Síce menej využívané, ale vzhľadom na problémy so statickou dopravou v bratislavskej mestskej časti Petržalka pomerne žiadané. "Verejné parkovisko prestáva existovať. Bude ho využívať súkromná odťahová služba Car Towing ako úložnú plochu pre autá odtiahnuté prevažne zo stredu mesta," uviedol poslanec Petržalky František Šebej.
Starosta Petržalky Milan Ftáčnik zmluvu podpísal 29. júna 2009. "Dva dni pred začiatkom platnosti zákona, podľa ktorého by podobný nájom musel ísť na schválenie do miestneho zastupiteľstva. Poslanci miestneho zastupiteľstva o tom prakticky nevedia nič, dokonca ani členovia Komisie pre územný plán a dopravu", dodal Šebej.
Zmluva je uzatvorená na päť rokov a odťahová spoločnosť má platiť ročne nájomné okolo 20.000 eur (približne 600.000 Sk). "V príjmoch petržalskej samosprávy predstavuje táto suma zanedbateľnú čiastku. Za jedno odtiahnuté auto inkasuje odťahová služba od majiteľa asi 100 eur (3013 Sk). Na uhradenie ročného nájomného stačí teda odtiahnuť 200 áut. To určite stihnú za menej ako týždeň. Na ploche je asi 100 parkovacích miest, teda parkovisko starosta prenajal za nižšiu cenu, ktorú si musia platiť obyvatelia petržalských domov, ak chcú mať vyhradené parkovacie miesto," doplnil Šebej.
Na upozornenie občanov a poslancov reagoval aj prvý zástupca petržalského starostu Juraj Kováč. "O zámere využiť verejné parkovisko ako zberné stredisko pre odtiahnuté autá v Starom Meste a v širšom strede Bratislavy informoval starosta Ftáčnik obidvoch zástupcov starostu. V mojom stanovisku bol zásadný nesúhlas s prenájmom pozemku, ktorý som odôvodnil tým, že vytypované pozemky nie sú vhodné na tento účel a mestská časť Petržalka nie je sklad, v ktorom si hociktorá iná mestská časť odloží odtiahnuté hnuteľné veci, hlavne motorové vozidlá, nehovoriac už o nákladných autách. Starosta Ftáčnik dal nesúhlasné vyjadrenie k prenájmu plochy. O to väčšie bolo moje prekvapenie, že zmenil názor a 29. júna bola podpísaná zmluva o prenájme pozemku," uviedol pre TASR Kováč.
Od 1. júla 2009 platí novela zákona o majetku obcí, ktorá presne určuje, akým spôsobom sa môže prenajímať a predávať obecný majetok. "Musí sa vypísať verejná súťaž alebo urobiť verejná dražba. Jedine v osobitných prípadoch môže zastupiteľstvo, no nie starosta, trojpätinovou väčšinou rozhodnúť inak. Starosta síce podpísal zmluvu o nájme pozemku 29. júla, teda pred účinnosťou novely, ale dodatok k zmluve podpísal až 29. októbra, keď už novela zákona o obciach bola účinná. V dodatku sa zmenil nielen predmet nájmu zo zastavaných plôch a nádvorí na stavbu parkovisko, ale zmenila sa aj výmera. Je menšia oproti pôvodnej. Dodatkom sa nahradil pôvodný článok zmluvy o úhrade nájmu, z ktorého vypadla časť o úrokoch v prípade neplatenia nájomného a tiež zmienka o zvýšení nájomného v rámci inflácie. Rozhodovanie o takomto dodatku k zmluve asi malo byť už podľa novely riešené v miestnom zastupiteľstve," vysvetlil Kováč.