SME
Pondelok, 8. marec, 2021 | Meniny má Alan, AlanaKrížovkyKrížovky

Frešo: Ja som obeťou antikampane

Kandidát na župana Pavol Frešo brázdil v kampani kraj od dediny k dedine. Už vraj vie, čo ľudí trápi.

Pavol Frešo je členom SDKÚ, od roku 2006 poslancom parlamentu. Vyštudoval Elektrotechnickú fakultu STU a Fakultu podnikového manažmentu EU. Má 40 rokov, je ženatý a má dve deti. V prvom kole volieb získal 42 794 hlasov. Kandiduje aj s podporou KDH, SMK, OPavol Frešo je členom SDKÚ, od roku 2006 poslancom parlamentu. Vyštudoval Elektrotechnickú fakultu STU a Fakultu podnikového manažmentu EU. Má 40 rokov, je ženatý a má dve deti. V prvom kole volieb získal 42 794 hlasov. Kandiduje aj s podporou KDH, SMK, O (Zdroj: SME- PAVOL FUNTÁL)

Je viditeľným poslancom parlamentu a chce byť bratislavským županom. V prípade zvolenia má záujem o obe stoličky, ale iba o jeden plat. Kandidát pravice PAVOL FREŠO.

Prečo by mali prísť ľudia voliť bratislavského župana?
„Sme v polčase. Máme väčšinu v zastupiteľstve a jasný program, na ktorom sa zhodli SDKÚ, KDH, OKS, SMK a neskôr aj SaS. Ak chceme, aby sa tento stredopravý program naplnil, potrebujeme aj župana z tejto koalície."

Prečo by ste to mali byť vy?
„Hodlám byť aktívnym županom, ktorý bude zjednocovať samosprávu a ľudí v kraji a zastupovať ich nielen z hľadiska kompetencií. Župan by sa mal vyjadrovať aj k vážnym otázkam súvisiacim s krajom."

Súčasný župan Bajan vám vyčíta, že nemáte skúsenosti zo samosprávy.

„Od februára do júna som prešiel každú obec a mestskú časť v kraji. Pokiaľ viem, neurobil to žiadny poslanec župy ani kandidát na župana. Myslím, že viem, čo obyvateľov kraja trápi."

Vzdáte sa v prípade zvolenia mandátu poslanca parlamentu?
„Budem sa o tom radiť v strane, či nie je užitočné zastupovať záujem kraja aj v parlamente. Ale určite nebudem brať dva platy. Jeden venujem na oblasť vzdelania mladých ľudí."

Prečo budete lepším županom ako Bajan?

„Župa je dnes jeden byrokratický úrad. Svoju misiu nevnímam ako pozíciu silného riaditeľa úradu, ale ako človeka, ktorý bude naďalej pracovať v teréne. Ďalej by som chcel zo starostov a primátorov vytvoriť jeden poradný orgán."

Myslíte, že je to šťastné vytvárať nejaké tieňové zastupiteľstvo zo starostov a primátorov, veď kraj má ľuďmi zvolené zastupiteľstvo?
„Je to poradný orgán, nie je to zastupiteľstvo. Konzultoval som to aj s poslancami a je to aj akýsi tlak na poslancov, pretože ľudia často nevideli a nepočuli o tom, kto je ich poslanec."

Väčšina poslancov zvolených v posledných voľbách do kraja za SDKÚ skončila v Občianskom klube podporujúcom vášho protikandidáta Bajana. Ako chcete zaručiť, aby sa vývoj neopakoval?
„Väčšina tých ľudí, o ktorých hovoríte, sedela v komunále už dlho, mnohí na štyroch, piatich stoličkách. Snažili sme sa urobiť v strane taký výber, aby sa to nezopakovalo."

Branislav Záhradník odporúča svojim voličom ako župana Bajana. Ako to, že ste si ho nedokázali získať, keď ako bývalí dlhoroční spolustraníci by ste mali vyznávať podobné hodnoty?
„To je úplne zjavné, teraz to už môžem povedať, predtým by to bolo ťažko uveriteľné. Celý spor v roku 2008 bol o tom, aby sme sa poddali Smeru, aby sme sa podriadili. Kandidát dopravného podniku tento scenár teraz naplňuje ďalej svojimi odporúčaniami."

Aby ste sa prispôsobili Smeru na župnej úrovni?
„Nie ako strana SDKÚ, to bol vážny ideový spor ohľadne charakteru SDKÚ. Ja som veril, že príde raz chvíľa, keď to takto transparentne vyjde na povrch."

Čiže aká bola podľa vás úloha pána Záhradníka a ľudí okolo neho?
„Nebola to úloha, oni mali legitímnu politickú úvahu, ale ju presadzovali nelegitímnym spôsobom. Preto sme sa rozišli. Ďalej som jeho cestu nesledoval, prečo kandidoval na župana."

A aká bola konkrétne úvaha Občianskeho klubu?
„Podriadiť sa dominancii Smeru, boli za druh akejsi tichej spolupráce. Teším sa, že sa k nej takto prihlásili. Myslím, že SDKÚ je dosť silná strana, aby bola alternatívou Smeru."

Prečo boli vylúčení zo strany? Za ich iný politický názor?
„Nie, oni boli vylúčení, lebo porušili stanovy. Použili nelegitímne prostriedky

Hovoríte, že kraj má veľa úradníkov. Čo zmeníte?
„Odhadujem, že 20 až 30 percent ľudí je nadbytočných. Nepribudli žiadne vážne kompetencie, ale počet úradníkov rástol. Urobíme preto personálny audit. Nemôžeme byť v situácii, že napríklad Malokarpatskému múzeu nariadime ušetriť 25 percent a nezačneme od seba."

O potrebách kraja chcete presviedčať aj ministrov. Nemal by to ľahšie kandidát vládnej koalície?
„Pokiaľ získam podporu ľudí v tomto území a potom oslovím ministra, budem mať mandát, aby som s ním rokoval ako rovný s rovným. Bratislavský kraj má v Národnej rade aj okolo 40 poslancov a ak bude treba, som dosť trpezlivý, aby som ich obišiel."

V programe hovoríte, že sa zasadíte za urýchlenie výstavby obchvatu Bratislavy. Ako?
„Existujú úseky, kde viacerí starostovia nie sú v otázke trasovania v zhode. Župana prizývajú k riešeniam a môže pomáhať hľadať zhodu medzi obcami, aby sa to celé urýchlilo."

Ako vnímate, že cesta má zasiahnuť aj chránené územia a lužné lesy?
„Je tam istá malá časť. Samozrejme by bolo lepšie, keby sme to mohli urobiť pod zemou. Ale ďaleko horšie vnímam zvažovanú trasu rýchlostnej cesty R7. To je variant, ktorý ide kolmo na obchvat cez chránené územia. Budeme si musieť vedľa seba postaviť varianty a povedať si, či ideme do toho aj s istým zásahom, alebo to spravíme čisto, ale o roky neskôr."

Váš názor?
„Vzhľadom na dopravnú situáciu, radšej urobme aj istý zásah, ale snažme sa ho čo najviac minimalizovať."

V nevyhovujúcom stave je viac ako polovica krajských ciest. Kde chcete zobrať na ich opravu?

„Pozrieme sa na to, akým spôsobom cestári hospodária, sú tam rezervy. Budeme musieť hľadať aj iné zdroje. Jedným, o ktorom uvažujem, je aj vytvorenie tlaku na vládu, aby sa vážne zapodievala tým, že by mala kompenzovať neprítomnosť eurofondov v tejto oblasti v rámci Bratislavského kraja. Neexistuje argument, prečo by len preto, že v Bratislave zarábajú ľudia viac, mali byť v kraji cesty na úrovni rozvojovej krajiny."

Asi žiadna vláda nebude nadšená, keď príde župan s natiahnutou rukou.
„Bratislavský kraj bol vylúčený z čerpania eurofondov a ja to vnímam ako nespravodlivé."

V programe hovoríte o rozširovaní siete cyklotrás. Župa bude stavať cyklotrasy?
„Župa má sieť cyklotrás mapovať a poskytovať súčinnosť obciam, aby cyklotrasy vznikali. Môžeme pomôcť aj pri získavaní investícií od sponzorov."

Bratislavský kraj má popri Trenčianskom najmenej miest pre seniorov v sociálnych zariadeniach, čo s tým chcete robiť?
„Tu sú dva problémy. Ten prvý je v tom, že je tu viac typov zriaďovateľov a ľudia nemajú prehľad. Bolo by dobré pre ľudí vytvoriť akúsi mapu, kde je aké zariadenie.
Druhý problém sa týka platov ľudí zamestnaných v týchto zariadeniach. Tie sú tabuľkové a všade rovnaké, no v Bratislave sú oveľa vyššie náklady na život. Chcel by som vytvoriť akýsi fond, aby sa práca v týchto zariadeniach aspoň trošku zatraktívnila."

A nedostatok miest v takýchto zariadeniach?
„Je tu asi jediná šanca a tou je spolupráca s neziskovými organizáciami. Nevidím zmysel vytvoriť X župných zariadení."

Župa kúpila pozemky za takmer 10 miliónov eur pod halu. Čo s nimi a čo s halou?
„Hala mala hlboký zmysel, keby bola využívaná na majstrovstvá sveta v hokeji aj z hľadiska dopravy. Toto vnímam ako veľkú chybu súčasného vedenia župy. Čudujem sa, že to pán Bajan, ktorý už predtým kandidoval s podporou Smeru, pre Bratislavu nedokázal.
Dnes tu máme 300 miliónový pozemok a každú chvíľu nejakých iných investorov. Celé by to potrebovalo audit, aby sme sa nedostali do takého stavu, že župa ručí za tento projekt."

Chcete na tomto mieste halu?
„Nepovedal som, že nechcem, no nechcem halu za župné peniaze. Vzhľadom na to, že je kríza, budú sa musieť hľadať iné zdroje financovania."

Ak sa nenájde investor, čo s tými pozemkami za 300 miliónov korún?
„No to môže byť problém, preto vravím, že začneme auditom. Dávam tiež veľkú šancu petržalskej samospráve, lebo je to aj o nich. To miesto dnes nevyzerá nijak vábne, stále tu zapácha čistička. Ak by tu ostal prázdny pozemok, bolo by to pre Bratislavu dosť zlé."

Vyčítate Bajanovi hospodárenie a Bratislavský kraj patrí medzi najmenej zadlžené.
„No a tak to malo aj ostať. V posledných mesiacoch sa ale jeho dlh zvyšuje. Nevytýkal som vysokú zadĺženosť, ale prišla kríza a kraj urobil úplne minimálne úpravy, aby šetril. Dokonca ešte v čase plynovej krízy organizoval najdrahší ples v rámci Bratislavy, síce niekto mi vravel, že to bol druhý najdrahší, no to nemení nič na tomto fakte."

Sporadicky sa objavujú snahy o okresanie kraja na mesto Bratislava. Podporujete ich?
„Zhruba v polovici volebného obdobia by som rád otvoril aj túto otázku. Hovorí sa o nej veľa rokov a je poctivé sa s ňou vyrovnať."

Váš názor?
„Potom, čo som prešiel celý kraj, myslím si, že je trochu hlúposť postaviť rampu za Vajnorami."

V čom je najväčší problém okresu Malacky?
„Málo stredných škôl a zlá dopravná dostupnosť. Deti napríklad nemôžu chodiť na krúžky, lebo nemajú spoje. Tretí problém je kriminalita. Viacerí starostovia hovoria, že sa tam sťahujú díleri z Petržalky. Aj keď to nie je v kompetencii župy, stojí to za našu pozornosť."

Ako poslanec ste sa angažovali v kauze pezinskej skládky. Budete sa jej venovať aj ako župan?
„Problém sa začal pri starej skládke v starej jame, kde majú ľudia pocit, že boli zavádzaní a boja sa rizík. Rád by som ako župan otvoril otázku, čo so starou jamou."

Koľko ste celkovo investovali do vašej kampane? Kto ju financoval?
„Zverejnili sme asi najtriezvejší odhad, je to asi 100-tisíc eur. Časť hradí strana a časť je z vlastných prostriedkov. Možno budeme musieť ešte časť prostriedkov vyzbierať. Všetko si dáme zauditovať."

Zverejníte tento audit?

„Myslím, že áno."

Mali ste aj sponzorov a darcov? Zákon je v tomto prípade tak nedokonalý, že ak župana podporuje nejaká firma, volič sa to nedozvie.
„Nie, to by som neodsúhlasil. No možno sa budeme musieť obrátiť aj na ľudí a tam hľadať prostriedky."

Na voličov alebo na koho?
„Nie na voličov, obrátim sa na svojich spolustraníkov."

Aké máte politické ambície v prípade neúspechu v druhom kole?
„Nerozmýšľal som o tom, priznám sa, trochu ste ma zaskočili. Teraz pred druhým kolom, som sa sústredil na to, aby ľudia vedeli, čo robí župa. Nerobil som si žiadne plány b, c, d."

Stojíte za antikampaňov proti Bajanovi trud.sk? Viete kto za ňou stojí?
„Ja si trúfam ašpirovať na prvé miesto, kto je obeťou antikampane. Lebo takú antikampaň, akú sa pokúša viesť pán vicepremiér Čaplovič a pán premiér Fico, ich komentáre k mojim bilboarodom a podobne... "

Máte niečo spoločné s trud.sk?
"Trud nie je naša práca. Myslím, že zvíťazí ten, kto dokáže voličov získať, neverím, že by tieto podpásové údery pomohli."

Má antikampaň pravdu? Je Bajan lenivý trúd?
„Videl som to. Úplne úprimne, mne to neprišlo tak veľmi smiešne."

Čo myslíte, aké prirovnanie si po štyroch rokoch, keď bude županom, zaslúžite vy?
„To nechám na voličov. No chcem, aby som si sám po štyroch rokoch povedal, áno, urobil si to, čo si mohol, a potom bude jedno, aké bude to hodnotenie."

Protikandidát Pavla Freša a župan Vladimír Bajan (nezávislý s podporou Smer, HZDS, HZD, SZS) rozhovor poskytnúť odmietol.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 2. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 4. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 5. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 6. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 9. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 10. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 1. Faculty of Management Comenius University in Bratislava
 2. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 3. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 4. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 5. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 6. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 9. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 10. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 24 998
 2. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 14 685
 3. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 12 671
 4. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 12 152
 5. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 10 569
 6. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 10 527
 7. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 9 741
 8. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele 7 995
 9. Nové číslo Historickej revue 7 678
 10. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 6 135
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu