BRATISLAVA. V meste pribudla štvrtá tabuľa, pripomínajúca udalosti z roku 1989.
Tabuľa na Umelke, teda Slovenskej výtvarnej únii, je od štvrtka, kedy ju slávnostne odhaľovali. Je na pamiatku stretnutia občanov 19. novembra 1989 na tomto mieste, vo veľlkej miere to boli hlavne umelci. Z tohto stretnutia potom vzišli ďalšie aktivity, vedúce ku vzniku hnutia Verejnosť proti násiliu.
Ako informoval architekt Michal Bogár, tabuľa je navrhnutá v čistej geometrii ortogonálnych tvarov a dobre si rozumie s funkcionalistickou architektúrou budovy.
Čo sa stalo v Umelke
Po demonštrácii 17. novembra v Prahe Národní třídu cez víkend navštívili tisícky ľudí. Okrem študentov sa začal aktivizovať disent, umelci, cirkev a ďalšie neformálne skupiny ľudí. Ešte v ten večer sa v Činohernom klube rozhodli založiť Občianske fórum, ktoré malo byť vyjednávačom medzi občanmi a komunistami. Hlavnou postavou sa stal Václav Havel.
Rovnaká myšlienka na Slovensku spojila vysokoškolákov, umelcov, disent a rôzne neoficiálne spolky do Verejnosti proti násiliu. Prvé návrhy padli v nedeľu 19. novembra v budove Umeleckej besedy, kde vznikol aj názov hnutia.
Na druhý deň podvečer sa v Umeleckej besede uskutočnilo ďalšie zhromaždenie, ktoré schválilo program VPN. Bola v ňom požiadavka na skutočnú demokraciu a dialóg vnútri spoločnosti.
FOTO - MICHAL BOGÁR
Autormi víťazného návrhu z výtvarnej súťaže sú akademický sochár Jozef Vachálek a architekt Martin Vachálek.
FOTO - MICHAL BOGÁR
Čo revolúciu v meste ešte pripomína
Tabuľa na Námestí SNP
Revolúcia samotná má v meste len jedinú pamätnú tabuľu. Za 20 rokov sa v meste po nej nepomenoval ani jeden verejný priestor alebo ulica.
Tabuľa je na fasáde Nemocnice u Milosrdných na Námestí SNP, dalo ju sem osadiť mesto spolu s protagonistami revolúcie pred troma rokmi.
FOTO SME - DOROTA KRÁKOVÁ
Prečítajte si, prečo v Bratislave nie je Námestie 17. novembra.
Srdce Európy
Počas osláv výročia revolúcie v utorok v meste odhaľovali pamiatku na prvý pochod cez otvorené hranice z 10. decembra 1989, repliku srdca z ostnatého drôtu. Obe srdcia, pôvodné z decembra 1989, aj nové, vytvoril výtvarník Daniel Brunovský.
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Srdce ale už v centre nie je, odviezli ho na Devín, kde bude inštalované pod bralom. Vzniknúť druhýkrát muselo preto, lebo pôvodné, ktoré po pochode zostalo na rakúskom brehu, sa neskôr odtiaľ stratilo.
Tabule študentom
Ďalšimi dvoma pamiatkami na udalosti revolúcie v meste, sú dve tabule k pochodu študentov zo 16. novembra 1989.
Jedna je na fasáde ministerstva pôdohospodárstva, kam vtedajší pochod smeroval, druhá je na Univerzite Komenského. Obe odhalili tento rok.
Pred dvadsiatimi rokmi v dnešnom ministerstve pôdohospodárstva sídlilo ministerstvo školstva a práve sem po pochode Bratislavou vtedy zamierilo asi 300 študentov, ktorí žiadali slobodu a demokraciu. Vtedajšia moc proti nim nezasiahla, ale demonštráciu pred verejnosťou zatajila.
FOTO - SITA
Video z odhalenia dvoch tabúľ jednému pochodu: