladaní s majetkom,“ tvrdí Szabóová. „Na tržnicu vypíše verejnú obchodnú súťaž. S víťazom súťaže potom bude podpísaná zmluva.“
Termíny ohľadom budúcnosti Starej tržnice mesto posúvalo aj v minulosti. Poslednému nájomcovi, spoločnosti SF, skončila zmluva už viac než pred rokom. Mesto potom uzatváralo zmluvy s jednotlivými predavačmi, ktorí mali záujem. Tí sa definitívne museli vysťahovať 9. apríla. Budova sa vtedy podľa informácií z magistrátu mala prenajať britskému developerovi Devell Galllery a začať opravovať.
Dnes namiesto trhovníkov stoja v tržnici Magické Himaláje. Do konca januára sa tu dá pozrieť výstava, ktorá je akýmsi pokračovaním úspešnej expozície Šangri–la.
Využitie tržnice ako výstavného priestoru navrhoval poslanec Ernest Huska (SDKÚ), člen kultúrnej komisie už aj v minulosti. „Kunsthaus, výstavný priestor v meste chýba,“ tvrdí Huska aj dnes.
Zrekonštruované priestory tržnice otvorilo mesto pred necelými desiatimi rokmi. Opravy stáli takmer 13 miliónov eur (390 miliónov korún).
Novela zákona
Prevod majetku sa môže urobiť:
na základe obchodnej verejnej súťaže
dobrovoľnou dražbou
priamym predajom najmenej za cenu vo výške všeobecnej hodnoty majetku
zastupiteľstvo môže trojpätinovou väčšinou odsúhlasiť výnimku z týchto pravidiel